SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apel rady programowej TVP o interwencję w sprawie „maili Dworczyka”. "Ręczne sterowanie obrzydliwe moralnie"

Czworo członków rady programowej TVP zaapelowało do Krzysztofa Czabańskiego (Rada Mediów Narodowych) i Witolda Kołodziejskiego (Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji) o podjęcie działań, które miałyby wyeliminować wpływy obozu rządzącego na treści programowe, prezentowane w Telewizji Polskiej. To pokłosie ujawnienia rzekomych maili ze skrzynki min. Michała Dworczyka.

fot. akpaArticle

W środę serwis Poufna Rozmowa ujawnił maila, który 29 listopada 2019 roku Mariusz Chłopik, od lat nieformalnie doradzający premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w zakresie komunikacji, miał wysłać do Mateusza Morawieckiego, Michała Dworczyka, rzecznika rządu Piotr Müllera, Tomasza Matyni i trzech innych osób z kancelarii premiera. Wiadomość jest zatytułowana „Piotr Kudzia - TAI”. Chodziło w nim o to, by zatrudnić ponownie w TAI Piotra Kudzię, zwolnionego w 2018 roku z telewizji.

Wcześniej ujawniono też inne maile, w których członkowie lub doradcy rządu mieli próbować wpływania na szefostwo TVP. Mariusz Chłopik, doradca premiera Mateusza Morawieckiego prosił w nich prezesa TVP Jacka Kurskiego i szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosława Olechowskiego o to, „by jutro TVP ładnie zaatakowała te osoby, które taki wyrok wydały i generalnie warszawski sąd apelacyjny według topowych kancelarii adwokackich to stajnia augiasza”. Zapewniono ich, że posłowie PiS, którzy będą gościć w programach publicystycznych wiedzą, jak mają odpowiadać na pytania.

"Ręczne sterowanie obrzydliwe moralnie"

W związku z ujawnianą sukcesywnie korespondencją w sprawie publicznego nadawcy, czworo członków rady programowej TVP - Krzysztof Luft, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Joanna Scheuring-Wielgus i Janusz Daszczyński - napisało do szefów Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, apelując o podjęcie przez nich „pilnych działań” w ramach swoich kompetencji, które miałyby „wyeliminować skandaliczne wpływy decydenta politycznego na treści programowe”. - Tego typu ręczne sterowanie, w dodatku o obrzydliwym moralnie wydźwięku, nie jest znane współczesnemu dziennikarstwu - zaznaczają w swoich pismach autorzy. - Ta sytuacja świadczy o całkowitym zatarciu granicy pomiędzy władzą polityczną a telewizją publiczną, która wyłania się z tej korespondencji jako agenda rządowa, wykonująca funkcje propagandowe.

Autorzy stwierdzają, że wpływ władzy na media jest sprzeczny z ideą mediów publicznych, ale i z konkretnymi zapisami Ustawy o radiofonii i telewizji. Apelują także do Czabańskiego i Kołodziejskiego o zajęcie stanowiska wobec tej sytuacji i „podjęcie zdecydowanych działań do jej zmiany”.

Olechowski zaprzecza

W czwartek dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Jarosław Olechowski (wymieniony w środowej korespondencji na Poufnej Rozmowie) zapewnił, że nie było żadnego spotkania, dotyczącego ponownego zatrudnienia w Telewizji Polskiej Piotra Kudzi. - W mailu do kolegów można napisać wszystko. Ale to nie znaczy, że ma to jakikolwiek związek z rzeczywistością – zaznaczył Olechowski.  Przypomniał też, że był osobą, która w 2018 roku zwolniła Kudzię z TAI, do której już nie wrócił (w 2020 roku został wicedyrektorem TV Polonia – ten kanał nie podlega telewizyjnej Agencji Informacyjnej).

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł - wynika ze sprawozdania abonamentowego nadawcy.

Dołącz do dyskusji: Apel rady programowej TVP o interwencję w sprawie „maili Dworczyka”. "Ręczne sterowanie obrzydliwe moralnie"

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
Dworczyk prawdę Ci powie, a jak nie on, to jego skrzynka pocztowa ;)
odpowiedź
User
Fred
Myślę że cała ta niby afera mailowa Dworczyka została spreparowana i w zależności od bieżącej sytuacji politycznej publikuje się
tzw. rewelacje.
odpowiedź
User
@Fred
Myślę że cała ta niby afera mailowa Dworczyka została spreparowana i w zależności od bieżącej sytuacji politycznej publikuje się
tzw. rewelacje.

Oczywista oczywistość. Wyciekające maile - spreparowane, nieprawdziwe, fejki. Wyciekające nagrania od "Sowy" - sama prawda, jedyne źródło informacji, niepodważalne *) ( *) - nie dotyczy nagrań Morawieckiego, bo te - oczywista oczywistość - też zostały spreparowane) :D :D :D
odpowiedź