SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Majowy weekend w Polskim Radiu

Najbliższy majowy weekend upłynie pod znakiem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Znajdzie to swoje odzwierciedlenie we wszystkich czterech programach Polskiego Radia S.A. Poniedziałek - Dzień Konstytucji 3 Maja jest okazją do poruszenia oprócz tematów europejskich, także tych polskich i patriotycznych.

Program 1 Polskiego Radia będzie transmitował wszystkie uroczystości państwowe związane z naszym dołączeniem do wspólnoty europejskiej.

30 kwietnia br. o godz. 21.00 audycja Michała Montowskiego „Wieczór z Jedynką”, a w niej transmisja z „Nocy akcesji europejskiej” odbywającej się na Placu Zamkowym w Warszawie. Od 23.00 do 1.00 – „Europejska Majówka Jedynki”, zaś o północy transmisja przemówień prezydenta i premiera RP. Potem zapraszamy do słuchania „Europejskiej dyskoteki Jedynki”, która potrwa do godz. 6.00.

30 kwietnia o godz. 22.00 rozpocznie się uroczysty koncert na Wawelu organizowany przez Polskie Radio S.A., a transmitowany na antenie Programu 2. Chóry Polskiego Radia i Filharmonii Krakowskiej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprezentują Salve, sidus Polonorum - Kantatę o św. Wojciechu Henryka Mikołaja Góreckiego oraz IX Symfonię d-moll Ludwiga van Beethovena, której ostatnia część stała się hymnem Unii Europejskiej.

Kantatę poprowadzi jej twórca – H. M. Górecki, zaś IX Symfonię - Jerzy Semkow. Wystąpią również soliści: Izabella Kłosińska – sopran, Ewa Podleś – mezzosopran, Kurt Azesberger – tenor oraz Marcos Fink – bas.

„Jesteśmy w Europie” – taki tytuł noszą bloki programowe Jedynki zaplanowane na 1 maja. O godz. 9.00 do 14.00 zaprasza Andrzej Żak, od 14.00 do 19.00 – Jakub Ulrich, zaś od 19.10 do 23.00 – Juliusz Głuski. Znajdą się tu korespondencje, transmisje, opinie ekspertów oraz specjalnie przygotowane wizytówki krajów Unii Europejskiej.

Na antenie Programu 2 znajdzie się tego dnia audycja pt. „Dzień świąteczny Europy” prowadzona przez Ewę Szczecińską i Andrzeja Sułka (godz. 10.00-14.00) oraz Marcina Majchrowskiego (14.00-19.00). Nie zabraknie w niej prezentacji kultury i folkloru krajów wstępujących do Unii.

W Trójce o powitaniu nowych krajów członkowskich w strukturach europejskich opowiedzą jej reporterzy - Krystian Hanke i Michał Kwiatkowski – w bezpośrednich relacjach z Letterkenny w Irlandii oraz z Brukseli.

W Polskim Radiu BIS Justyna Janas poprowadzi magazyn „Polska Majówka Europejska” (godz. 11.00-16.00). Spróbuje odpowiedzieć m.in. na pytanie: skąd w naszym kraju wzięły się miejscowości Paryż, Ateny i Wenecja? Dlaczego Raków nazywano słowiańską Genewą, a Kraków – polskim Rzymem? Którędy przebiegały szlaki bursztynowy, solny czy winny?

„Zostać czy wyjechać” – to podsumowanie dyskusji o emigracji młodych prowadzonej przez półtora miesiąca na antenie Polskiego Radia BIS (godz. 16.00-18.00). Do udziału w programie Michał Niewiadomski zaprosi politologów, dziennikarzy, naukowców i studentów.

W Dzień Konstytucji 3 Maja na antenie radiowej oprócz tematów europejskich znajdzie się wiele polskich i patriotycznych akcentów.

Program 1 przeprowadzi o godz. 12.00 transmisję uroczystej odprawy warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz przemówienia Prezydenta RP.

Inne specjalne propozycje Jedynki na ten dzień to: godz. 13.05 - audycja dokumentalna Jacka Rzehaka i Tadeusza Matkowskiego pt. „Gwidon Borucki i jego Czerwone Maki”, 16.33 – audycja muzyczna Eugeniusza Ratajczyka „Pieśni patriotyczne”, 19.10-20.30 – „Wspomnienia pisane dźwiękiem” – audycja Danuty Żelechowskiej i Jana Zagozdy.

W Programie 2 o Konstutucji 3 Maja mowa będzie w audycji Hanny Marii Gizy pt. „Konstytucja jak tarcza” (godz. 15.00-16.00), zaś sylwetkę Stanisława Kostki Potockiego przedstawi o godz. 11.30 Bogumiła Prządka.

W Trójce gościem specjalnym Jolanty Pieńkowskiej w „Salonie Politycznym Trójki” będzie Prezydent Aleksander Kwaśniewski. Pomiędzy godz. 10.00 a 12.00 rozegra się wielki finał „Rajdu Europy II”. Jeden ze słuchaczy Trójki wygra 40 tysięcy zł.

W Polskim Radiu BIS o dziejach rękopisu Konstytucji 3 maja z zaproszonymi gośćmi rozmawiać będzie Anna Arwaniti (godz. 10.00). Ona też opowie o innych ważnych polskich aktach prawnych, zasługujących na uwagę ze względu na ich treść oraz okoliczności w których powstały. O patriotach i zdrajcach czyli o twórcach i wrogach Konstytucji 3 Maja mowa będzie w audycji Andrzeja Sowy i Piotra Kordaszewskiego (godz. 12.00-16.00). O godz. 20.00 odtworzony zostanie spektakl radiowy pt. „Norwid bezdomny - Bal”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Majowy weekend w Polskim Radiu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl