SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Maki doganiają komputery osobiste

Horace'a Deidu, analityk z Asymco, przygotował raport porównujący sprzedaż Maków (komputerów Apple) z komputerami PC.

Maki doganiają komputery osobiste

Deidu zestawił wyniki sprzedaży Maków i komputerów PC (najpierw opartych o platformę MS-DOS, później o Windows) od 1984 do 2010 roku. Choć sprzedaż komputerów osobistych ciągle jest zauważalnie większa (w 2010 roku w stosunku 18:1), ich przewaga topnieje z roku na rok. Dzieje się tak nieprzerwanie od 2004 roku, gdy PC całkowicie zdominowało rynek. Wówczas na jednego Maka przypadało aż 56 sprzedanych komputerów osobistych.

- W 2004 roku coś drgnęło. Choć sprzedaż PC ciągle rosła, robiła to wolniej niż sprzedaż Maków. Miało to związek z rozwojem mobilnych komputerów. MacBook zdobył opinię po prostu „lepszego” laptopa. Nie był szybszy czy w jakiś sposób bardziej zaawansowany technicznie. Był po prostu lepszy jako zintegrowany produkt. - komentuje swoje badania Deidu.

Najbliżej PC komputery Apple były na początku lat 90', gdy zdołały zmniejszyć przewagę konkurencji do proporcji 6:1. Od premiery Windowsa 95 w 1995 roku firma z Cupertino już nigdy nie powtórzyła tego wyniku.

 

Horace Deidu przygotował także drugą analizę, w której uwzględnił inne produkty Apple. Okazuje się, że gdyby do sprzedaży Maków włączyć tablety iPad, w 2010 roku urządzenia oparte o system operacyjny Windows miałaby zaledwie sześciokrotna przewagę. Zaś po dodaniu do zestawienia także iPhone'ów, stosunek wynosiłby tylko 2:1 na korzyść Windowsa.

- Konsekwencje dla Microsoftu będą straszliwe. Zniszczenie jakiejkolwiek przewagi zbudowanej przez Windowsa uczyni firmę bardziej podatną na bezpośrednia konkurencję. Dotychczas nie musieli się tym przejmować. Windows musi walczyć nie tylko o konsumenta, ale także o deweloperów, przedsiębiorstwa, wizerunek. Przez ostatnią dekadę wszystko to miał. Efekt będzie przede wszystkim psychologiczny. Kiedy rynek zorientuje się, że hegemonia Microsoftu minęła, ciężko przewidzieć jakie siły będą nim targały. - podsumowuje Deidu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Maki doganiają komputery osobiste

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
markus123
Szanowny autorze zarówno "Maki" jak i "Pecety" są komputerami osobistymi mimo, że skrót PC (Personal Computer) sugeruje, że to wyłącznie pecety są tymi "osobistymi". Ale skoro urządzenia te są niemal identyczne pod względem funkcjonalności ale pracują (z założenia) pod innymi systemami operacyjnymi, to skoro pecety są komputerami osobistymi, to co z Makami? Nie są to komputery osobiste? To jakie? - społeczne, polityczne, nieosobiste? Od lat utarło się nazywać jedne PC (Pisi lub pecety) a drugie (Maki lub Mekintosze), po jaką cholerę jest więc wproadzać nowe nazewnictwo(?!) i przez cały artykuł podkreślać, że Maki to coś tam, a personalne komputery coś tam... Ech fachowcy!
odpowiedź