SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ukarano ją naganą i zdjęto z anteny. Teraz Małgorzata Łukowska znów występuje w Trójce

Po półtorarocznej przerwie słuchacze Programu Trzeciego Polskiego Radia znów mogą usłyszeć na antenie Małgorzatę Łukowską. W lutym ub.r. dyrekcja Trójki ukarała ją naganą z wpisaniem do akt, za to, że prezenterka w jednej ze swoich audycji wyemitowała wulgaryzmy.

Małgorzata Łukowska, fot. archiwum Article

Małgorzata Łukowska pojawiła się na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia w piątek, 23 czerwca. Poprowadziła dwugodzinne pasmo "Trójka budzi" (w godz. 4-6). Był to jej pierwszy występ na antenie od półtora roku. Prezenterka przestała prowadzić programy pod koniec 2021 r. Zniknęła po licznych skargach od słuchaczy.

Poszło o program z 13 października 2021 r., gdy Łukowska prowadziła poranną audycję "Trójka budzi". W jej trakcie wyemitowała piosenki zawierające wulgaryzmy - zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Na antenie pojawiły się dwa utwory z przekleństwami: "Ice" polskiego rapera Trilla Pema oraz "Hot Girl Bummer" Blackbear, w obu wulgaryzmy nie zostały wypikane.

Kilka dni później dyrekcja radiowej Trójki, rada programowa Polskiego Radia, Komisji Etyki oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymali skargę na program prowadzony przez Łukowską. Prezenterce zarzucono m.in. "promowanie wzorców zagrażających zdrowiu i życiu".

"Jęczenie na antenie, pseudoaktorskie popisówki"

"Promowanie absurdalnych rekordów Guinnessa - prowadząca opowiadała o miażdżeniu arbuzów udami, fajerwerkach doczepionych do ciała, kompulsywnym jedzeniu fast foodów, rekordach w leżeniu na lodzie lub deprywacji snu. Radia słuchają o tej porze również dzieci. Promowanie takich wzorców, ba mówienie o nich z zachwytem na antenie, wywołuje sprzeciw i protest" - napisano w skardze, o której jako pierwszy napisał portal Wirtualnemedia.pl.

Autorka skargi dodała, że Małgorzata Łukowska miała w trakcie audycji sugestywnie opowiadać o jedzeniu ptysia, a to z kolei "wywoływało skojarzenia pornograficzne”. "Nie jest to kwestia interpretacji, to świadome zachowanie - jęczenie na antenie, zniżanie głosu, pseudoaktorskie popisówki" - brzmiał fragment listu do zarządu Polskiego Radia i KRRiT.

Małgorzata Łukowska z naganą

W połowie lutego ub.r. dyrekcja radiowej Trójki ukarała Małgorzatę Łukowską naganą z wpisaniem do akt za wyemitowanie w swojej audycji wulgaryzmów. Natomiast Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji za to samo upomniała Polskie Radio, przypominając jednocześnie, że jako publiczny nadawca ma ono obowiązek przeciwdziałania wulgaryzacji języka.

Jednak ani KRRiT ani Polskie Radio nie uznało drugiej części skargi dotyczącej niestosownego zachowania dziennikarki na antenie. - Postępowanie nie potwierdziło zarzutu wyemitowania treści nieodpowiednich dla małoletnich słuchaczy, w szczególności promowania niewłaściwych wzorców zachowań - informowała nas Karolina Czuczman z KRRiT. Podkreślono, że audycja była nadawana poza czasem ustawowo chronionym, czyli przed godz. 6.

W lutym ub.r. rzeczniczka Polskiego Radia potwierdziła nam, że prezenterka zniknęła z anteny. - Małgorzata Łukowska jest pracownikiem Polskiego Radia, dziennikarką Programu Trzeciego. W tej chwili nie prowadzi programów, zostały jej powierzone inne zadania redakcyjne - usłyszeliśmy wtedy od Moniki Kuś. Rzeczniczka Polskiego Radia nie chciała nam wówczas powiedzieć, czy zniknięcie Małgorzaty Łukowskiej z anteny Trójki ma związek ze skargą jednej ze słuchaczek do KRRiT i czy to rozwiązanie tymczasowe czy zmiana na stałe.

Rzeczniczka zachęca do słuchania Trójki

Zapytaliśmy teraz Monikę Kuś, dlaczego Małgorzata Łukowska znów prowadzi audycje w Programie Trzecim, w jakich programach można ją usłyszeć i czym przez ostatnie półtora roku zajmowała się prezenterka. - Małgorzata Łukowska jest pracownikiem Polskiego Radia. Wykonuje zadania zgodne z zakresem obowiązków i potrzebami redakcyjnymi - odpisała jedynie Monika Kuś. Gdy zwróciliśmy rzeczniczce uwagę, że nie jest to odpowiedź na nasze pytania, zachęciła nas do słuchania Trójki i raz jeszcze powtórzyła poprzednią odpowiedź.

Małgorzata Łukowska trafiła do Trójki w październiku 2020 r. z Meloradia, z którym związana była od 2013 r. (odpowiadała tam za serwisy informacyjne). Z początku w Trójce prowadziła wraz z Łukaszem Ciechańskim codzienny poranny program "Pora na Trójkę". W grudniu 2020 r. zniknęła z tego pasma; miała pracować nad własną audycją lifestyle'ową (ta jednak nie pojawiła się w ramówce).

W 2021 r. Łukowska prowadziła w Programie Trzecim swoją hiphopową audycję "Trojfonia 2HA" oraz była jedną z osób prowadzących poranny program "Trójka budzi".

Według najnowszego badania Radio Track w okresie marzec-maj 2023 r. Trójka miała 1,9 proc. udziałów w rynku słuchalności.

Dołącz do dyskusji: Ukarano ją naganą i zdjęto z anteny. Teraz Małgorzata Łukowska znów występuje w Trójce

57 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gosc
Braki kadrowe?
odpowiedź
User
Krysia
Z uporem maniaka prześladujecie dziewczynę wdając się w jakieś trójkowe gierki zawistnych redaktorek.
odpowiedź
User
Fan
Wolę ja niż mamroczacego barona który ciągle pieprzy o walizeccze
odpowiedź