SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Marc Benioff: sztuczna inteligencja to problem etyczny, wszyscy muszą mieć równy dostęp

Marc Benioff, założyciel i szef koncernu Salesforce uważa, że rozwój sztucznej inteligencji stanowi poważny problem dotyczący zrównoważonego rozwoju ludzkiej cywilizacji. Według menedżera dostęp do technologii AI musi być równy dla wszystkich na świecie, w przeciwnym razie sztuczna inteligencja doprowadzi do znacznych różnic w rozwoju poszczególnych społeczeństw.

Marc Benioff Article

Swoimi przemyśleniami na temat konsekwencji rozwoju sztucznej inteligencji Marc Benioff podzielił się w wywiadzie udzielonym podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Davos (22 – 25 stycznia br.).

Według Benioffa dostęp do rozwiązań AI powinien zostać uznany za nowe prawo człowieka. W przeciwnym razie skutki mogą być bardzo poważne.

- Dzisiaj tylko nieliczne kraje i największe korporacje na świecie są w posiadaniu rozwiązań sztucznej inteligencji na najbardziej zaawansowanym poziomie – zaznaczył Benioff. - Ci którzy będą korzystać z AI staną się mądrzejsi, zdrowsi i bogatsi, sztuczna inteligencja wytworzy też znaczną przewagę jednych krajów nad innymi w wypadku konfliktów zbrojnych. Tymczasem społeczności pozbawione dobrodziejstw AI staną się coraz słabsze i zacofane w rozwoju. Czy w takim świecie chcemy żyć w przyszłości? – pytał szef Salesforce.

Benioff przyznał, że na razie nikt dokładnie nie wie w jakim tempie rozwinie się sztuczna inteligencja i w jakim stopniu zmieni nasze życie. Warto jednak już teraz przygotować się na problemy etyczne związane z tą rewolucją. Menedżer podkreślił też, że pomimo rodzących się obaw nie można winić za ewentualne podziały i nierówności sztucznej inteligencji. Jak każda inna technologia nie jest ona bowiem przyczyną zmian, ale sposób w jaki zostanie wykorzystana.

Szef Salecforce już wcześniej dał się poznać jako zwolennik likwidowania nierówności społecznych i cywilizacyjnych. W ub.r. w jednym z wywiadów opowiedział się m.in. zdecydowanie za równością w zarobkach kobiet i mężczyzn.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marc Benioff: sztuczna inteligencja to problem etyczny, wszyscy muszą mieć równy dostęp

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl