SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Były szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta ma być wicenaczelnym „Gazety Lubuskiej”

Według nieoficjalnych informacji Marcin Kędryna, w przeszłości m.in. dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP, dostał ofertę pracy jako zastępca redaktora naczelnego „Gazety Lubuskiej” (Polska Press). Od niedawna pisze felietony do innego dziennika Polska Press - „Dziennika Polskiego”.

Marcin Kędryna, fot. Krzysztof Sitkowski/KPRPArticle

Nieoficjalne informacje, że Marcin Kędryna od przyszłego tygodnia ma być wicenaczelnym „Gazety Lubuskiej”, podały we wtorek Onet i Wirtualna Polska. Kędryna nie chciał tego komentować.

Z początkiem czerwca redaktorem naczelnym „Gazety Lubuskiej” został Janusz Życzkowski, poprzednio wicenaczelny Polskiego Radia Zachód. W „Gazecie Lubuskiej” zastąpił Szymona Kozicę, który pozostał w redakcji jako szef działu Sport.

Na początku czerwca Marcin Kędryna zaczął pisać felietony do „Dziennika Polskiego”, jego teksty ukazują się w piątkowych numerach.

Marcin Kędryna przez pięć lat w kancelarii Andrzeja Dudy

Z końcem ub.r. Marcin Kędryna pożegnał się z Kancelarią Prezydenta RP. Jego obowiązki dyrektora biura prasowego przejął przejął Błażej Spychalski, rzecznik prasowy Andrzeja Dudy.

Kędryna dołączył do zespołu Kancelarii Prezydenta z początkiem kadencji Andrzeja Dudy. Przez pierwsze lata odpowiadał za koordynację kontaktów z mediami, relacjonował też w mediach społecznościowych.

Wiosną ub.r. został szefem biura prasowego, zastąpił na tym stanowisku Agnieszkę Marciniak. Wcześniej biurem prasowym Kancelarii Prezydenta RP za kadencji Andrzeja Dudy kierowali kolejno Katarzyna Adamiak-Sroczyńska, Marek Magierowski, Krzysztof Łapiński i Jacek Cegła.

Marcin Kędryna z Andrzejem Dudą współpracował już wcześniej, był jednym z jego asystentów w Parlamencie Europejskim oraz pracował w sztabie podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku.

Przedtem był związany z mediami: w latach 2010-2013 był redaktorem prowadzącym iPadowego wydania „Malemena”, a w latach 2008-2009 pełnił funkcję fotoedytora w IDG Poland. Pracował też w redakcji książek Edipresse, był związany z „Gazetą Krakowską", „Super Expressem", „Przekrojem", „Ozonem", TVP i „Viva Football".

Seria zmian naczelnych po przejęciu Polska Press przez Orlen

Na początku marca kupno Polska Press sfinalizował państwowy koncern PKN Orlen. Równocześnie z funkcji prezesa wydawnictwa odeszła Dorota Stanek, z początkiem kwietnia odwołanego Pawła Fąfarę jako członek zarządu ds. redakcyjnych zastąpiła Dorota Kania. W drugiej połowie kwietnia odeszli Magdalena Chudzikiewicz i wiceprezes Dariusz Świąder. W maju na prezesa firmy został powołany Tomasz Przybek.

We wtorek poinformowano, że redaktorem naczelnym „Gazety Współczesnej” i „Kuriera Porannego” (Polska Press) będzie Adam Jakuć. Zastąpi na tym stanowisku Jarosława Jabłońskiego.

Z początkiem czerwca redaktorem naczelnym „Gazety Wrocławskiej" została Alicja Giedroyć-Skiba, poprzedni naczelny Arkadiusz Franas rozstaje się z wydawnictwem za porozumieniem stron. Natomiast redaktorem naczelnym „Głosu Wielkopolskiego" został Wojciech Wybranowski w miejsce Adama Pawłowskiego, a w „Dzienniku Łódzkim” i „Expressie Ilustrowanym” Marcina Kowalczyka na takim stanowisku zastąpił Mirosław Malinowski.

Z początkiem maja w „Dzienniku „Zachodnim” Marka Twaroga jako naczelny zastąpił Grzegorz Gajda, poprzednio związany z TVP3 Katowice i Radiem EM. Twaróg pożegnał się na łamach z czytelnikami.  W „Dzienniku Polskim” i „Gazecie Krakowskiej” Wojciech Mucha zastąpił Jerzego Sułowskiego, zaś w styczniu br. w dzienniku „Polska Metropolia Warszawska” Pawła Siennickiego zastąpił Wojciech Rogacin. Rogacin przestał też szefować „Naszej Historii”, w maju z funkcji pierwszego zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika zrezygnował Witold Głowacki.  Na początku maja z „Dziennika Zachodniego” po 33 latach pracy zdecydował się odejść Janusz Szymonik przez wiele lat zastępca redaktora naczelnego.

Z kolei od początku lipca redaktorem naczelnym „Dziennika Bałtyckiego” został Artur Kiełbasiński, zastąpił Mariusza Szmidkę.

W maju ze stanowiska odwołany został także Tomasz Pietraszak, dotychczasowy redaktor naczelny „Gazety Pomorskiej", „Expresu Bydgoskiego" i „Nowości Dziennika Toruńskiego". Jego miejsce z początkiem czerwca zajął Marcin Habel z TVP3 Bydgoszcz.

Redaktorem naczelnym „Naszej Historii” przestał być Wojciech Rogacin (zastąpił Siennickiego na stanowisku szefa redakcji „Polski Metropolii Warszawskiej”). W maju z funkcji I zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika zrezygnował Witold Głowacki. - Nie widzę dla siebie miejsca w jego nowej formule przygotowywanej przez wydawnictwo - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl. Nowym naczelnym „Naszej Historii” został Tadeusz Płużański związany ostatnio z Telewizją Polską, utworzono radę naukową pisma na czele z dr. Piotrem Gontarczykiem.

Co wydaje Polska Press?

Polska Press wydaje 20 dzienników regionalnych W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”), a także prawie 150 tygodników lokalnych (m.in. „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro”) oraz bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl”.

Firma wydaje też ok. 500 serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych.

Grupa kapitałowa Polska Press w 2019 r. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 398,44 mln zł oraz zysku netto z 9,64 do 8,59 mln zł. Wpływy ze sprzedaży gazet zmalały o 8,9 proc., z reklam - o 4,9 proc., a liczba pracowników wynosiła 2 126.

Dołącz do dyskusji: Były szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta ma być wicenaczelnym „Gazety Lubuskiej”

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zenek
Jak bym nie wiedział, że nad tym czuwa partia z nazwą Prawo i Sprawiedliwość, która doszła do władzy w imię walki z układami, to bym powiedział, że to skandal. Ale tak, jest git, na pewno zadecydowały kompetencje i niezależność tego pana.
odpowiedź
User
brawo ***
Abstrahując od partyjniactwa to wyjątkowo nieudolna postać. Kolega Prezydenta absolutnie nic więcej.
odpowiedź
User
r
Abstrahując od partyjniactwa to wyjątkowo nieudolna postać. Kolega Prezydenta absolutnie nic więcej.

Dokładnie jak jego ziomek z ławki. Czego się spodziewał? Zyskał popularność bo ma brodę na hipstera. Taki life.
odpowiedź