SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mamoń i Duklanowski odznaczeni za działalność opozycyjną w schyłkowym PRL

Wicenaczelny „Dziennika Polskiego” (Polska Press), Marcin Mamoń, został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei szef Radia Szczecin, Tomasz Duklanowski, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Obaj zostali odznaczeni za działalność opozycyjną w czasach PRL-u.

Tomasz Duklanowski z orderem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2022r.) Fot. FacebookArticle

Prezydent Andrzej Duda przyznał w weekend odznaczenia osobom działającym w ramach opozycji demokratycznej PRL związanej z ruchem Wolność i Pokój. Działalność tej organizacji przypadała na schyłek PRL-u, a większość jej członków stanowili młodzi ludzie, w większości licealiści lub studenci. Wśród odznaczonych znaleźli się dwaj dziennikarze.

Mamoń pikietował i urządzał demonstracje

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano wicenaczelnego "Dziennika Polskiego", Marcina Mamonia, który działał w krakowskim WiP w latach 1986-1989. W tym czasie m.in. organizował pikiety i demonstracje przeciwko stacjonowaniu wojsk radzieckich w Polsce, za co był wielokrotnie zatrzymywany przez milicję i stawiany przed kolegium ds. wykroczeń. Kolportował też i drukował pisma podziemne.

Mamoń w latach 1990-1992 pracował w dzienniku „Czas Krakowski”, od 1994 do 1996 roku był reporterem krakowskiego oddziału TVP. Między 2006 a 2008 rokiem szefował publicystyce w TVP2. Współpracował m.in. z TVN, BBC, „Rzeczpospolitą” czy „Do Rzeczy”.

W 2015 roku wraz z operatorem Tomaszem Głowackim został porwany w Syrii (pracował wówczas dla amerykańskiego zleceniodawcy); po kilku dniach i w efekcie operacji specjalnej służb obaj dziennikarze zostali uwolnieni. W 2018 roku został korespondentem TVP w Tbilisi. W czerwcu 2021 roku został zastępcą redaktora naczelnego „Dziennika Polskiego”. 

Duklanowski drukował i kolportował "bibułę"

Z kolei Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał redaktor naczelny Radia Szczecin, Tomasz Duklanowski. Działał on w ruchu Wolność i Pokój w Szczecinie. Jak podaje Radio Szczecin, pod koniec lat 80. organizował i uczestniczył w licznych akcjach protestacyjnych, pikietach i manifestacjach. Zajmował się także kolportowaniem niezależnych wydawnictw i ulotek oraz wydawaniem „Ad Vocem” - pisma szczecińskiego środowiska WiP.

- Zofia Romaszewska gdy wręczała mi odznaczenie powiedziała: „Jest jeszcze trochę do zrobienia...” - napisał Duklanowski na Facebooku.

 

Duklanowski pracuje w Radiu Szczecin od 2017 roku, w 2019 roku był autorem reporterskich materiałów, w którym pacjenci zarzucali marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu, że przyjmował od nich łapówki. W styczniu 2020 roku marszałek zagroził dziennikarzowi (tak jak i innym redakcjom powtarzającym te informacje) karnymi procesami. Szczecińską rozgłośnią kieruje od lutego 2021 roku, wcześniej został zastępcą redaktora naczelnego stacji.

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w sobotę w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, prezydenta RP reprezentował minister Wojciech Kolarski. W uroczystości wzięła też udział doradczyni prezydenta, Zofia Romaszewska, pełniąca funkcję przewodniczącej zespołu ds. opiniowania wniosków o nadanie odznaczeń dla działaczy opozycji demokratycznej.

Dołącz do dyskusji: Mamoń i Duklanowski odznaczeni za działalność opozycyjną w schyłkowym PRL

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pan Cerowany
Dziś jest 16.01. Przy artykule widnieje data 17.01. Macie jeszcze chwilę by wejść na stronę radia i sprawdzic jaką funkcję pełni funkcjonariusz. Bo chyba kieruje kroś inny.
odpowiedź
User
paramparam
Coraz młodsi ci bojownicy o historię Polski wg PiS.
odpowiedź
User
YKK
Żałosne i w krótkich spodenkach.
odpowiedź