SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Marek Belka: Euro coraz słabsze, nie warto się spieszyć z jego przyjęciem

Euro straciło na atrakcyjności i nie należy spieszyć się z przyjęciem europejskiej waluty, wynika z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marka Belki. Według niego, powinno to się stać dopiero po przystosowaniu się polskiej gospodarki, ale i po zmianach w samej strefie euro.

Marek Belka, fot. NBP

Marek Belka, fot. NBP

"Euro straciło na atrakcyjności i Polska nie spieszy się już, aby wejść do strefy. Kryzys zmienił poczucie bezpieczeństwa i nastawienie do euro, w strefie jak i poza nią. Koszty kapitału krajów chcących wstąpić do strefy euro wzrosły, a atrakcyjność waluty spadła" - powiedział Belka na konferencji pt. "Ku większej integracji i stabilności Europy: wyzwania dla strefy euro oraz Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej".

Według niego, Polska pozostaje nadal zdecydowana do przystąpienia do strefy euro, ale w obecnych okolicznościach trudno byłoby wskazywać konkretną datę.

"Zanim to się stanie, polska gospodarka musi zostać przystosowana do akcesji, ale i strefa euro musi się zmienić" - podkreślił prezes NBP.

Przemawiający także podczas konferencji prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude Trichet pochwalił Polskę oraz nasz bank centralny za skuteczną politykę stabilizującą inflację oraz chroniącą wzrost gospodarczy. Ostrzegł jednak, że nie wolno spoczywa na laurach.

"Po doświadczeniach historycznych i transformacji Polska jest bardzo odporna na wstrząsy i kryzys, głównie dzięki prowadzeniu odpowiedzialnej polityki makroekonomicznej. Jednak należy ją kontynuować, bo tylko to pozwoli utrzymać stabilność gospodarczą" - powiedział Trichet.

Natomiast szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek podkreślił znaczenie uczestnictwa w europejskiej wspólnocie oraz w strefie euro dla każdego kraju. Podobnie jednak jak szef NBP, uważa, że nie należy się z tym spieszyć.

"Posiadanie własnej polityki monetarnej ma oczywiście swoje znaczenie. Jednak uczestnictwo w organach które decydują, gdy ma się wpływ na losy euro oraz na swój los ma znaczenie nadzwyczajne" - podsumował Buzek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marek Belka: Euro coraz słabsze, nie warto się spieszyć z jego przyjęciem

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
"nie wolno spoczywa na laurach" - czy w Wirtualne Media w ogóle ktoś czyta te artykuły przed opublikowaniem?
8 8
odpowiedź