SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marek Czyż szykuje serwis publicystyczny. Wśród autorów Tadla i ks. Lemański, być może Durczok

Późnym latem wystartować ma nowy projekt medialny Marka Czyża - serwis publicystyczny CzyzTak.pl oparty na finansowaniu społecznościowym. Publikować w nim mają m.in. Beata Tadla i ks. Wojciech Lemański - dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl. Marek Czyż nie wyklucza też zaproszenia do współpracy Kamila Durczoka.

Marek Czyż, fot. facebook.com/czyztakArticle

O tym, że powstaje serwis CzyzTak.pl, Marek Czyż informuje od pewnego czasu na Facebooku. Tam tez publikuje już pierwsze teksty - na razie bez odsyłania na stronę internetową. W poniedziałek zaprezentował na Facebooku logo portalu: na białym tle ustawiony w dwóch rzędach napis „Czyż tak”, w którym wielokolorowa litera „ż” wystylizowana jest na postać ludzką.

- Naszym zdaniem oddaje to całą istotę tego, co chcemy państwu zaproponować. Co najlepiej symbolizuje miejsce, w które państwa zapraszamy: dla wszystkich, dla różnych, ale jednak pod jednym znakiem - stwierdził Czyż.

 

Jak się dowiadujemy, start portalu został zaplanowany na późne lato br. CzyTak.pl ma być serwisem opinii z niewielką dawką informacji. - Nie mamy ambicji stworzenia portalu stricte informacyjnego. Użytkownicy znajdą u nas opinie, felietony, rozmowy i analizy. Polityka, sprawy społeczne, gospodarcze, demaskowanie patologii na linii państwo - obywatel - wylicza Marek Czyż.

Pytany o powody założenia nowego serwisu, odpowiada: - Uważam, że z państwa zrobiono folwark, ze społeczeństwa wyznawców, z historii młot z tępym obuchem a z prawdy - partyjną własność. O prawdę w istocie chodzi tu najbardziej, bo ją nam zabrano. Nie mamy do niej prawa a jeśli widzimy ją inaczej, to nie jesteśmy partnerem do dyskusji, ale wrogiem. A w świecie, który wokół nas zbudowano, wrogowie nie mają praw. Ani do pracy, ani do kariery, ani do poglądów. Z tych właśnie powodów tworzę to miejsce - w którym nikt nie będzie mówił autorom, co im wolno a czego nie, nie będzie wymuszał postaw i łamał kręgosłupów.

W serwisie mają publikować znani autorzy, z częścią z nich prowadzone są właśnie rozmowy. - Będzie to serwis skupiający osobowości wyznające wspólny katalog wartości, co automatycznie eliminuje postawy skrajne, niedemokratyczne, homofobiczne i ksenofobiczne. Zaprosiliśmy wielu znakomitych autorów. Dość powiedzieć, że będą u nas publikować postaci od Beaty Tadli, poprzez księdza Wojciecha Lemańskiego i znakomitego aktora Włodzimierza Matuszaka, aż po enfant terrible śląskiej polityki - eurodeputowanego Łukasza Kohuta. Już te nazwiska pokazują, że tworzymy miejsce do wielośrodowiskowej dyskusji - zapowiada Czyż.

Dodaje, że nie wyklucza współpracy z Kamilem Durczokiem. - Uważamy, że to znakomite pióro i świetny polityczny analityk. Niemniej jednak nie prowadziliśmy jeszcze rozmów na ten temat - podkreśla nasz rozmówca.

CzyzTak ma być finansowany przez internautów

Koszty inwestycyjne związane z budową serwisu, zakupem technologii oraz organizacji redakcji szacowane są na 200 tys. złotych.

- Miesięczny koszt funkcjonowania i rozwoju redakcji zamknie się kwotą 90 tys. zł. Serwis będzie finansowany społecznościowo, bo to dziś jedyny sposób, by zapewnić mu całkowitą niezależność od biznesu oraz polityki - zapewnia Marek Czyż. - Jedynymi granicami publikacji w tym serwisie będzie prawo prasowe i przyzwoitość. Od oceny będą czytelnicy, a nie możni właściciele lub patroni.  

Marek Czyż nadal jest redaktorem naczelnym serwisu Silesia24, jednak - jak się dowiedzieliśmy - złożył już wypowiedzenie.

Marek Czyż ponad 17 lat pracował w TVP

Czyż od 1996 do 2008 roku związany był z TVP, gdzie m.in. był gospodarzem programów publicystycznych w TVP 1 („Monitor Wiadomości”, „Gość Jedynki”) i TVP3 Katowice. W latach 2009-2011 pracował w TVS - prowadził tam najważniejsze programy informacyjne i publicystyczne oraz pełnił funkcję dyrektora programowego. W 2011 roku wrócił do telewizji publicznej - zaczął pracę w TVP Info, skąd odszedł latem 2016 roku.

Następnie przez ponad dwa lata pracował w Nowa TV. Był jednym z gospodarzy programu informacyjnego „24 godziny”, przez pierwszy rok prowadził też cykl publicystyczny „Proste pytanie”. Z końcem listopada 2018 roku „24 godziny” zniknęły z ramówki stacji. W styczniu 2019 roku rozpoczął współpracę z Superstacją, natomiast w maju 2019 roku został redaktorem naczelnym uruchomionego wówczas serwisu Silesia24.pl opisującego wydarzenia w regionie śląskim.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marek Czyż szykuje serwis publicystyczny. Wśród autorów Tadla i ks. Lemański, być może Durczok

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Poli
Naprawdę? Te nazwiska przyciągną ludzi? Durczok nawet swojego portaliku nie potrafił ogarnąć, abstynent...
odpowiedź
User
Bazinga
Lecę czytać.
odpowiedź
User
antek
Dobry dziennikarz, trochę w starym stylu, w kraju może z 4 takich zostało. Choć projekt raczej się przewróci.
odpowiedź