SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Marek Zagórski nowym pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa

Marek Zagórski, obecny minister cyfryzacji został powołany na stanowisko pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Jego zadaniem będzie koordynowanie działań związanych z ochroną państwa przed zagrożeniami pochodzącymi z szeroko pojętego obszaru cyfrowego. Funkcja pełnomocnika pozostawała nieobsadzona od grudnia 2019 roku, gdy zrezygnował z niej Karol Okoński.

Marek Zagórski, fot. Ministerstwo Cyfryzacji Article

Marek Zagórski z Ministerstwem Cyfryzacji jest związany od września 2016 r., gdzie najpierw - przez niemal 2 lata - był sekretarzem stanu. Na stanowisko ministra cyfryzacji po raz pierwszy został mianowany 17 kwietnia 2018 r. 15 listopada 2019 r. rozpoczął swoją drugą kadencję na tym urzędzie.

Nowy pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa

Teraz Marek Zagórski został mianowany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa. Funkcja ta utworzona w 2018 r. pozostawała nieobsadzona od grudnia 2019 r., gdy odszedł z niej Karol Okoński, ówczesny wiceminister cyfryzacji.

Według oficjalnych informacji do zadań Zagórskiego będą należały:

  • Analiza i ocena funkcjonowania krajowego systemu cyberbezpieczeństwa na podstawie zagregowanych danych i wskaźników opracowanych z udziałem organów administracji publicznej, organów właściwych do spraw cyberbezpieczeństwa, krajowych zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa: CSIRT (Computer Security Incident Response Team) MON, CSIRT NASK i CSIRT GOV.
  • Nadzór nad procesem zarządzania ryzykiem krajowego systemu cyberbezpieczeństwa z wykorzystaniem zagregowanych danych i wskaźników opracowanych z udziałem organów właściwych do spraw cyberbezpieczeństwa, CSIRT MON, CSIRT NASK i CSIRT GOV.
  • Upowszechnianie nowych rozwiązań i inicjowanie działań w zakresie zapewnienia cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym.
  • Inicjowanie krajowych ćwiczeń w zakresie cyberbezpieczeństwa, wydawanie rekomendacji dotyczących stosowania urządzeń informatycznych lub oprogramowania na wniosek krajowych zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa CSIRT.

Ponadto Zagórski będzie się zajmował współpracą w sprawach związanych z cyberbezpieczeństwem z innymi państwami, organizacjami oraz instytucjami międzynarodowymi, podejmowaniem działań mających na celu wspieranie badań naukowych i rozwój technologii z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz podejmowaniem działań mających na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i bezpiecznego korzystania z internetu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marek Zagórski nowym pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl