SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Oslo laureaci Pokojowej Nagrody Nobla odebrali dyplomy oraz złote medale

Tegoroczni laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, opozycyjni dziennikarze z Filipin i Rosji Maria Ressa i Dmitrij Muratow, odebrali w piątek w Oslo dyplomy oraz złote medale. Podczas uroczystości nobliści zaprezentowali także swoje odczyty.

Dmitrij Muratow i Maria Ressa (screen: TV NRK)Article

Wręczająca Nagrodę Nobla przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen nazwała założycielkę portalu Rappler Marię Ressę "niestrudzoną orędowniczką wolności wypowiedzi". Natomiast redaktora naczelnego "Nowej Gaziety" Dmitrija Muratowa określiła "jednym z największych obrońców wolnego słowa w Rosji".

"Wolna prasa na pierwszej linii obrony demokracji"

"Wolna prasa jest na pierwszej linii obrony demokracji. Wojna i konflikt nie mogą rozwijać się w atmosferze, w której propaganda może być ośmieszana, a rządzący pociągani do odpowiedzialności za swoje czyny. Przywracanie historii zapobiega wojnie" - powiedziała w laudacji na rzecz dziennikarzy Reiss-Andersen.

Przewodnicząca noblowskiego gremium wspomniała o cenie, jaką muszą za to zapłacić dziennikarze, odwołując się do postaci Carla von Ossietzky'ego, laureata pokojowego Nobla z 1935 roku, który ujawnił nielegalne zbrojenia Niemiec po I wojnie światowej. "Hitler nie pozwolił mu odebrać nagrody, (laureat) zmarł w obozie koncentracyjnym" - przypomniała.

Ressa w noblowskim odczycie ostro skrytykowała kontrolujące media społecznościowe koncerny. "To amerykańskie firmy kontrolują nasz globalny ekosystem informacyjny, zniekształcają fakty oraz obraz dziennikarzy. Mają nas dzielić i radykalizować" - mówiła.

Za głównego winowajcę uznała Facebook. "Jest największym serwisem informacyjnym na świecie, ale badania wykazały, że kłamstwa przeplatane gniewem i mową nienawiści rozprzestrzeniają się szybciej niż fakty w mediach społecznościowych" - podkreśliła.

Ressa oskarża firmy technologiczne

Ressa oskarżyła firmy technologiczne o "zabranie" pieniędzy lokalnym firmom medialnym na Filipinach, w Birmie, Indiach i na Sri Lance. Dziennikarka wezwała "do zrobienia czegoś z upadkiem modelu reklamowego". Przypomniała, że z tego powodu niedawno zaangażowała się w powołanie Międzynarodowego Funduszu na rzecz Mediów Interesu Publicznego

Zaapelowała także do rządów państw demokratycznych o zwiększenie pomocy rozwojowej dla niezależnych mediów i organizacji dziennikarskich.

Muratow oddał hołd zamordowanym dziennikarzom

Muratow skrócił swój odczyt, aby wezwać do minuty ciszy w hołdzie zamordowanym dziennikarzom na Filipinach oraz w Rosji. Wcześniej wymienił nazwiska sześciu zabitych współpracowników "Nowej Gaziety", w tym przypomniał o śmierci Anny Politkowskiej. "Udzielmy wsparcia tym, którzy są prześladowani. Niech dziennikarze umierają ze starości!" - wyraził życzenie.

Wcześniej Muratow odniósł się do sytuacji za Polską granicą. "Gra prezydenta Białorusi (Alaksandra) Łukaszenki, która teraz toczy się w Europie Środkowej, zbiegła się z wydarzeniami na Ukrainie i to jest gra na skraju rozlewu krwi" - wskazał.

Podkreślił rolę dziennikarzy, dzięki którym świat dowiedział się, w jaki sposób migranci trafiają do Mińska. "Nasze zadanie jest proste: odróżnić fakty od nieprawdy. Nowe pokolenie wie, jak pracować z big data i bazami informacyjnymi. To oni poinformowali o czterokrotnym wzroście liczby lotów z Bliskiego Wschodu na Białoruś tej jesieni" - przypomniał Muratow.

W uroczystości w Oslo uczestniczyła norweska rodzina królewska. Nieobecna była księżniczka Mette-Marit, która z uwagi na pozytywny test na Covid-19 przebywa w izolacji.

Gościem specjalnym był David Beasley, dyrektor Światowego Programu Żywnościowego, agencji ONZ, która otrzymała pokojowego Nobla w 2020 roku. Wówczas uroczystości nie odbyły się, dlatego dopiero w tym roku Beasley zaprezentował swój odczyt.

Z kolei Nagrody Nobla w pozostałych dziedzinach zostały przekazane laureatom w ich krajach za pośrednictwem szwedzkich placówek dyplomatycznych.

Dołącz do dyskusji: W Oslo laureaci Pokojowej Nagrody Nobla odebrali dyplomy oraz złote medale

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl