SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mariusz Szczygieł wybrany AuTORytetem przez studentów w plebiscycie MediaTory

Reporter i pisarz Mariusz Szczygieł, związany z „Gazetą Wyborczą”, został zwycięzcą kategorii AuTORytet w tegorocznej edycji plebiscytu studentów dziennikarstwa MediaTory. Pozostali laureaci zostaną ogłoszeni na początku grudnia.

Mariusz Szczygieł, fot. youtubeArticle

W kategorii AuTORytet studenci doceniają tych dziennikarzy, od których mogą uczyć się rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów. Nagroda przyznawana jest za całokształt pracy dziennikarskiej oraz ma wymiar ponadczasowy. - Ta kategoria jest szczególna, również dlatego, że głosujący mogą sami podać nazwisko osoby, którą uważają za swój dziennikarski wzór lub skorzystać z listy pomocniczych propozycji - podkreśla Wioletta Klytta, prezes Stowarzyszenia MediaTory.

W poprzednich edycjach MediaTorów nagrody w tej kategorii otrzymali m.in. Wojciech Mann, Monika Olejnik, Marek Niedźwiecki, Bogdan Rymanowski, Hanna Krall, Wojciech Jagielski i Adam Michnik.

Mariusz Szczygieł w latach 1986-1990 był reporterem tygodnika „Na przełaj”, a od początku lat 90. z kilkuletnią przerwą jest związany z „Gazetą Wyborczą”, w przeszłości był reporterem, redaktorem i zastępcą szefa „Dużego Formatu”, od kilku lat pisze felietony do tego dodatku. W latach 1995-2001 prowadził talk show „Na każdy temat” w Polsacie. Napisał kilka książek reportażowych, zarówno zbiory jego reportaży i felietonów prasowych, jak też osobno pisane (m.in. „Gottland”, „Zrób sobie raj”, wydany w br. „Projekt: prawda”). Przygotował „100/XX. Antologię polskiego reportażu XX wieku”. Jest współtwórcą fundacji Instytut Reportażu, wykładał reportaż m.in. na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

- Może od razu powiem, co umiem. Umiem słuchać ludzi, umiem pomóc im wyartykułować swoje myśli i przeżycia, umiem tak zbudować swój tekst, żeby przytrzymać czytelnika, umiem ciekawie mówić o polskich reportażach. To właściwie tyle. Bo przede wszystkim trzymam się zasady: nie przekraczam granicy, jeśli nie mam walizki - komentuje to wyróżnienie Mariusz Szczygieł. - Kiedy zaczynają się jakieś dyskusje o mediach, o naszym zawodzie, o Polsce, najczęściej mam ochotę powiedzieć „nie wiem”. Mnóstwo nazwisk, które słyszę rano w wiadomościach radiowych czy telewizyjnych nic mi nie mówi. Nie wiem, czy ustawa o stałej cenie na książki to dobry pomysł, czy nie. Nie mam jednoznacznego zdania na sytuację, w której „Gazeta Wyborcza” została pozbawiona ogłoszeń państwowych spółek. Nie przeczytałem żadnego tekstu Żiżka. I mam nadzieję, że studenci, którzy przyznali mi swoją nagrodę nie oczekują ode mnie zdania na te tematy - dodaje.

Szczygieł został już nagrodzony w plebiscycie MediaTory w 2013 r. - zwyciężył w kategorii DetonaTOR za reportaż „Śliczny i posłuszny” opublikowany w „Dużym Formacie”.

Nową nagrodę odbierze podczas gali 3 grudnia w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ogłoszeni wtedy zostaną także laureaci w pozostałych kategoriach plebiscytu - na razie ogłoszono nominowanych.

W MediaTorach wyróżnienia przyznają studenci z 22 polskich uczelni, na których dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek (do głosowania uprawnionych jest ponad 10 tys. osób). W tym roku odbywa się dziesiąta edycja plebiscytu.

Dołącz do dyskusji: Mariusz Szczygieł wybrany AuTORytetem przez studentów w plebiscycie MediaTory

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fred
od zawsze tak mam że gdy się gdzieś pojawi to pędem wyłączam tv, gimbaza to dziwne ludzie
odpowiedź
User
Do Freda
Fred żółciowo u Ciebie nie okej. I talentu brak? Szczygieł wielki szacun!
odpowiedź