SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Mark Zuckerberg chce skuteczniej walczyć z fałszywymi informacjami na Facebooku

Szef Facebooka Mark Zuckerberg zapowiedział, że serwis podejmie intensywne działania, które mają zmniejszyć liczbę fałszywych informacji pojawiających się w serwisie. To odpowiedź na niedawne zarzuty związane z wpływem preparowanych i kłamliwych treści na wynik wyborów prezydenckich w USA.

Article

Po zakończonych wyborach w USA, w których zwyciężył Donald Trump Facebook spotkał się z krytyką. Serwisowi zarzucano, że dopuszczał publikowanie nieprawdziwych informacji wspierających oboje kandydatów i stawiających w złym świetle Donalda Trumpa lub Hillary Clinton. W efekcie, jak twierdzili krytycy Facebooka, zamieszczane na nim kłamliwe treści mogły wpłynąć znacząco na wynik głosowania.

Mark Zuckerberg, szef Facebooka, krótko po wyborach odniósł się do tych oskarżeń twierdząc że są bezpodstawne, bowiem 99 proc. informacji publikowanych na Facebooku jest rzetelnych i autentycznych.

Głos Zuckerberga nie uciszył jednak krytyków, a w internecie rośnie fala dyskusji na temat tego w jaki sposób nieprawdziwe informacje rozprzestrzeniają się w mediach społecznościowych i przy bierności właścicieli serwisów wpływają na opinię publiczną w konkretnych sprawach.

W najnowszym wpisie na swoim profilu szef Facebooka postanowił więc bardziej dobitnie zapewnić społeczność serwisu, że w przyszłości nieprawdziwe informacje publikowane na platformie zostaną praktycznie wyeliminowane.

Na wstępie Zuckerberg zaznacza, że kwestia rzetelności treści zamieszczanych w serwisie jest jednym z priorytetów firmy. Podkreślił też pewien dylemat, przed którym stoją osoby odpowiedzialne za prowadzenie serwisu. Z jednej strony bowiem ideą Facebooka jest łączenie ludzi i umożliwianie im publikowanie rozmaitych treści prezentujących całe spectrum poglądów z różnych dziedzin życie.

Z drugiej strony Facebook nie chce, by platforma obfitowała we wpisy zawierające mylne czy kłamliwe informacje, ale nie przypisuje sobie roli arbitra w rozstrzyganiu autentyczności treści, bowiem pojęcie prawdy może być bardzo względne.

Pomimo tych wątpliwości Zuckerberg zapowiedział, że Facebook wprowadzi wkrótce dodatkowe mechanizmy pozwalające oddzielać informacje prawdziwe od fałszywych.

Pierwszym rozwiązaniem ma być udoskonalenie automatów klasyfikujących konkretne treści jako klamstwo zanim zdążą zrobić to użytkownicy. Drugim elementem będą ułatwienia pozwalające na zgłaszanie fałszywych treści. Po trzecie wreszcie Facebook zamierza skorzystać z pomocy zewnętrznych firm i organizacji, które są doświadczone w wykrywaniu dezinformacji pojawiających się w sieci. Zuckerberg zapowiedział także, że informacje uznane za fałszywe będą specjalnie oznaczane.

Szef Facebooka podkreślił też w swoim poście, że jego firma robi wiele by zapewnić użytkownikom dostęp do jak najbardziej wartościowych dla nich treści, dlatego m.in. latem br. wprowadził dodatkowe mechanizmy zwalczające clickbait stosowany przez niektórych wydawców.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mark Zuckerberg chce skuteczniej walczyć z fałszywymi informacjami na Facebooku

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
blek
po prostu zautomatyzowana cenzura. nikt nie przeciwstawi się monopoliście. ostatnio po aferach z zamykanie prawicowych profili zastanawiałem się, że przydałby się jakiś polski odpowiednik FB.
13 10
odpowiedź
User
pwl
Dlaczego nie mogę umieścić komentarza na temat artykułu?
10 8
odpowiedź
User
belmondo
Czyli taki informacje jak "nie szpiegujemy cię, swobodnie dawaj nam wincy informacji" już nie będą się pojawiać? A serio... Kto stwierdzi, co jest nieprawdziwe. Cenzorzy fejsbuka, jak ci pod wodzą pani z marszów kodu? A poza tym już stwierdzono, że fejsbuk manipuluje wyświetlanymi informacjami, by promować lewacką wizję świata, to co normalne, prawicowe jest mniej lub bardziej delikatnie ukrywane. Poczytać można o tym w necie.
10 9
odpowiedź