SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Mark Zuckerberg przedstawia Jarvisa - autorski system cyfrowego zarządzania domem

Mark Zuckerberg, szef Facebooka, pokazał oficjalnie skonstruowanego przez siebie inteligentnego asystenta o nazwie Jarvis. Chodzi o system elektronicznego zarządzania domem, który funkcjonuje na razie jedynie w rezydencji rodziny Zuckerbergów, ale ma się stać podstawą komercyjnego produktu Facebooka.

Article

Opracowanie autorskiego projektu inteligentnego asystenta Mark Zuckerberg zapowiedział na początku br., zaznaczając, że będzie poświęcał temu zadaniu wyłącznie swój wolny czas, a zbudowany przez niego asystent będzie funkcjonował w domu, w którym założyciel Facebooka mieszka wraz z żoną Priscillą Chan i córeczką Max.

Teraz Zuckerberg na stronie Facebooka przedstawił oficjalnie gotowy system, który ostatecznie został nazwany Jarvis – tak samo jak sztuczna inteligencja z filmu „Iron Man”, która według Zuckerberga była dla niego inspiracją do zbudowania własnego rozwiązania podobnego typu.

Jarvis pełni rolę inteligentnego asystenta sprzężonego z systemem sterującym wieloma urządzeniami i platformami w domu Zuckerbergów. Jarvis potrafi przyjmować komendy podawane ludzkim głosem i odpowiadać na nie. Pozwala m.in. wybrać konkretną muzykę nadawaną przez system nagłaśniający, włączyć i wyłączyć oświetlenie, uruchomić konkretne urządzenia w mieszkaniu czy sterować zamkami we wszystkich drzwiach.

Jarvis został także wyposażony w system rozpoznawania twarzy, dzięki czemu potrafi np. zidentyfikować gości stojących przed drzwiami zaopatrzonymi w kamerę.

Szef Facebooka zdradza, że choć samo stworzenie inteligentnej platformy zajęło mu jedynie nieco ponad 100 godzin, to cały czas pozostały do uruchomienia systemu poświęcił na jego integrację z odpowiednimi urządzeniami domowymi. Szef Facebooka przyznał też, że Jarvis nie jest na razie doskonały, bowiem wciąż nie posiada mechanizmów sprawiających, że sam potrafi uczyć się nowych rzeczy.

Zuckerberg zaznacza też, że w obecnej postaci Jarvis jest jedynie rodzajem prototypu i prace nad nim będą trwały. Może jednak stać się on podstawą komercyjnego rozwiązania, które Facebook zaoferuje w przyszłości swoim użytkownikom.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mark Zuckerberg przedstawia Jarvisa - autorski system cyfrowego zarządzania domem

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sssław
tak ... system się zawiesi i lipa.... do pracy nie wyjdę bo mi drzwi nie otworzy.... dzięki... wole moje normalne funkcjonowanie domu....
9 8
odpowiedź