SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mark Zuckerberg rozmawiał w Warszawie z Michałem Bonim

Mark Zuckerberg, założyciel i szef Facebooka, spotkał się w środę z ministrem administracji administracji i cyfryzacji Michałem Bonim. Rozmawiali m.in. o znaczeniu polskiego sektora ICT, o ochronie danych osobowych i o roli Polski w obronie wolności w internecie.

- Pan zmienił świat, tworząc media społecznościowe - komplementował Zuckerberga podczas środowego spotkania w siedzibie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Michał Boni. Minister podkreślił rolę też Facebooka jako platformy wymiany myśli i idei.

Mark Zuckerberg stwierdził, że Polska jest dla jego firmy najważniejszym krajem w tej części Europy i wśród programistów rekrutowanych przez Facebooka, Polacy są drugą największą grupą - po Indiach i przed Chinami. Rozwój start-upów jest prawdziwą szansą dla Polski i gospodarek całego regionu. - Trzeba jednak dbać o to, by przedsiębiorcom sprzyjały tu regulacje - zaznaczył prezes Facebooka.

Michał Boni podkreślił potencjał gospodarki internetowej w Polsce i sukcesy polskich uzdolnionych informatyków w międzynarodowych konkursach programowania (w maju 2012 studenci Uniwersytetu Warszawskiego zajęli 2 miejsce w Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, w TopCoder w konkurencji „algorytmy” w rankingu krajów Polska jest trzecia). Sektor ICT zatrudnia w Polsce 174 tysięcy osób a polski rynek IT i jest wart 31,3 mld zł czyli ok. 2,2 proc. PKB. - Dziesięć lat temu tylko 10 proc. Polaków korzystało z internetu. Teraz to prawie 2/3 obywateli - dodał Boni.

Zuckerberg i Boni rozmawiali też o europejskiej debacie o ochronie danych osobowych. Jak podkreślał minister, media społecznościowe są dla Polaków i Europejczyków bardzo ważne, ale wysoko cenią sobie oni też ochronę prywatności, która jest w Unii Europejskiej prawem podstawowym. Zadaniem na następne lata jest tworzenie warunków, które pozwolą, na łączenie innowacyjności z ochroną prywatności.

Mark Zuckerberg zgodził się, że kwestia ochrony danych osobowych jest obecnie kluczowym zagadnieniem. - Powinniśmy się zgodzić co do ogólnych zasad: każdy powinien zawsze wiedzieć, w jaki sposób są wykorzystywane jego dane. Ważna jest też towarzysząca temu ciągła edukacja - powiedział.

Z kolei Michał Boni podkreślał, że ważna jest także sama debata o ochronie danych osobowych, bo pomaga budować świadomości, a w konsekwencji też zaufanie między użytkownikami internetu i przedstawicielami biznesu. Boni przypomniał też dyskusje toczące się na forum Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), agendy ONZ oraz to, że Polska była pierwszym krajem, który otwarcie konsultował zapisy ITRów i bardzo aktywnym w obradach. - Nie chcemy ograniczać internetu zbyt dużą ilością regulacji - zadeklarował minister.

Mark Zuckerberg podczas wizyty w Warszawie odwiedził też uruchomione jesienią ub.r. biuro Facebooka, które obsługuje 13 rynków z Europy Środkowo-Wschodniej (więcej na ten temat). Przypomnijmy, że Facebooka odwiedza miesięcznie ponad 13,5 mln polskich internautów (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz dane z marca br.), a konto w serwisie ma 10,7 mln (według Socialbakers - zobacz szczegóły).

Dołącz do dyskusji: Mark Zuckerberg rozmawiał w Warszawie z Michałem Bonim

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bill Gates
a świstak siedzi...
odpowiedź
User
Fiufiu
Boni poczęstował go paluszkami....
odpowiedź
User
Litości
Nazwiska w języku polskim się odmienia. Na portalach dotyczących mediów również.
odpowiedź