SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Martin Sorrell kupił MediaMonks za 350 mln dolarów

Należąca do Martina Sorrella firma S4 Capital wygrała licytację na zakup holenderskiej firmy cyfrowej MediaMonks. Kwoty zaproponowanej przez Sorrella, którą przebił ofertę m.in. holdingu WPP nie podano. Szacuje się, że było to ok. 350 mln dolarów.

Martin Sorrell Article

W ramach transakcji oprócz zapłaty kwoty 350 mln dolarów, dodatkowo dyrektorzy MediaMonks mają dostać udziały w S4 Capital.

O tym, że wygrała oferta złożona przez Sorrella poinformowano we wtorek na profilu MediaMonks na Twitterze. Wczesnym rankiem zamieszczono wpis „Welcome, Sir Martin!”.

Victor Knapp, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy holenderskiej agencji powiedział: „Dzięki tej fuzji mam przywilej kształtowania branży kreatywnej obok człowieka o bezprecedensowej reputacji w budowaniu udanych biznesów. Nie sprzedajemy, kupujemy”.

Adidas, Amazon, GE, Google, Hyundai, Johnson&Johnson, Netflix

Roczne przychody MediaMonks wynoszą ok. 146 mln dolarów. Firma prowadzi działalność m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Europie, Azji, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie. Zatrudnia łącznie ok. 750 osób. Wśród jej klientów są m.in. Adidas, Amazon, GE, Google, Hyundai, Johnson&Johnson, Netflix.

Przejęcie MediaMonks ma zapewnić S4 Capital globalną skalę działania. „Celem połączenia jest zapewnienie klientom usług cyfrowych, które są sprawne, wydajne i mają najwyższą jakość kreacji” - napisano w komunikacie.

Holenderska agencja zajmuje się szeroko pojętą komunikacją cyfrową, w tym również produkcją treści, a także e-commerce.

Z wydanego komunikatu wynika, że plan zakłada połączenie S4 i MediaMonks, które następnie zostaną przejęte przez Derriston Capital (z tą firmą Sorrell rozpoczął współpracę po odejściu z WPP, został jej prezesem, jej akcje wycofano z giełdy a nazwę zmieniono na S4 Capital). S4 ma być spółką operacyjną, a Derriston Capital – spółką matką. Proces łączenia ma potrwać 2 miesiące.
Nowy właściciel zapowiada ekspansję firmy na nowe rynki. Obecnie prowadzi działalność w 11 krajach. Sorrell nie wyklucza wejścia do Niemiec, Japonii czy Indii.

S4 poprzez kolejne, przyszłe akwizycje chce koncentrować się na dalszym rozwoju platformy, analityce danych, zakupie mediów cyfrowych.

Spór z WPP

Przejęcie MediaMonks przez firmę Sorrella nastąpiło kilka dni po kłótni, do jakiej doszło w związku z tą akwizycją pomiędzy Martinem Sorrellem a władzami WPP. Prawnicy holdingu podnieśli zarzut, że Sorrell chce sfinalizować transakcję MediaMonks, nad którą trwały prace w WPP jeszcze wtedy, gdy on w niej pracował. Ich zdaniem miał on wykorzystać poufne dane, które w tym okresie zdobył. Zagrozili, że jeżeli dojdzie do przejęcia S4 przez Sorrella, WPP wstrzyma mu wypłatę dodatkowych 20 mln premii (manager nadal ma udziały w holdingu).

Sorrell tym informacjom kategorycznie zaprzeczył i stwierdził, że groźby wstrzymania wypłaty należnej mu premii są „słabą próbą destabilizacji oferty”.

Przejęciem MediaMonks oprócz S4 Capital i WPP były zainteresowane też Accenture oraz firma private equity Inflexon.

W całym procesie doradcą holenderskiej agencji był butik inwestycyjny JEGI Clarity, który wcześniej doradzał agencji Adam&Eve/ DDB, gdy była sprzedawana sieci Omnicom.

Dotychczasowymi właścicielami MediaMonks byli jej współzałożyciele Victor Knapp i Wesley ter Haar oraz firma private equity Bencis.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Martin Sorrell kupił MediaMonks za 350 mln dolarów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pablo
Cytuje:
"Z wydanego komunikatu wynika, że plan zakłada połączenie S4 i MediaMonks, które następnie zostaną przejęte przez Derriston Capital (z tą firmą Sorrell rozpoczął współpracę po odejściu z WPP, został jej prezesem, jej akcje wycofano z giełdy a nazwę zmieniono na S4 Capital). S4 ma być spółką operacyjną, a Derriston Capital – spółką matką."
To skoro zmienił nazwę spółki Derriston Capital na S4 Capital, czyli ta sama spółka działa dalej pod inną nazwą, to jak ma być przejęta przez tą samą spółkę o nazwie Derriston Capital? ;)
1 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing