SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„GW”: szefowa komunikacji i marketingu w NBP zarabia ok. 65 tys. zł miesięcznie

Według szacunków „Gazety Wyborczej” Martyna Wojciechowska na stanowisku dyrektora departamentu komunikacji i promocji w Narodowym Banku Polskim zarabia ok. 65 tys. zł miesięcznie. Funkcję tę Wojciechowska pełni od sierpnia 2016 roku.

Od lewej: Martyna Wojciechowska, Kamila Sukiennik i Adam Glapiński, fot. TVN24Article

Szacunki dotyczące zarobków Martyny Wojciechowskiej (ma identyczne imię i nazwisko jak dziennikarka i podróżniczka znana m.in. z kanałów TVN) „GW” podała na podstawie jej oświadczeń majątkowych. W minionej kadencji samorządowej Wojciechowska była bowiem radną sejmiku mazowieckiego (startowała w wyborach z listy PiS), zrezygnowała z mandatu wiosną br.

W oświadczeniu za 2015 roku wpisała 114 tys. zł jako sumę zarobków, w tym za 2016 rok - już 392 tys. zł, a oświadczenia za ub.r. już nie złożyła. „Gazeta Wyborcza” w czwartek na pierwszej stronie podała, że Martyna Wojciechowska na stanowisko dyrektora departamentu komunikacji i promocji NBP awansowała w sierpniu 2016 roku. Ponadto została oddelegowana przez prezesa NBP do rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

W oparciu o te dane „GW szacuje, że Wojciechowska już po awansie zarabia miesięcznie ok. 65 tys. zł brutto (wliczając w to premie i bonusy). Narodowy Bank Polski nie podaje, ile zarabiają jego pracownicy na czele z prezesem Adamem Glapińskim (pełni tę funkcję od czerwca 2016 roku). Poprzedni szef NBP Marek Belka inkasował ok. 57 tys. zł miesięcznie.

Martyna Wojciechowska pracuje w Narodowym Banku Polskim od 11 lat. Została zatrudniona, kiedy prezesem NBP był Sławomir Skrzypek, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Kierowany przez nią departament komunikacji i promocji odpowiada za przygotowywanie i realizację polityki informacyjnej i marketingowej NBP.

Zlecenie NBP dla Rochstaru,

Pod koniec listopada „GW” podała, że Daria Wojciechowska-Bujno, młodsza siostra Martyny Wojciechowskiej, jest zatrudniona w Komisji Nadzoru Finansowego.

Dziennik poinformował też, że na początku br. Narodowy Bank Polski ogłosił przetarg na realizację kampanii promocyjnej o budżecie 6 mln zł związanej ze 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W przetargu wybrano firmę Rochstar, w której pracuje mąż Darii Wojciechowskiej-Bujno.

Prezes NBP chce pozwać „GW” i „Newsweek” za teksty łączące go z aferą KNF

Przypomnijmy, że na początku grudnia Narodowy Bank Polski skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie sześć wniosków o zabezpieczenie roszczeń procesowych. Wnioski dotyczą siedmiu artykułów z „Gazety Wyborczej” (autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego, Agnieszki Kublik, Dominiki Wielowieyskiej, Jarosława Kurskiego i Rafała Wójcika) oraz dwóch z „Newsweeka” (napisanych przez Cezarego Michalskiego i Radosław Omachela).

Takie wnioski składa się przed pozwani cywilnymi, po to żeby na czas procesu kwestionowane publikacje nie były dostępne. NBP argumentuje, że we wskazanych artykułach bezpodstawnie sugerowano, że prezes tej instytucji Adam Glapiński był zaangażowany w tzw. aferę KNF, a tym samym organa NBP działały niezgodnie z prawem.

Od ujawnienia tej afery w mediach opisywane są także współpracownice Adama Glapińskiego w NBP - oprócz Martyny Wojciechowskiej Kamila Sukiennik, szefowa gabinetu prezesa NBP. Powód? Kilka zdań o tej drugiej wymienili ówczesny szef KNF Marek Chrzanowski i Leszek Czarnecki w czasie rozmowy wiosną br. nagranej przez Czarneckiego, a opublikowanej w połowie listopada.

Kilka dni później Wojciechowska i Sukiennik towarzyszyły Glapińskiemu podczas Kongresu 590. Prezes NBP chwalił wtedy Marka Chrzanowskiego (który podał się już do dymisji) i zapewniał, że nie zamierza zrezygnować ze swojej funkcji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „GW”: szefowa komunikacji i marketingu w NBP zarabia ok. 65 tys. zł miesięcznie

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
Rodzina na swoim+
odpowiedź
User
oloxxx
Kompetencje wypisane na twarzy
odpowiedź
User
gregory
A ile zarabia szef(owa) marketingu w Gazecie Wyborczej? Nawiasem mowiac co za wstrętne okreslenie'szefowa".
odpowiedź