SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Marzena Paczuska: „Wiadomości” z troską o interes państwa, zarząd TVP polityczny jak zawsze

- Dobre newsy mogą, w mojej opinii, robić tylko ludzie, dla których państwo jest ważne, gdy interes państwa jest dobrem wspólnym - uważa Marzena Paczuska, szefowa „Wiadomości” TVP1. Jej zdaniem upolitycznienie Telewizji Polskiej obejmuje tylko kierownictwo firmy, a nie zespoły redakcyjne.

Article

W wywiadzie w tygodniku „W Sieci” Marzena Paczuska ocenia, że wyróżnikiem dziennikarzy telewizji publicznej powinna być troska o państwo. - Dobre newsy mogą, w mojej opinii, robić tylko ludzie, dla których państwo jest ważne, gdy interes państwa jest dobrem wspólnym. O tym się nie mówi, ale to myśl przewodnia, którą powinno się w sobie mieć, gdy wchodzi się do takiej redakcji - stwierdza.

Dziennikarka podkreśla, że takie przekonanie ma od 1994 roku, kiedy zaczęła pracę w Telewizji Polskiej. - To się nie zmieniło, niezależnie od tego, jacy byli tu szefowie i jacy tam, na górze, urzędowali prezesi. I dziś tak nadal jest. Dla mnie najważniejsze jest dobro państwa, rozumianego ponadpartyjnie i ponad wszelkimi grupami interesów - mówi Paczuska.

Szefową „Wiadomości” Marzena Paczuska została w połowie stycznia br., zaraz po powołaniu nowego zarządu Telewizji Polskiej w składzie: Jacek Kurski i Maciej Stanecki. Szybko w redakcji programu zmieniła się większość dziennikarzy, nowi przeszli przede wszystkim z innych redakcji TVP i Telewizji Republika. „Wiadomościom” zaczęto zarzucać, że są prorządowe i mało rzetelne oraz nadmiernie krytykują środowiska opozycyjne (najczęściej wytykano to w materiałach Klaudiusza Pobudzina, m.in. tego dotyczącego zaległych alimentów Mateusza Kijowskiego).

- Jestem dziennikarzem telewizji publicznej od ponad 20 lat. Widziałam wszystkie zmiany, dobre i złe, pracowałam w okresie rządów wielu prezesów. I nie mam wątpliwości, że polityka zawsze jest w tle tego miejsca. Każdy kolejny zarząd był w jakimś sensie polityczny, związany z władzą. Tak było, jest i zapewne będzie. To jest po prostu taka firma - ocenia Marzena Paczuska.

Zaznacza jednak, że wpływy polityczne sięgają tylko kierownictwa TVP. - Państwo, a precyzyjnie mówiąc, troska o państwo, to powinno być w nas, dziennikarzach, i to jest ten czynnik publiczny. Polityka to domena zarządu - podkreśla.

W ostatnich miesiącach na kilka materiałów „Wiadomości” złożono skargi do Krajowe Rady i Radiofonii i Telewizji. W lipcu br. dziennikarka „Gazety Wyborczej” Agnieszka Kublik zachęciła, żeby zgłaszać do KRRiT skargi na relacje w programie o wejściu Polski do NATO i wypowiedzi Baracka Obamy o Trybunale Konstytucyjnym. Pod koniec lipca KRRiT, jeszcze w poprzednim składzie, oceniła, że te materiały były nierzetelne i naruszyły zasady swobodnego kształtowania się poglądów.

Z kolei w ostatnich tygodniach KRRiT dostała 16 skarg (m.in. od dziennikarzy „Gazety Wyborczej”) na szeroko komentowany materiał „Wiadomości” o Adamie Michniku przy okazji jego 70. urodzin. Marzena Paczuska i Jacek Kurski spotkali się w tej sprawie z członkami nowego składu Krajowej Rady.

We wrześniu po raz pierwszy od stycznia br. „Wiadomości” osiągnęły wyższą oglądalność od „Faktów” TVN. - Zero świętowania, bo wszyscy w redakcji mają świadomość, że wyniki bywają różne, zależą od wielu czynników, często od nas niezależnych. Poza tym nie jesteśmy tu od świętowania, lecz od pracy, na którą i tak zawsze brakuje czasu - tonuje nastroje Marzena Paczuska.

Przewagi nad głównym konkurentem upatruje w tym, że materiały „Wiadomości” wywołują dużo komentarzy w internecie. - Odzew w Internecie, siła i szerokość reakcji społecznej, także pewna moc polityczna rozumiana jako liczenie się z nami polityków, od początku jest tak wyraźna, że nie miałam wątpliwości, iż idziemy dobrą drogą, że wiemy, czego chcą widzowie. Ale oczywiście cieszę się, że i badania oglądalności wreszcie to wykazały - komentuje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marzena Paczuska: „Wiadomości” z troską o interes państwa, zarząd TVP polityczny jak zawsze

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
yossi89
Wiadomości” z troską się o interes PiS-u
35 12
odpowiedź
User
prawnik
Marzena Paczuska ocenia, że wyróżnikiem dziennikarzy telewizji publicznej powinna być troska o państwo.


Głęboko się nie zgadzam. Wyróżnikiem dziennikarzy Telewizji Publicznej powinna być troska o rzetelność, prawdziwość, wnikliwość i obiektywizm przekazywanych informacji.

Troska o "państwo" powinna wyróżniać inne podmioty: Sejm, Senat, Prezydenta, Radę Ministrów.
53 9
odpowiedź
User
Kalikurambo
Marzena Paczuska ocenia, że wyróżnikiem dziennikarzy telewizji publicznej powinna być troska o państwo.


Głęboko się nie zgadzam. Wyróżnikiem dziennikarzy Telewizji Publicznej powinna być troska o rzetelność, prawdziwość, wnikliwość i obiektywizm przekazywanych informacji.

Troska o "państwo" powinna wyróżniać inne podmioty: Sejm, Senat, Prezydenta, Radę Ministrów.


To prawda. Tym bardziej że rolą prasy w systemie demokratycznym jest kontrola. Tam gdzie prasa dba o państwo mamy do czynienia z totalitaryzmem.
34 9
odpowiedź
User
pa,pa paczuska
nasza aktywistka , niezłomna komsomołka ...zbytnio wzięła sobie do serca słowa wodza i głos aktywu partyjnego - w uniesieniu walki z reakcją i nie bacząc na zdrowy rozsądek ośmieszyła partię i samą siebie. Składając przed kolektywem samokrytykę obnażyła dodatkowo swoją naiwność i niedoceniła przenikliwości klasy robotniczo-chłopskiej , która to klasa uznała ją za najsłabsze ogniwo propagandowego organu partii.
Taka autodyskredytacja czołowego działacza propagandy jest znamiennym dowodem na to jakie duże braki intelektualne , edukacyjne i inteligenckie rysują się na jednolitym krysztale naszej władzy. Wódz
26 9
odpowiedź
User
Asptt
"To mój szef jest politrukiem. Ja nigdy" - rzekł wzór profesjonalizmu dziennikarskiego
23 8
odpowiedź