SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mastercard i Visa podnoszą limit płatności kartami. Do 100 złotych bez kodu PIN

Visa i Mastercard zapowiedziały, że od 19 i 20 marca 2020 roku podnoszą w Polsce limit transakcji zbliżeniowych kartami do kwoty 100 złotych. Operatorzy zastrzegają, że nowa opcja będzie dostępna stopniowo w miarę jak zostaną do niej dostosowane terminale w sklepach czy punktach usługowych, ważne też kiedy obsługę wyższych limitów zastosują banki.

 

fot. Shutterstock.comArticle

Płatności zbliżeniowe dokonywane za pomocą kart płatniczych stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Jesienią 2019 r. wprowadzono w tym systemie ograniczenia podyktowane dyrektywą Unii Europejskiej, zgodnie z którymi użytkownicy muszą podać PIN przy szóstej z rzędu płatności zbliżeniowej kartą, niezależnie od jej wartości. Potem licznik transakcji zeruje się, a klient kolejne pięć razy może płacić kartą zbliżeniowo bez dodatkowej autoryzacji.

Dyrektywa PSD2 nakłada także ograniczenia wartościowe na transakcje zbliżeniowe. Jednorazowo nie można zapłacić kartą zbliżeniowo więcej niż 50 euro, a kolejne płatności zbliżeniowe bez autoryzacji PIN-em nie mogą być wyższe niż 150 euro.

Wyższy limit bez PIN

Obecnie u największych operatorów kart płatniczych w Polsce – Visy i Mastercard obowiązuje limit 50 zł przy realizowaniu transakcji zbliżeniowych bez konieczności podawania PIN-u. Od kilku lat pojawiały się jednak informacje o planach podwyższenia tej kwoty, a w 2018 i na początku 2019 r. Narodowy Bank Polski wydał obu wspomnianym operatorom stosowane zgody w tej sprawie.

Teraz w komunikatach przesłanych do Wirtualnemedia.pl obaj operatorzy zapowiedzieli, że niebawem podniosą limit płatności zbliżeniowych bez PIN-u do 100 zł.

Visa od 19 marca

W lutym br. Visa Polska zapowiedziała, że podniesie do 100 zł limit transakcji dokonywanych kartami zbliżeniowymi tego operatora bez podawania kodu PIN. Zmiana miała wejść w życie 17 lipca 2020 r.

Teraz Visa polska poinformowała Wirtualnemedia.pl że termin podwyższenia limitu transakcji uległ skróceniu. - W odpowiedzi na oczekiwania regulatora, handlowców i konsumentów 19 marca 2020 r. obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u (50 zł) zostanie podniesiony do wysokości 100 zł – zapowiada operator w przesłanym do nas komunikacie. - Użytkownicy kart Visa mogą skontaktować się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się kiedy będą mogli korzystać z podwyższonego limitu.

Według operatora karty zbliżeniowe Visa spełniają takie same kryteria bezpieczeństwa jak tradycyjne karty Visa wyposażone w chip. Każda transakcja jest chroniona dzięki wielu warstwom zabezpieczeń. Płatności zbliżeniowe, także w przypadku coraz chętniej wybieranych przez konsumentów płatności telefonem, zegarkiem czy innym urządzeniem z funkcją płatniczą, zapewniają użytkownikom kontrolę nad przebiegiem transakcji.

Visa zaznacza, że podniesienie limitu dla transakcji zbliżeniowych dokonywanych kartami zostało uzgodnione z uczestnikami ekosystemu bankowego w Polsce i uzyskało akceptację Narodowego Banku Polskiego.

Mastercard od 20 marca

Podobne plany do Visy ma także polski oddział Matercard, największy konkurent Visy, co potwierdza w informacji dla Wirtualnemedia.pl.

- Biuro Mastercard w Polsce informuje, że już od północy 20 marca 2020 roku posiadacze kart Mastercard będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności wprowadzania kodu PIN do 100 złotych wszędzie tam na terenie Polski, gdzie terminale POS zostaną odpowiednio zaktualizowane do akceptowania podwyższonego limitu – czytamy w korespondencji przesłanej do naszej redakcji.

Odpowiadając na pytanie o dostępności nowej opcji w najbliższym czasie Mastercard zaznacza, że liczba terminali obsługujących wyższy limit płatności jest zależna od agentów rozliczeniowych, którzy obsługują terminale, takich jak np. eService, First Data, Elavon czy Polskie ePłatności.

Dołącz do dyskusji: Mastercard i Visa podnoszą limit płatności kartami. Do 100 złotych bez kodu PIN

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XYZ
a czy konieczność potwierdzania PIN-em co piątą płatność też zdejmą? Bo jak nie, to wszystko nie ma sensu.
odpowiedź