SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Materiał “Wiadomości” z ofiarą napadu trafi pod lupę Komisji Etyki TVP i KRRiT

Komisja Etyki Telewizji Polskiej oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeanalizują budzący duże kontrowersje materiał “Wiadomości” TVP1, w której pokazano roztrzęsioną ofiarę napadu.

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek w głównym wydaniu “Wiadomości” znalazł się materiał Leszka Dawidowicza pod nazwą “Kino akcji” opowiadający o nocnej pracy policji w centrum Warszawy. W relacji pokazano ofiarę napadu. Dziewczyna płakała i była bardzo przerażona. - Po prostu się bałam, bardzo się bałam i nie wiedziałam, co się dzieje. Złapał mnie za piersi i za biodra - opowiadała przed kamerami “Wiadomości”.

Materiał oburzył Agnieszkę Kublik z “Gazety Wyborczej”, która napisała, że “to, co "Wiadomości" zrobiły z tą dziewczyną, jest po prostu nieprzyzwoite. Ofiara została napiętnowana”. W internecie pojawił się też list protestacyjny, w którym przeczytać można, że “Telewizja Polska odebrała ofierze napadu jej prawo do decydowania o tym, kto z jej bliskich o tym traumatycznym wydarzeniu będzie przez nią poinformowany”. Dotychczas podpisało się pod nim ponad 1500 osób.

Telewizja Polska za emisję materiału przeprosiła urażonych nim widzów. Podkreśliła jednocześnie, że głos ofiary “został na etapie montażu materiału zmieniony, w sposób uniemożliwiający jego rozpoznanie”, a redakcja zastąpiła “zwykłe w telewizji wysłonięcie oczu kobiety elektronicznym „zamazaniem” całej jej twarzy” (dowiedz się więcej).

Wiadomo jednak, że sprawa się jeszcze nie zakończyła. Materiał trafi bowiem pod lupę Komisji Etyki TVP, która czuwa nad przestrzeganiem zasad etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej.  - Komisja Etyki TVP otrzymała skargę na materiał "Kino akcji" wyemitowany w Wiadomościach 25 listopada br. i podjęła czynności wyjaśniające w tej sprawie - poinformowała “Gazetę Wyborczą” Halina Marszałek-Mrozowska, przewodnicząca Komisji Etyki TVP.

Sprawę planuje zbadać też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Co prawda dotąd żadna skarga w związku z emisją tego materiału nie wpłynęła do KRRiT, ale Rada z urzędu zwróci się do TVP o przesłanie tej relacji reporterskiej i ją przeanalizuje.

Dołącz do dyskusji: Materiał “Wiadomości” z ofiarą napadu trafi pod lupę Komisji Etyki TVP i KRRiT

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Proszę o streszczenie
Jak można czuwać nad przestrzeganiem czegoś, czego nie ma??
odpowiedź
User
LECZYMY GOIMY
Rada Parzenia Herbaty na pewno się na tym głeboki pochyli... z powodzeniem. Tylko po co ?:-) :-) :-) :-)
odpowiedź