SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mathias Döpfner kupi 4 proc. akcji Axel Springer, 15 proc. dostanie w darowiźnie od Friede Springer

Prezes wydawnictwa Axel Springer SE Mathias Döpfner kupi 4,1 proc. akcji firmy od Fundacji Friede Springer, a 15 proc. otrzyma w darowiźnie od Friede Springer. - Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna, że znalazłem następcę w osobie Mathiasa - mówi Friede Springer.

Mathias Döpfner, szef Axel Springer, fot. Axel SpringerArticle

Mathias Döpfner jest związany z Axel Springer SE od 1998 roku, a funkcję prezesa pełni od 2002 roku. Obecnie ma już prawie 3 proc. akcji firmy, razem z walorami kupionymi od Fundacji Friede Springer i otrzymanymi od Friede Springer będzie kontrolował ok. 22 proc. kapitału spółki.

Dlaczego Friede Springer, wdowa po założycielu i wieloletnim szefie Axel Springer, zdecydowała się przekazać akcje Döpfnerowi? - Zawsze mówiłam, że zapewnię ciągłość w firmie. Przyszłość domu jest dla mnie bardzo ważna na całe życie. Znalazłam idealne rozwiązanie, aby zabezpieczyć przyszłość Axel Springer i mojej fundacji oraz rozdzielić te dwie sfery, tak jak poprzednio - uzasadnia w komunikacie prasowym.

- Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna, że znalazłam następcę w osobie Mathiasa. Razem z naszym nowym partnerem KKR zapewnimy, że Axel Springer będzie nadal istniał i będzie ważny jako niezależna firma medialna i dom dziennikarski - dodaje.

Amerykański KKR głównym akcjonariuszem Axel Springer

W sierpniu ub.r. ogłoszono, że 43,5 proc. akcji Axel Springer SE za 2,9 mld euro przejmie amerykański fundusz KKR. Transakcję sfinalizowano pod koniec ub.r., po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.

Natomiast na początku br. KKR w porozumieniu z Friede Springer ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji przez pozostałych akcjonariuszy Axel Springer. W konsekwencji przejął kolejny pakiet, a na początku kwietnia firma przestała być notowana na giełdzie we Frankfurcie.

Do Axel Springer należy 49 proc. udziałów Ringier Axel Springer Media AG, którego polska spółka zależna wydaje szereg tytułów prasowych (m.in. „Fakt”, „Newsweek”, „Auto Świat”, „Forbes” i „Komputer Świat”) oraz serwisów internetowych (na czele z portalem Onet). W ub.r. Ringier Axel Springer Polska zanotował spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 592,27 mln zł, a jego zysk netto wzrósł z 6,02 do 28,4 mln zł. Zmalały wpływy ze sprzedaży prasy i reklam w niej, a wpływy z reklam internetowych wzrosły o 2 proc. W firmie pracowało 1,4 tys. osób.

Wiosną br. Ringier Axel Springer Media kupił wydające serwisy ogłoszeniowe spółki Gratka (od Polska Press Grupy) i MZN Property (od inwestorów giełdowych w ramach wezwania do sprzedaży). Z racji obecności kapitału amerykańskiego w Axel Springer firma Ringier Axel Springer Polska została niedawno członkiem Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mathias Döpfner kupi 4 proc. akcji Axel Springer, 15 proc. dostanie w darowiźnie od Friede Springer

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
IOP
no to skoro oni teraz tacy ładni Amerykańscy to jak ich Pis Zrepolonizuje ???
odpowiedź
User
PK
Nie amerykanie, tylko żymianie kupili, więc o repolonizacji można zapomnieć.
odpowiedź
User
wierny ogrodnik
Skoro KKR kupil w ubieglym miesiacu 43,5% akcji za 2.9 mld EURO, to 15% ktore dostal od Frau sa warte 1 mld EUR (1 000 000 000) - hmm :)
odpowiedź