SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Mathias Döpfner (prezes Axel Springer): wstydzę się za Niemców

„Jako Niemiec, rocznik 1963, przyznaję, że ta historyczna symboliczna data wywołuje u mnie dwojakie uczucia. Jestem pełen dumy z tych, którzy przynajmniej przez miesiąc stawiali czoła oddziałom śmierci, które mordowały w imieniu Niemiec. Jestem też pełen wstydu za to, co wówczas Niemcy uczynili” - pisze Mathias Döpfner, prezes koncernu Axel Springer, w 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Mathias Döpfner

Mathias Döpfner

70-lecie rozpoczęcia powstania w getcie warszawskim znalazło się na pierwszej stronie piątkowego wydania „Faktu”. Dziennik poświęcił temu tematowi 8 stron, publikując m.in., kolorowe zdjęcia z getta zrobione prawdopodobnie przez niemieckiego żołnierza.

Na pierwszej stronie „Faktu” znalazł się też początek tekstu Mathiasa Döpfnera, prezesa koncernu Axel Springer, po tytułem „Wstydzę się za Niemców”. Döpfner podkreśla bohaterską postawę uczestników powstania w getcie, na czele z Markiem Edelmanem i Mordechajem Anielewiczem. Natomiast postępowanie Niemców ocenia bardzo krytycznie.

„Nic tak nie dokumentuje terroru nazistowskiego reżimu jak okrutne czyny Niemców w Polsce. Na samej tylko polskiej ziemi wymordowano i deportowano do obozów zagłady trzy miliony Żydów. Historycznym symbolem okrucieństwa stało się obok Auschwitz warszawskie getto” - podkreśla Döpfner.

„Jako Niemiec, rocznik 1963, przyznaję, że ta historyczna symboliczna data wywołuje u mnie dwojakie uczucia. Jestem pełen dumy z tych, którzy przynajmniej przez miesiąc stawiali czoła oddziałom śmierci, które mordowały w imieniu Niemiec. Jestem też pełen wstydu za to, co wówczas Niemcy uczynili. Nie może istnieć wina zbiorowa. I dlatego w imieniu wielu Niemców z mojego pokolenia mówię dzisiaj: wstydzę się” - dodaje prezes Axel Springer.

Obok artykułu Döpfnera na okładce piątkowego „Faktu” opublikowano tekst Grzegorza Jankowskiego, redaktora naczelnego dziennika, zatytułowany „Jestem dumny z Żydów i Polaków”.

Z danych ZKDP wynika, że średnia sprzedaż ogółem „Faktu” w lutym br. wyniosła 360 388 egz. (poznaj szczegóły).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mathias Döpfner (prezes Axel Springer): wstydzę się za Niemców

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
czytelnik
1943 roku, nie 1941
9 8
odpowiedź
User
Wiem co mowie.
Ciekawe czy sie wstydzi za to co gazeta czasem publikuje - Fakt? Ciekawe czy sie wstydzi za to, jak w redakcji traktowani byli przez lata pracownicy. Natomiast czy naczelny jest dumny z tego jak zwalnia ludzi e redakcji?
12 11
odpowiedź
User
olo
Mathias u Gregora J. by w Fakcie nie popracował. Rocznik 1963, czyli już jest za stary :)
18 8
odpowiedź