SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szef Axel Springer: Kaczyński usuwa z telewizji dziennikarzy, których nie lubi, nowe przepisy o mediach są w modelu rosyjskim

Mathias Doepfner, CEO koncernu Axel Springer, wymienił działania Jarosława Kaczyńskiego wśród przykładów decyzji rządzących polityków ograniczających wolność mediów. Szczegółowo opisał aresztowanie tureckiego dziennikarza „Die Welt”. Krytycznie ocenił też przygotowywanie nowych przepisów dotyczących rynku medialnego w Polsce, porównał je z prawem obowiązującym od roku w Rosji.

Mathias Döpfner, szef Axel Springer, fot. Axel Springer Article

W artykule zamieszczonym w serwisie Politico.eu Mathias Doepfner ocenił, że wolność poglądów, sztuki i mediów powinna być niewygodna, ale jest niezbędna w demokratycznych krajach. Tymczasem obecnie w wielu miejscach demokracja słabnie, a nawet jest w zaniku.

- Populiści, demokraci w niewielkim stopniu i dyktatorzy są w ogólnoświatowej ofensywie, odnosząc sukces za sukcesem - na ścieżce wytyczonej przez pogardę dla wolności intelektualnych i ograniczeń ekspresji, stosowaną przede wszystkim do zastraszania - stwierdził szef Axel Springer.

Jako przykłady podał działania węgierskiego rządu kierowanego przez Viktora Orbana (nowe przepisy spowodowały upaństwowienie galerii sztuki i muzeów) oraz Jarosława Kaczyńskiego, który - jak stwierdził Doepfner - „po prostu wszystkich dziennikarzy telewizyjnych, których nie lubi, wymienia na innych”. - Eksperci obawiają się, że wprowadzenie poprawek do polskiego prawa dotyczącego mediów będzi zgodnie z modelem rosyjskim - napisał menedżer.

Przypomnijmy, że na początku br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołało zespół, złożony z przedstawicieli tego resortu, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Urzędu Konkurencji i Konsumentów, który analizuje obecne przepisy dotyczące sektora mediów pod kątem wprowadzenia nowych, ograniczających możliwości koncentracji kapitałowej, zwłaszcza przez podmioty zagraniczne. Pod koniec stycznia Jarosław Kaczyński ocenił, że można wprowadzić w tym zakresie podobne przepisy jak te obowiązujące we Francji.

Firma Ringier Axel Springer Media, w której Axel Springer ma mniejszościowe udziały, wydaje w Polsce wiele tytułów prasowych (m.in. „Fakt”, „Newsweek”, „Przegląd Sportowy”, „Komputer Świat”, „Forbes” i „Auto Świat”) oraz serwisów internetowych (m.in. Onet.pl), jej polska spółka ma też 49 proc. udziałów w firmie Infor Biznes wydającej m.in. „Dziennik Gazetę Prawną”.

Mathias Doepfner w swoim felietonie zwrócił uwagę, że na początku ub.r. w Rosji wprowadzono prawo ograniczające do 20 proc. udział kapitału zagranicznego w firmach z branży mediów. W związku z tym Axel Springer już jesienią 2015 roku sprzedał licencje na pisma, które tam wcześniej wydawał, firmie Artcom Media, a ta szybko zamknęła trzy z nich m.in. lokalną edycję „Forbesa”. Z rosyjskiego rynku wycofały się też m.in. amerykański nadawca CNN, szwajcarskie wydawnictwo Edipresse i szwedzkie Sanoma OYJ.

Szef Axel Springer uważa, że podobnie trudna sytuacja mediów jest w Chinach i Turcji. Szczegółowo opisał niedawne aresztowanie tureckiego dziennikarza Deniza Yücela z „Die Welt” (wydawcą dziennika jest Axel Springer). Yücelowi zarzucono propagandę wspierającą zamachy terrorystyczne i publiczne nawoływanie do przemocy. W poniedziałek sąd orzekł, że do zakończenia procesu dziennikarz będzie w areszcie.

Według Mathiasa Doepfnera ten przypadek nie jest odosobnionym incydentem. - Yücel jest znakomitym dziennikarzem, niezależnym myślicielem i wolnym umysłem w każdym aspekcie. Dlatego był oczywiście zmartwiony rozwojem sytuacji w Turcji. To, jak został potraktowany, ma wysłać sygnał. To mogłoby przydarzyć się każdemu, kto popiera wolnościowe wartości - stwierdził szef Axel Springer. Podziękował też za głosy oburzenia i solidarności z Yücelem wyrażone w Niemczech.

- Potrzebujemy - być może jeszcze bardziej w kontekście zażartych dyskusji na temat Brexitu czy prezydenta USA - dobrego, niezależnego i krytycznego dziennikarstwa. Jako dziennikarze musimy pamiętać o naszych obowiązkach i dostępnych możliwościach - podkreślił Doepfner. - W obecnych czasach my, dziennikarze, powinniśmy zadbać, żeby nasze publikacje były szczególnie uczciwe i precyzyjne, gdy dotyczą przeciwników naszych liberalnych wartości. Nie chcemy przecież ułatwić im dyskredytowania nas. W żadnych okolicznościach nie chcemy też używać tych samych sposobów, którym się sprzeciwiamy. Musimy walczyć z nimi poprzez gruntowne zbieranie informacji, przemyślane koncepcje i precyzyjne, zweryfikowane fakty - dodał.

Doepfner w tekście wspomniał też o stylu komunikacji Donalda Trumpa. Prezydent USA wiele razy ostro wyrażał się o nieprzychylnych mu mediach, zarzucając im podawanie nieprawdziwych informacji. W połowie stycznia Trump podczas konferencji prasowej nie pozwolił, żeby pytanie zadał mu dziennikarz CNN, rzecznik Białego Domu Sean Spicer skrytykował relacje niektórych mediów z zaprzysiężenia prezydenta, a w zeszłym tygodniu na swój nieformalnych briefing nie wpuścił przedstawicieli m.in. CNN, „New York Times”, „Los Angeles Times”, Politico i BuzzFeedu. Natomiast Donald Trump nie pojawił się na corocznej kolacji korespondentów akredytowanych w Białym Domu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szef Axel Springer: Kaczyński usuwa z telewizji dziennikarzy, których nie lubi, nowe przepisy o mediach są w modelu rosyjskim

46 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
....
może zacznijcie rozmawiać z ludźmi. tworzycie pewne kasty jak sami mówicie i tymi kanałami się porozumiewacie.
wasza demokracja ma się świetnie. nie wiem czy portfele. skoro udziałami częstujecie
38 14
odpowiedź
User
mózg mnie boli
panie szefie pomyśl. facet alias reporter pisze o zbrodni. ludobójstwie a na koniec raptem ciastkiem się raczy i to w książce reportażu. myślałam że to taki błąd w sztuce a przy bliższym poznaniu okazało się że to błąd w życiu. właśnie z tymi waszymi mediami taka jest sytuacja.
co ty wiesz? trzeba trochę rączki ubrudzić.
32 13
odpowiedź
User
Rob
A jak duży udział kapitału zagranicznego w mediach może być w Niemczech? Szkoda, że szef Axela zapomniał o tym wspomnieć.
odpowiedź
User
O
Niewiarygodne co facet wygaduje mając takiego Lisa w stadku. Niemcy serio uważają, że my Polacy jesteśmy idiotami.
odpowiedź
User
PK
Tego jeszcze brakowało. Mają Niemcy tupet. Zaraz pewnie odpalą w Polsce swoją machinę propagandową... Fakt, Onet, Newsweek i zaczną walić w Kaczyńskiego zgodnie z linią prezesa.
80 27
odpowiedź