SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

mBank zainwestuje 2 mld zł w odnawialne źródła energii

mBank podwoił limit finansowania zielonej energii do 2 mld zł. Jak podaje firma, podjęła tę decyzje ze względu na duże zainteresowanie inwestycjami w odnawialne źródła energii. Większość już sfinansowanych przez bank projektów to farmy wiatrowe.

Siedziba mBanku w Łodzi Article

- Zainteresowanie tego typu finansowaniem jest duże. Dotychczas udzielone kredyty są dobrze spłacane, a perspektywy branży nastrajają nas pozytywnie - powiedział Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.

Jak podkreśla mBank, już po raz trzeci zwiększa swój udział w finansowaniu projektów OZE (odnawialne źródła energii). W 2018 r. przeznaczył na ten cel 500 mln zł, a w 2019 r. podjął decyzję o zwiększeniu tej puli o 100 proc. do 1 mld złotych. Teraz zwiększa limit finansowania do 2 mld złotych.

Do tej pory finansowanie w trzech czwartych trafiło do sektora wiatrowego. Reszta została przeznaczona na fotowoltaikę.

- Ta tendencja utrzyma się, bo instalacje wiatrowe są bardziej kapitałochłonne - wyjaśnia Adam Pers.

mBank zainteresowany instalacjami w celach biznesowych

W przypadku wiatraków bank finansować będzie głównie instalacje energii w celach biznesowych, mające solidnego głównego inwestora. Przy inwestycjach fotowoltaicznych planuje współpracę z klientami, którzy będą zainteresowani produkcją energii także na własne potrzeby.

- Decyzja o dodatkowym zastrzyku finansowym dla branży OZE to dla nas źródło podwójnej satysfakcji – nie tylko pomagamy firmom, ale też przyspieszamy zieloną transformację– podsumowuje wiceprezes mBanku.

W pierwszej połowie 2019 r. grupa kapitałowa mBank zanotowała 2,46 mld zł wpływów z odsetek (wobec 2,15 mld zł rok wcześniej), a jej przychody z tytułu opłat i prowizji zmalały w skali roku z 829,2 do 813,1 mln zł. Zysk operacyjny zmniejszył się z 1,15 mld zł do 968,1 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom mBanku - z 705,9 do 495,6 mln zł. W skali roku portfel kredytowy grupy mBank wzrósł z 92,65 do 103,65 mld zł, a depozyty klientów z 97,79 do 110,34 mld zł. Na koniec czerwca grupa miała 5,55 mln klientów indywidualnych i 25 tys. korporacyjnych, wobec odpowiednio 5,51 mln i 22,9 tys. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: mBank zainwestuje 2 mld zł w odnawialne źródła energii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl