SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W McDonald’s tylko drewniane sztućce. 60 mln sztuk plastiku rocznie nie trafi na wysypiska

We wszystkich restauracjach McDonald’s w Polsce stopniowo wprowadzane są wyłącznie drewniane sztućce. Zmiana ta ma przełożyć się na redukcję plastiku o dodatkowe 220 ton rocznie. To kolejny element strategii firmy mającej na celu zamknięcie obiegu poprzez odpowiedni dobór surowców, właściwą segregację oraz ich recykling.

McDonald’s, fot. Shutterstock.comArticle

McDonald’s w Polsce ma obecnie ponad 470 restauracji prowadzonych głównie przez lokalnych przedsiębiorców. W 2019 roku zamówienia w lokalach złożyło ponad 300 mln gości.

Jak podano w komunikacie "firma od 2018 roku realizuje strategię zakładającą działania na rzecz ochrony klimatu w wielu obszarach. Kluczowym celem jest ograniczenie wpływu restauracji na środowisko poprzez zamknięcie obiegu". Firma zobowiązała się, że do 2025 roku będzie korzystać wyłącznie z opakowań wytworzonych z surowców odnawialnych, pochodzących z recyklingu lub ze źródeł certyfikowanych, a wszystkie opakowania, z których korzystają goście w restauracjach McDonald’s będą poddawane recyklingowi.

W ramach prowadzonych działań sieć dąży do zastąpienia plastikowych opakowań bardziej ekologicznymi odpowiednikami. Obecnie aż 70 proc. odpadów w restauracjach to papier, który jest surowcem nadającym się do recyklingu. Od stycznia 2020 roku goście McDonald’s w Polsce mogą korzystać wyłącznie z papierowych słomek i opakowań do lodów McFlurry. Tylko w ubiegłym roku, dzięki tej zmianie zredukowano zużycie plastiku o 90 ton, co stanowi równowartość 1,5 mln plastikowych butelek.

W tym roku sieć wymieniła również kubki do shaków (co przekłada się na redukcję plastiku o ok. 280 ton rocznie) oraz miski do sałatek (redukcja 170 ton) na ich papierowe odpowiedniki. Obecnie wymienia jednorazowe sztućce na drewniane.

W 2019 roku w restauracjach w Polsce wydano ich 60 mln – w tym łyżeczek do kaw i deserów, czy noży i widelców do sałatek. Zmiana ta ma ograniczyć zużycie plastiku o kolejne 220 tony. W sumie tylko w tym roku McDonald’s ograniczył zużycie plastiku o 835 ton. Obecnie opakowania plastikowe stanowią tylko 5 proc. wszystkich dostępnych w restauracjach.

Recykling w każdej restauracji

Ponadto we wszystkich restauracjach McDonald’s w Polsce dostępne są kosze umożliwiacie segregację śmieci przez gości sieci. Na początku 2020 roku McDonald’s w Polsce nawiązał współpracę z lokalną firmą Miklan-Ryza, zajmującą się przetwarzaniem odpadów poprzez odzyskiwanie włókien papierniczych z makulatury. Wprowadzenie opakowań papierowych oraz umożliwienie segregacji odpadów przez gości restauracji pozwala odzyskać włókna papierowe z 70 proc. odpadów McDonald’s w celu ponownego przetworzenia.

Obecnie w ponad 130 restauracjach dostępne są ręczniki papierowe, które powstały z opakowań restauracyjnych poddanych recyclingowi. Do końca tego roku proces zostanie wdrożony w 386 restauracjach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W McDonald’s tylko drewniane sztućce. 60 mln sztuk plastiku rocznie nie trafi na wysypiska

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
McDonalds to nie jest restauracja a BAR SZYBKIEJ OBSŁUGI albo BISTRO.
W restauracjach są nierdzewne sztućce, porcelanowa zastawa stołowo, obsługa kelnerska, wybór alkoholi itp. itd.
odpowiedź
User
owocowy_czwartek
Ile więcej drzew wytną w związku z tym?
odpowiedź
User
jkkk
McD z ropy naftowej +coca Cola to trucizny
odpowiedź