SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MCI sfinalizował kupno 51 proc. udziałów właściciela IAI, Fornalski i Muliński zostają w zarządzie

Fundusz MCI.EuroVentures, wchodzący w skład MCI Capital, przejął kontrolę nad spółką e-commerce’ową IAI, kupując 51 proc. udziałów jej właściciela - firmy IdoSell. IAI wykupiła akcje od swoich mniejszościowych akcjonariuszy i zostanie wycofana z rynku giełdowego NewConnect.

Tomasz Czechowicz, prezes i większościowy akcjonariusz MCI CapitalArticle

W efekcie transakcji MCI.EuroVentures ma 51 proc. udziałów IdoSell. Pozostałe należą do członków zarządu IAI: Paweł Fornalski ma 35 proc., a Sebastian Muliński - 14 proc.

- Cieszę się, że udało się nam sfinalizować transakcję, o podpisaniu której informowaliśmy w październiku. Jesteśmy pod wrażaniem pracy wykonanej dotychczas przez założycieli, dlatego też wspólnie zdecydowaliśmy, że będą kontynuowali swoją misję w zarządzie - zapowiedział Łukasz Wierdak, partner inwestycyjny w MCI.

- Mimo ich kilkumiesięcznego zaangażowania w realizację transakcji, spółka utrzymuje dynamiczny wzrost przychodów, co potwierdza naszą decyzję inwestycyjną. Przed nami okres wytężonej pracy w celu budowy wartości i utrzymania wysokiej dynamiki wzrostu. Od strony funduszu, dołożymy wszelkich starań, aby IAI stało się regionalnym championem gospodarki cyfrowej - dodał.

IAI wykupiło wszystkie akcje i zniknie z giełdy

Warunkiem inwestycji MCI w IdoSell było to, że do firmy będzie należeć 100 proc. akcji spółki IAI, która od 9 lat jest notowana na warszawskim rynku giełdowym NewConnect. Dlatego pod koniec listopada IAI (jej większościowymi akcjonariuszami są Paweł Fornalski, Sebastian Muliński i MCI. PrivateVentures FIZ) ogłosiła przymusowy wykup 671,7 tys. swoich akcji stanowiących 8,24 proc. jej kapitału. Zaoferowała 36,78 zł za akcję, więc za ten pakiet zapłaciła 24,71 mln zł.

Na realizację wykupu w połowie listopada IAI wzięła od MCI pożyczkę na 12 miesięcy w kwocie do 17 mln zł. Po skupieniu wszystkich swoich akcji spółka zostanie w najbliższym czasie wycofana z giełdy.

Z kolei w połowie grudnia Paweł Fornalski i Sebastian Muliński jako wspólnicy IdoSell zdecydowali o podwyższeniu kapitału firmy poprzez emisję 7 987 nowych udziałów o łącznej wartości emisyjnej 107 mln zł. Obaj objęli je w zamian za akcje IAI.

Następnie fundusz MCI.EuroVentures kupił 8 364 udziały stanowiące 51 proc. kapitału.

IAI oferuje usługi dla serwisów sprzedażowych

Działająca w Szczecinie firma IAI oferuje rozwiązania w modelu SaaS (Software as a Service) do obsługi sprzedaży internetowej. Są to m.in. system IAI-Shop.com do obsługi sklepów i hurtowni internetowych oraz Idosell Booking do sprzedaży rezerwacji miejsc noclegowych.

W pierwszych trzech kwartałach br. IAI zanotowała 30,38 mln zł wpływów sprzedażowych (rok wcześniej miała 19,4 mln zł) oraz 5,27 mln zł zysku netto (wobec 3,95 mln zł rok wcześniej). Firma nie miała żadnych zobowiązań długoterminowych, a wartość tych krótkoterminowych zmalała w skali roku z 9,32 do 6,17 mln zł.

W ostatnich latach osiągała duże wzrosty wyników. Jej przychody zwiększyły się z 8,65 mln zł w 2013 roku do 28,32 mln zł w ub.r., a zysk netto wzrósł w tym okresie z 431 tys. zł do 4,59 mln zł.

MCI Capital wycofuje się z Dotcard i ABC Data

W czerwcu br. MCI Capital porozumiał się co do sprzedaży za ok. 255 mln zł 75,4 proc. udziałów w spółce Dotcard, będącej właścicielem platform eCard i Dotpay.

Natomiast w zeszłym tygodniu MCI Capital poinformował, że wspólnie z ALSO Holding i BidCo (Roseville Investments) zamierzają skupić 100 proc. akcji firmy ABC Data zajmującej się dystrybucją elektroniki. Nie podano, ile wyniesie cena w wezwaniu, natomiast jeśli okaże się ono skuteczne, MCI sprzeda swoje akcje ABC Data i jej spółki zależnej ABC Marketing. Pierwszą wyceniono na 141 mln zł, a drugą na 35 mln zł.

Do MCI należy obecnie 60,72 proc. akcji ABC Data. W piątek cena waloru na warszawskiej giełdzie wzrosła o 15 groszy do 1 zł, co daje kapitalizację spółki w wysokości 125,3 mln zł.

W trzech kwartałach br. MCI Capital miał 110,11 mln zł zysku z inwestycji (wobec 102,06 mln zł rok wcześniej), 81,53 mln zł zysku z działalności operacyjnej (przed rokiem wyniósł on 99,55 mln zł) oraz 70,02 mln zł zysku netto (wobec 90,14 mln zł w pierwszych trzech kwartałach ub.r.).

Prezesem i większościowym akcjonariuszem MCI Capital jest Tomasz Czechowicz, należy do niego 64,11 proc. akcji firmy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MCI sfinalizował kupno 51 proc. udziałów właściciela IAI, Fornalski i Muliński zostają w zarządzie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl