SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Media Markt może zwolnić nawet 3,5 tys. osób

Ceconomy, większościowy właściciel sieci handlowych z elektroniką - Media Markt i Saturn - planuje oszczędności. Pracę może stracić nawet 3,5 tys. osób. Zwolnień ma nie być w Niemczech.

Article

Właściciel większości sieci, Düsseldorf Holding Ceconomy, rozważa wprowadzenie w całej grupie jednolitej struktury organizacyjnej, która mogłaby doprowadzić do redukcji nawet 3,5 tys.miejsc pracy, zwłaszcza poza granicami Niemiec, gdzie jest siedziba firmy - podała agencja Reuters. W tej chwili w Ceconomy jest zatrudnionych 47 tys. osób.

Ceconomy poinformowało też, że mogą zostać zamknięte niektóre sklepy, które przynoszą straty. Zapowiedzi te spotkały się z ostrą krytyką niemieckiego związku zawodowego Verdi.

- Cięcia i redukcje zatrudnienia są świadectwem niepowodzeń w zarządzaniu i nigdy nie uratowały firm - powiedział Orhan Akman, lider Verdi.

Jeśli uda się wdrożyć te plany, firma zaoszczędzi ponad 100 mln euro rocznie - podała Ceconomy. Decyzja nie została jeszcze podjęta, zapadnie prawdopodobnie 12 sierpnia br.

- Kierownictwo musi teraz ujawnić wszystkie informacje na temat restrukturyzacji i jasno określić, dokąd zmierza - powiedział Akman.

Kryzys zaczął się przed pandemią

Ceconomy wpadła w kryzys przed wybuchem pandemii koronawirusa z powodu dużej presji konkurencyjnej ze strony platform e-commerce, takich jak Amazon. Pod koniec ubiegłego roku właściciel Media Markt zmniejszył zatrudnienie, ale kryzys związany z pandemią spowodował kolejne problemy. W drugim kwartale roku obrotowego 2019/2020 holding zanotował stratę w wysokości 309 mln euro. Spowodowane było to lockdownem i koniecznością zamknięcia sklepów. Wzrost sprzedaży nastąpił dopiero w maju i czerwcu.

MediaMarkt ma blisko 90 sklepów stacjonarnych i prowadzi sklep internetowy z elektroniką mediamarkt.pl. Sprzedaż prowadzona jest również za pośrednictwem call center. Firma jest międzynarodową siecią specjalistycznych sklepów, oferujących ofertę z zakresu elektroniki użytkowej.

Z końcem marca MediaMarktSaturn Polska zamknął sklep internetowy z elektroniką Redcoon.pl, który przejął 9 lat temu. Firma uzasadniła, że chce się skupić na marce MediaMarkt.

Właściciel Media Markt i Saturna apeluje o pomoc

Firma Ceconomy, która jest właścicielem sieci Media Markt i Saturn, zwróciła się o wsparcie w wysokości 2 mld euro w obliczu kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Firma twierdzi że znajduje się w coraz gorszej sytuacji w związku z koniecznością zamknięcia wszystkich swoich stacjonarnych sklepów na terenie Europy, zaś sprzedaż w internecie nie może zrekompensować ponoszonych strat.

Właściciel Media Marktu i Saturna rozpoczął też negocjacje z państwowym niemieckim bankiem KfW oraz z komercyjnymi instytucjami finansowymi. Ceconomy chce uzyskać wsparcie w łącznej wysokości 2 mld euro. Według planu 80 proc. tej kwoty miałby zapłacić KfW, zaś pozostałe środki pochodziłyby od podmiotów komercyjnych, które korzystają ze wsparcia niemieckiego rządu wprowadzającego program finansowego zasilenia lokalnej gospodarki w obliczu pandemii.

Dołącz do dyskusji: Media Markt może zwolnić nawet 3,5 tys. osób

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
Już od paru lat te sklepy służą za wystawy. Wejść, pooglądać, pomacać i kupić w Internecie kilka, a nawet kilkadziesiąt procent taniej.
odpowiedź
User
wedel
Zenek nie pomógł?
odpowiedź
User
XD
Ostatnio "ochroniarz" z tego sklepu mniw wygnał, bo nie miałem maseczki. XD W sumie dobrze wyszło, bo mogłem kupić smartfona, który jak się później okazało, jednak nie jest potrzebny.
odpowiedź