SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Media posłańcami miłości

Dzień Środków Społecznego Przekazu

Świadomość siły mediów, wynikającej z ich wpływu na emocje i zachowania człowieka, powinna skłaniać pracowników środków przekazu do stawania się posłańcami miłości i sprawiedliwości - wezwał ordynariusz sosnowiecki bp Adam Śmigielski w liście z okazji obchodzonego w niedzielę przez Kościół XXXVII Dnia Środków Społecznego Przekazu. (więcej poniżej)

Zamów Newsletter Wirtualnemedia.pl
wersja bezpłatna
- wysyłany codziennie do 7.00
- aktualne wiadomości ze świata mediów, internetu i reklamy na Twój adres emailowy
- informacje o konkursach
- inne dodatkowe "ekskluzywne" informacje

       

W pole "adres-email" należy wpisać adres emailowy i następnie zatwierdzić (trzeba wcisnąć przycisk).

Po wykonaniu tych czynności na podany adres emailowy przyjdzie email z prośbą o potwierdzenie.

Pracownicy mediów powinni "stawać się posłańcami miłości i sprawiedliwości, a nie tylko przekazicielami tego, co w człowieku złe, relacjonującymi międzyludzkie konflikty i pokazującymi zbrodnie zgodnie z zasadą, że zła wiadomość to w mediach dobra wiadomość. Jeżeli media niszczą więzi międzyludzkie, to dzieje się tak z winy człowieka, który posługuje się nimi niezgodnie z przeznaczeniem" - ocenił biskup.

W liście bp Śmigielski zwrócił uwagę, że "wszechogarniająca komercja, pogoń za pieniędzmi z reklam, coraz częściej powoduje, że na drugi plan schodzi społeczna misja mediów, a prawda z coraz większym trudem przebija się przez krzykliwe tytuły, sensacyjne teksty i puste, choć efektowne komentarze".

"Z codziennych serwisów wyłania się obraz Polski pełen sensacji, afer, sporów, złości i zawiści, wypadków i przestępstw. Tymczasem dziennikarze potrafią wspaniale pokazywać prawdziwy obraz Polski. Udowodnili to chociażby podczas ostatniej pielgrzymki papieskiej" - napisał ordynariusz sosnowiecki.

Jego zdaniem, telewizyjne "konfesjonały", tworzone za pomocą programów typu talk show, bardzo często pokazują jakiś wewnętrzny niepokój, którego człowiek sam nie jest w stanie w żaden sposób usunąć ze swego życia.

"Dlatego również użytkownicy mediów czyli my wszyscy, powinniśmy być świadomi tego, że obraz przedstawiany przy pomocy kamery telewizyjnej, czy na łamach gazet przedstawia tylko wycinek rzeczywistości. W człowieku bowiem tkwi dobro, które stosunkowo rzadko przedstawiane jest przez media" - wskazał biskup.

Ordynariusz sosnowiecki wezwał, aby "pilnie uczyć się z medialnego zgiełku oddzielać to co małe, podłe i krzykliwe, by sycić się tym co piękne i prawdziwe".
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Media posłańcami miłości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl