SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Media wciąż pracują zdalnie i zachęcają pracowników do szczepień

Redakcje przygotowują się do powrotów pracowników do pracy z biur, ale w większości wciąż pracują zdalnie. Część mediów prowadzi zakładowe szczepienia dla chętnych, firmy podkreślają jednak, że decyzja należy do pracownika.

Część firm planuje powrót do redakcji po wakacjach (fot. Pixabay) Article

Rząd znosi kolejne pandemiczne obostrzenia: działalność mogą już prowadzić lokale gastronomiczne (najpierw zezwolono na zapraszanie gości do zewnętrznych ogródków), kina, a od poniedziałku złagodzono ograniczenia dotyczące organizacji wydarzeń (targów, konferencji).

Również redakcje polskich mediów przygotowują się na powrót pracowników. W Ringier Axel Springer Polska do 31 sierpnia obowiązuje praca zdalna. - Obserwujemy sytuację i w zależności od sytuacji epidemicznej w najbliższych tygodniach będziemy podejmować dalsze decyzje co rodzaju pracy: chcemy dalej działać w oparciu o filozofię #smartwork. Wkrótce ogłosimy pracownikom jej ogólne zasady dostosowane do trybu pracy od 1 września - mówi Monika Remiszewska, dyrektorka personalna RAS Polska. Obecnie firma znajduje się w okresie przejściowym, coraz więcej jej pracowników poddaje się szczepieniom.

- W czerwcu planujemy szczepienia zakładowe, jeśli będziemy mieć wystarczającą liczbę pracowników zainteresowanych szczepieniem. Im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej będziemy mogli luzować nasze wewnętrzne obostrzenia. Podejmujemy szerokie działania mające na celu promocję szczepień, a także zapewnienie naszym pracownikom bezpieczeństwa. Nie będziemy jednak wymagać od pracowników wykonania szczepień przeciw COVID-19 - podkreśla Remiszewska.

Plany i konsultacje

Wirtualna Polska od września planuje działać w tzw. pracy hybrydowej. Ma ona być, jak podkreśla rzecznik firmy Michał Siegieda, dostosowana do potrzeb organizacji i zgodna z oczekiwaniami pracowników. - Jej zasady i zakres są w tej chwili opracowywane i konsultowane. Pełne wprowadzenie pracy hybrydowej planujemy od 1 września - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. Siegieda podkreśla, że pracownicy WP do szczepień podeszli odpowiedzialnie. - Zdecydowana większość z nich jest w trakcie bądź właśnie zaszczepiła się przeciwko COVID-19, ponad 170 osób bierze udział w akcji szczepień organizowanej wewnętrznie we wszystkich spółkach holdingu - dodaje.

Konkretnej daty powrotu do pracy stacjonarnej nie podaje na razie Agora. - Obecnie większość naszych zespołów redakcyjnych pracuje zdalnie lub hybrydowo. Choć rzeczywiście w ostatnim czasie obserwujemy, że coraz więcej osób powraca do pracy w biurze: sprzyja temu koniec kolejnej fali pandemii i wzrost liczby osób zaszczepionych - mówi rzeczniczka spółki Agata Staniszewska.

Interia ogranicza bezpośredni kontakt między członkami zespołu. - Dalsze decyzje będziemy podejmować elastycznie i dynamicznie w zależności od zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej. Epidemia COVID-19 w Polsce jeszcze się nie zakończyła. Dlatego Grupa Interia nie powróciła do standardowego trybu funkcjonowania - dodaje specjalista ds. PR Grupy Interia Paweł Baryś.

Decyzja o szczepieniu indywidualna

Biuro Prasowe TVN Grupa Discovery podkreśla, że firma jako jedna z pierwszych organizacji na polskim rynku zdecydowała się na niemal całkowite przejście na pracę zdalną. - Był to dość odważny krok, ponieważ nigdy wcześniej nie musieliśmy podejmować takich decyzji – zaznacza biuro. Jak jednak dodaje, „wszystkie wprowadzone procedury bardzo dobrze się sprawdziły”. Obecnie TVN pracuje zdalnie, w budynkach pojawiają się tylko ci, których obecność jest niezbędna. - Decyzja o powrocie większej liczby pracowników do pracy stacjonarnej jeszcze nie zapadła, analizujemy różne scenariusze. Będąc częścią Discovery takie ustalenia dyktowane są zarówno regulacjami i wytycznymi lokalnymi, jak i globalną polityką firmy. Chcemy zaoferować naszym pracownikom możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19. Wierzymy, że profilaktyka uchroni nas przed rozprzestrzenianiem się pandemii i zapewni poczucie bezpieczeństwa - podkreśla biuro prasowe stacji.

W trybie hybrydowym pracuje RMF FM. - Oprócz tego utrzymujemy podział naszej krakowskiej siedziby i warszawskiego oddziału na strefy przeznaczone wyłącznie dla wytypowanych działów i odizolowane od pozostałych. Taki system obowiązuje od początku pandemii. Zmiany zaczniemy wprowadzać stopniowo od początku lata - mówi rzecznik Grupy RMF FM Krzysztof Głowiński. Jak dodaje, w studiu radia już zaczęli pojawiać się niektórzy rozmówcy „Porannej” i „Popołudniowej Rozmowy w RMF FM”. - Oczywiście na bieżąco będziemy reagować w przypadku zmian w sytuacji pandemicznej w Polsce. Nie wymagamy od pracowników szczepienia się przeciw COVID-19. Jest to indywidualna decyzja każdej osoby i jako firma w nią nie ingerujemy - podkreśla Głowiński.

Również Polskie Radio wciąż pracuje rotacyjnie. - Spotkania kolegialne są organizowane i prowadzone w trybie online. Na razie nie planujemy zmian w tym zakresie – mówi Monika Kuś, rzeczniczka spółki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Media wciąż pracują zdalnie i zachęcają pracowników do szczepień

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
klocek
Nie chcę wracać do biura. Pracuję w jednej ze stacji TV. Teraz zajmuję się tylko pracą, a nie idiotycznymi gadkami o tym kto jak wygląda. Presja "wyglądania" jest dużo mniejsza, nie ma miejsca na niemerytoryczne gadki. Nie będę w stanie już znieść tych pierdół.
15 1
odpowiedź
User
mediami może być każdy
Media? A po co to komu? Jeszcze tylko parę lat..
7 1
odpowiedź
User
Gość X
Czas wrócić do pracy stacjonarnej.
1 1
odpowiedź