SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarze Onetu, „Superwizjera” i „Gazety Wyborczej” wśród nominowanych do MediaTorów

Ogłoszono nominacje w ośmiu kategoriach tegorocznego plebiscytu MediaTory. Najwięcej szans na nagrody mają dziennikarze Onetu, a nieco mniej - ci z „Superwizjera” TVN, „Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” i „Dziennika Gazety Prawnej”.

Article

W ośmiu kategoriach MediaTorów - AkumulaTOR, DetonaTOR, InicjaTOR, ObserwaTOR, NawigaTOR, ProwokaTOR, ReformaTOR oraz TORpeda - nominowanych jest 44 dziennikarzy, a także po dwa zespoły redakcyjne i projekty dziennikarskie.

Najwięcej szans na nagrody - pięć - mają dziennikarze Onetu. Po trzy nominacje przyznano dziennikarzom „Superwizjera” TVN i „Gazety Wyborczej”, a po dwie - tym z „Rzeczpospolitej” i „Dziennika Gazety Prawnej”.

- Tegoroczna lista nominacji odzwierciedla to, co doceniała i wokół czego skupiała się opinia publiczna w ciągu ostatniego roku. Wszystkie nominowane materiały oraz  projekty medialne są dowodem na to, że rzetelność i misja niezmiennie pozostają fundamentem dziennikarskiego warsztatu - komentuje Wioletta Klytta, prezes Stowarzyszenia MediaTory.

Nagrody zostaną wręczone 1 grudnia podczas gali w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wręczona też wtedy zostanie nagroda w kategorii AuTORytet, w której nie ma nominowanych. Zdobywcy tej nagrody to dziennikarscy mistrzowie, od których studenci chcą i mogą uczyć się najwyższych standardów w swojej profesji.

Laureaci wszystkich wyróżnień zostaną wyłonieni w głosowaniu studentów 22 polskich uczelni. na których dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek. Do głosowania jest uprawnionych ponad 10 tys. studentów.

Obecna edycja MediaTorów jest dwunastą w historii tego plebiscytu. Jego organizatorami są Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ, a współorganizatorem - Uniwersytet Jagielloński


Lista nominowanych w 12. edycji plebiscytu MediaTory - Studenckie Nagrody Dziennikarskie


Kategoria TORpeda (w której nagradzani są reporterzy za udowadnianie, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać)

Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki [„Dziennik Gazeta Prawna”]
Za odkrycie procederu importu antracytu z Donbasu przez Rosję do Polski. Za bieżące monitorowanie sprawy i natychmiastowe informowanie o jej nowych wątkach. Za rozbudowaną serię artykułów dotyczących problemu, przekrojowe publikacje i analizy dokumentów, które doprowadziły do nałożenia sankcji na firmy importowe przez Stany Zjednoczone.
 
Michał Kolanko [„Rzeczpospolita”]
Za rzetelne przekazywanie informacji dotyczących sytuacji na polskiej scenie politycznej. Za każdorazowe zaangażowanie w pracę nad materiałem i obecność w centrum wydarzeń. Za śledzenie faktów związanych z nowelizacją ustawy o IPN, zadawanie trudnych pytań i relacje wzbogacone o syntetyczne komentarze.
 
Grzegorz Łakomski [„Ujawniamy nową instrukcję HEAD. Ekspert: dokument napisany według najgorszych wzorców”, Wirtualna Polska]
Za zdemaskowanie projektu dokumentu dotyczącego organizacji lotów rządowych samolotów, który MON utrzymywał w tajemnicy. Za dogłębną analizę instrukcji planowania lotów „HEAD” i wykazanie zawartych w niej błędów. Za niezłomność i szybkość w docieraniu do informacji dotyczących niepokojących procedur związanych z lotami VIP.
 
Paweł Pieniążek
Za szybkość, odwagę i wytrwałość w pożądaniu za informacją. Za jedyne w Polsce bieżące relacje reporterskie dotyczące zapomnianej przez polskie media wojny w Syrii i jej  skomplikowanej sytuacji geograficzno-politycznej. Za systematyczne przekazywanie
kluczowych dla konfliktu informacji, przy wykorzystaniu nie tylko tradycyjnych kanałów przekazu, ale i mediów społecznościowych.  

Dawid Serafin [Onet]
Za dotarcie do informacji w sprawie Roberta J., która została nazwana największą zagadką w historii polskiej kryminalistyki. Za rzetelne dziennikarskie śledztwo dotyczące zabójstwa i oskórowania studentki sprzed 19 lat. Za dotarcie do świadków wydarzeń, którym próbowano przypisać brutalną zbrodnię i reportaż, będący efektem ponad rocznej pracy nad sprawą. Za niezwłoczne przekazywanie materiałów dowodowych policji.


Kategoria ObserwaTOR (w której nagradzani są reportażyści za prawdziwe opowieści z innego - choć często bliskiego nam - świata)

Tomasz Grzywaczewski „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”
Za opowieść o codziennym życiu w tzw. państwach nieuznawanych. Za oddanie panującej w odwiedzonych miejscach atmosfery przez opisanie jej z perspektywy mieszkańców republik postsowieckich, które według społeczności międzynarodowej nie mają racji bytu. Za przybliżenie sytuacji polityczno-społecznej w reportażu o marzeniach mieszkańców państw nieuznawanych.

Jacek Hołub „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”
Za reportaż o samotności, zwątpieniu i bezwarunkowej miłości. Za oddanie głosu matkom niepełnosprawnych dzieci i poruszającą opowieść o trudzie życia codziennego. Za spojrzenie na kwestię niepełnosprawności dziecka z punktu widzenia jego opiekuna i streszczenie tragicznych dylematów w historiach swoich bohaterek.

Marek Sygacz „Rakka” [Polsat News]
Za bycie jednym z pierwszych polskich dziennikarzy, relacjonujących walkę o syryjską Rakkę. Za reportaż o wyniszczającej sile wojny i próbach uwolnienia miast z rąk dżihadystów. Za rozmowy o sensie walki i nieludzkich metodach stosowanych przez Państwo Islamskie. Za podejmowanie ryzyka i realizację unikalnych ujęć w strefie objętej konfliktem.

Ewa Winnicka „Był sobie chłopczyk”
Za reporterskie śledztwo w sprawie dwuletniego Szymona, którego śmierć rodzice ukrywali przez dwa lata. Za dokonanie szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, które w roku 2010 w Będzinie zakończyły się tragedią, bez epatowania emocjami. Za ukazanie od środka systemu działań śledczych, policji i prokuratury, a także instytucji pomocy społecznej.

Ilona Wiśniewska „Lud. Opowieści z grenlandzkiej wyspy”
Za opowieść o jednym z najbardziej niezwykłych wycinków świata i przekrojowe ukazanie życia na dalekiej Północy. Za poświęcenie i rzeczywistą obecność w życiu swojego bohatera, a także uważne wysłuchanie jego historii. Za zachowanie obiektywizmu w opisie i przełamanie stereotypu odciętej od cywilizacji Grenlandii.


Kategoria NawigaTOR (w której nagradzani są publicyści, dzięki którym nasze  poglądy zaczynają iść własną drogą)

Katarzyna Borowiecka, „ABC Popkultury - zestaw powiększony”
Za audycję, która popkulturę ukazuje zawsze w kontekście istotnych zjawisk społecznych. Za poważne podejście do tematów związanych z tzw. kulturą niską. Za interesujące analizy prowadzone na antenie w towarzystwie zaproszonych do studia specjalistów. Za traktowanie zjawisk popkultury na miarę utworów kultury wysokiej.

Artur Domosławski [„Polityka”]
Za publikacje dotyczące bieżących spraw Ameryki Łacińskiej w kontekście społecznym i politycznym. Za przybliżanie oblicza kryzysu w Wenezueli, o którym świat nie dziś chce mówić. Za poruszanie i wyjaśnianie nieznanych dotychczas w polskich mediach wydarzeń z odległej części świata.  

Marcin Makowski [„Do Rzeczy”]
Za cykl wywiadów dotyczących polskiego życia politycznego i społecznego. Za aktualną wobec bieżących wydarzeń tematykę i adekwatnie dobranych rozmówców. Za celnie stawiane pytania, które wymuszając na rozmówcy wyczerpującą odpowiedź, prowadzą do udzielenia odpowiedzi na ważne dla społeczeństwa polskiego kwestie.

Michał Okoński [„Tygodnik Powszechny”]
Za inspirujące teksty publikowane podczas mistrzostw świata w piłce nożnej. Za barwne i dogłębne komentarze mundialowych wydarzeń, wyróżniające się na tle masy sztampowych relacji i zapowiedzi meczów. Za najwyższą jakość sportowej publicystki i przybliżanie sylwetek piłkarzy, trenerów oraz innych bohaterów piłkarskiego świata.

Patryk Słowik [„Dziennik Gazeta Prawna”]
Za monitorowanie przebiegu zdarzeń dotyczących afery reprywatyzacyjnej. Za analizy i śledztwa, które ułatwiają czytelnikowi zrozumienie zawiłych, prawniczych zależności, jakie niesie za sobą sprawa zwrotu kamienic. Za wierność faktom i zachowywanie zdrowego, dziennikarskiego obiektywizmu.


Kategoria AKUMULATOR (w której dziennikarze są nagradzani za optymistyczny przekaz w mediach i ładowanie nas pozytywną energią)

Tomasz  Broda, „Zrób sobie…” [„Wprost”]
Za stworzenie satyrycznej rubryki, która odbiega od schematu znanego z innych tygodników. Za niebanalnie banalną instrukcję „jak zrobić sobie maskotkę polityka” i kreowanie pozytywnego przekazu w mediach, wyróżniającego się formą i treścią. Za kreatywne urozmaicanie społeczno-politycznego tygodnika i rozbawianie jego czytelników.
 
Michał Janczura [TOK FM]
Za felietony piłkarskie, które w swojej oryginalnej formie prezentują mundial od zaplecza. Za kreatywność, wiedzę oraz dystans do piłkarskiego światka ukazany za pośrednictwem materiałów wideo. Za zachowanie obiektywizmu w mundialowym szaleństwie i oryginalne przekazywanie emocji towarzyszących piłkarzom. Za humor oraz prawdziwie sportową pasję, przenikającą przez ekran.

Jacek Laskowski [TVP]
Za pełne emocji komentowanie mistrzostw świata w piłce nożnej. Za trafne, również krytyczne, uwagi o występie Polaków na mundialu. Za inteligentną zabawę słowem oraz humor, podkreślające atmosferę na boisku. Za przekazywanie sportowych emocji prosto do serc kibiców.
 
„Movie się” [Filmweb]
Za porywające dyskusje o wydarzeniach istotnych dla świata kina i trafne podsumowania imprez filmowych. Za merytoryczną krytykę oraz profesjonalne recenzje najważniejszych pozycji filmowych we współczesnej kulturze.. Za pasję, która ładuje odbiorców pozytywnymi emocjami.

Andrzej Sołtysik „As w kinie” [Meloradio]
Za audycję, która przybliża słuchaczom obraz światowego kina. Za fachowość, profesjonalizm i branżową wiedzę. Za interesujące rozmowy o świecie filmu i najnowszych premierach kinowych. Za udowodnienie, że stworzenie filmowej atmosfery przez radiowy mikrofon jest możliwe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze Onetu, „Superwizjera” i „Gazety Wyborczej” wśród nominowanych do MediaTorów

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widzka
pierdu pierdu......tak mozna podsumować ten cały niby konkurs....
odpowiedź
User
Słaba weryfikacja
Dziwne niektóre nominacje, powierzchowne, pozbawione wiedzy kto poinformował pierwszy o czymś lub lepiej.
odpowiedź
User
czytelnik
Czyżby zazdrość w oczach kolegów z innych redakcji? Nie zawsze liczy się kto pierwszy, tylko kto lepiej.
odpowiedź
User
trewq
W większości MediaTORy są lewackie.
odpowiedź
User
pavv
Towarzystwo Wzajemnej Adoracji!
odpowiedź