SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Merlin Group chce zmniejszyć kapitał z powodu straty i sprzedać nowe akcje za 48 mln zł

Zarząd Merlin Group chce, żeby spółka obniżyła swój kapitał zakładowy z 17,58 do 7,03 mln zł w celu częściowego pokrycia strat z minionych lat. Jednocześnie ma wyemitować nowe akcje, bez prawa poboru przez jej obecnych akcjonariuszy, za maksymalnie 48 mln zł.

Article

Zgodnie z projektami uchwał na walne zgromadzenie akcjonariuszy Merlin Group kapitał zakładowy firmy ma zostać obniżony  17,58 do 7,03 mln zł poprzez zmniejszenie wartości nominalnej akcji z 10 do 4 groszy.

- Kwotę uzyskaną w wyniku obniżenia kapitału zakładowego w wysokości 10.547.165,00 zł (dziesięć milionów pięćset czterdzieści siedem tysięcy sto sześćdziesiąt pięć złotych) przeznacza się na pokrycie straty za rok obrotowy 2018 oraz starty z lat ubiegłych - stwierdzono w proponowanej uchwale.

Do Merlin Group należą sklepy internetowe Merlin.pl, Topmall.ua, CDP.pl, Nieprzeczytane.pl, Profit24.pl, Smarkacz.pl i Mestro.pl. W ub.r. firma przy 63,03 mln zł przychodów miała 20,91 mln zł straty operacyjnej i 28,52 mln zł straty netto. Natomiast w pierwszych trzech kwartałach br. zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 52,2 proc. do 45,4 mln zł oraz 27 mln zł straty netto.

Na koniec września br. skumulowane straty netto firmy w wcześniejszych lat (czyli bez pierwszych trzech kwartałów br.) wynosiły 43,68 mln zł. Natomiast wartość kapitału własnego w ciągu roku zmalała poniżej zera - z 24,91 mln zł do -596,6 tys. zł.

Do 48 mln zł z emisji nowych akcji

Jednocześnie zarząd Merlin Group chce, żeby firma wyemitowała maksymalnie 240 mln nowych akcji serii Ł o wartości nominalnej 4 grosze każda i cenie emisyjnej 20 groszy. W efekcie kapitał zakładowy spółki ma wzrosnąć z 7,03 do 16,63 mln zł.

Nowych walorów nie będą mogli objąć obecni akcjonariusze Merlin Group. - Akcje serii Ł będą papierami wartościowymi posiadającymi formy dokumentu i nie będą przedmiotem wprowadzenia w terminie 12 miesięcy od dnia zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego dokonanego ramach emisji akcji serii Ł - zapowiedziano.

Jeśli Merlin Group wyemitowałaby pełną pulę 240 mln akcji po 20 groszy, pozyskałaby 48 mln zł.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym będą głosowane te plany, wyznaczono na 23 grudnia. Obecnie większość kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu Merlin Group ma ATP FIZ AN - należą do niego 52,54 proc. walorów spółki. Jej kapitał dzieli się obecnie na 175,8 mln akcji.

Merlin Group przesuwa wykup obligacji

W zeszłym czwartek Merlin Group porozumiał się z ATP FIZ AN co do przesunięcia wykupu nabytych przez fundusz obligacji serii F8 z 21 listopada na 21 marca 2020 roku lub inną wcześniejszą datą. Firma zapłaci dodatkowe odsetki za ten okres.

Od końca września ub.r. do końca września br. zobowiązania Merlin Group z tytułu obligacji w części krótkoterminowej (czyli do spłaty przez najbliższy rok)  poszły w górę z 21,98 do 30,7 mln zł, a w części długoterminowej z 534,4 tys. zł do 7,1 mln zł.

Natomiast wartość zaciągniętych kredytów i pożyczek w części krótkoterminowej zmalała z 13,92 do 4,51 mln zł, a w części długoterminowej z 1,17 mln zł do zera.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Merlin Group chce zmniejszyć kapitał z powodu straty i sprzedać nowe akcje za 48 mln zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
księgowa
pudrowanie t.
odpowiedź