SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Merlin Group ze wzrostem wpływów o 52 proc. i 27 mln zł straty, na Merlin.pl będą bilety od Ticketmaster

W trzech kwartałach br. Merlin Group zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 52,2 proc. do 45,4 mln zł oraz straty netto z 13,81 do 27 mln zł. Strata powiększyła się głównie wskutek konsolidacji upadłej spółki Magus. Niebawem na Merlin.pl zaczną być sprzedawane bilety z oferty Ticketmaster Poland.

Skokowy wzrost wpływów Merlin Group wynika przede wszystkim z przejęcia w listopadzie ub.r. spółki Profit M. - Po wejściu w struktury Grupy należących do Profit M sklepów: nieprzeczytane.pl, profit24.pl, smarkacz.pl oraz mestro.pl, zwiększamy i umacniamy swoją pozycję na rynku, dając perspektywy dalszego systematycznego rozwoju poprzez poszerzanie oferty dla naszych klientów - komentuje w liście do akcjonariuszy Anna Prymakowska (dawniej Opala), od marca br. prezes Merlin Group.

Ponadto do firmy należą e-sklepy Merlin.pl, Topmall.ua i CDP.pl.

Jednocześnie wzrosły koszty operacyjne Merlin Group: w ujęciu trzech kwartałów z 41,29 do 55,79 mln zł, a tylko w minionym kwartale z 14,54 do 18,87 mln zł. Firmie udało się zmniejszyć stratę operacyjną: w trzech kwartałach z 11,45 do 11,33 mln zł, a w zeszłym kwartale z 4,29 do 3,22 mln zł.

13 mln zł odpisu na upadły Magus

Natomiast strata netto mocno wzrosła, co czego przyczyniły się głównie koszty finansowe, które w minionym kwartale wyniosły 13,55 mln zł, a w trzech kwartałach br. 15,53 mln zł, wobec odpowiednio 835,9 tys. zł i 2,35 mln zło rok wcześniej.

W konsekwencji w zeszłym kwartale Merlin Grop miał 27 mln zł straty netto. - Istotny wpływ na jej wysokość miała starta z wyłączenia z konsolidacji spółki Magus w upadłości likwidacyjnej S.A na kwotę 13 mln oraz dokonany odpis wartości firmy Merlin i Profit M na kwotę 1,5 mln, które negatywnie wpływają na wyniki Grupy. Grupa po wyłączeniu powyższego odnotowałaby stratę na poziomie 12,5 mln, która w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku, zmniejszyła się o 1,3 mln - zaznaczyła Anna Prymakowska.

Magus to dawna spółka Merlin, która pod koniec 2015 roku zawnioskowała o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej. Swoje najważniejsze aktywa: bazy danych, domenę i znaki graficzne Merlin.pl, przekazała w ramach umowy licencyjnej innej spółce zależnej Merlin Group. Magus jesienią ub.r. zawarł z wierzycielami układ, na mocy którego jego zobowiązania miały zostać zredukowane z 50,6 do 14,7 mln zł, ale porozumienia nie zatwierdził sąd, a w lipcu br. zmienił postępowanie wobec spółki na upadłość likwidacyjną. W konsekwencji Merlin Group zdecydował się dokonać odpisu 13 mln zł.

- W dalszym ciągu Grupa kontynuuje szereg optymalizacji kosztów działalności oraz zwiększenie efektywności działań sprzedażowych, założonych w poprzednim kwartale - podkreśliła szefowa firmy. - Przed nami najważniejszy, czwarty kwartał roku, do obsługi którego jesteśmy przygotowani dzięki zrealizowanym usprawnieniom w procesie obsługi zamówień. Jest to dla nas bardzo ważny czas maksymalizacji sprzedaży, które pozwolą na poprawę wyników finansowych. Jesteśmy przekonani, że dzięki zaangażowaniu doświadczonego zespołu oraz rozbudowanej infrastrukturze spełnimy oczekiwania naszych klientów - dodała.

37 mln obligacji do spłaty, 10 mln zł kredytów mniej

W ciągu roku znacząco wzrosło zadłużenie finansowe Merlin Group. Co prawda wartość zaciągniętych kredytów i pożyczek w części krótkoterminowej (czyli do spłaty przez najbliższy rok) zmalała z 13,92 mln zł na koniec września ub.r. do 4,51 mln zł rok później, a w części długoterminowej z 1,17 mln zł do zera.

Za to zobowiązania z tytułu obligacji w części krótkoterminowej poszły w górę z 21,98 do 30,7 mln zł, a w części długoterminowej z 534,4 tys. zł do 7,1 mln zł.

Na Merlin.pl będą bilety od Ticketmaster Poland

W środę Merlin Group poinformowała, że jej spółka zależna Merlin Commerce nawiązała strategiczną współpracę z Ticketmaster Poland.

- W ramach współpracy przy użyciu platformy Ticketmaster będzie udostępniona zakładka umożliwiająca nabycie biletów na wydarzenia kulturalne za pośrednictwem Ticketmaster Poland - opisano. - Nawiązanie współpracy z Ticketmaster Poland, spowodowana jest rosnącym wzrostem zainteresowaniem na rynku e-commerce sprzedaży biletów. Dlatego też zarząd uznał, że wprowadzenie tej kategorii produktów do swojego portfolio będzie atrakcyjne dla klientów sklepu Merlin.pl - dodano.

Nowa usługa pojawi się na Merlin.pl. od końca listopada.

W środę na koniec sesji kurs Merlin Group wynosił 15 groszy, co dawało kapitalizację w wysokości 26,37 mln zł. Głównym akcjonariuszem spółki jest ATP FIZ AN, ma 52,54 proc. jej kapitału.

Dwa tygodnie temu z funkcji członka zarządu firmy zrezygnowała Kamila Barabasz, pełniła to stanowisko od marca br.

Dołącz do dyskusji: Merlin Group ze wzrostem wpływów o 52 proc. i 27 mln zł straty, na Merlin.pl będą bilety od Ticketmaster

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl