SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Merlin.pl zostanie rozbudowany, Empik.com bez zmian

Spółka NFI Empik Media & Fashion, która podpisała umowę inwestycyjną objęcia 60 proc. akcji Merlin.pl, nadal będzie prowadzić dwa sklepy internetowe: empik.com oraz merlin.pl.

Merlin.pl zostanie rozbudowany, Empik.com bez zmian

Celem spółki jest silna rozbudowa asortymentu merlin.pl oraz uzyskanie synergii kosztowych i organizacyjnych. Jak dowiedziała się agencja ISB, dobre wyniki nowego podmiotu mogą skłonić NFI EM&F do rezygnacji z upublicznienia Merlin.pl.

"Inwestycja w Merlin.pl to dobry ruch Empiku, ponieważ mimo wysokiej rozpoznawalności obu marek i dobrej pozycji rynkowej, to jednak nie potrafiły one zająć wysokiej, nie mówią o dominującej pozycji rynkowej. Tymczasem połączone siły pozwolą nie tylko na spore oszczędności operacyjne, ale także na uzyskaniu efektu skali" - powiedział analityk Unicredit CAIB Michał Potyra.

Według informacji agencji ISB, podmiot, który powstaniem w celu zarządzania nowym biznesem w grupie Empik - E-Newco - będzie nadal prowadził dwa niezależne sklepy - empik.com oraz merlin.pl. O ile jednak empik.com pozostanie nadal przy swoim obecnym asortymencie, to merlin.pl zostanie zdecydowanie rozbudowany, a jego oferta zawierać będzie oprócz już oferowanych książek, multimediów, odzieży dla dzieci i zabawek także sprzęt RTV AGD czy urządzenia ogrodowe.

"Spółka posiadając markę, doświadczenie i dużą sieć punktów odbioru zakupionych towarów - co dzięki Empikowi zyskał Merlin - może obecnie stosunkowo małym kosztem próbować sprzedawać różnorodny asortyment i badać w ten sposób potrzeby rynku. To daje duże możliwości rozwoju i szybkiego zdobycia dużej części rynku" - uważa Potyra.

Z tego powodu wcale nie jest pewne, że do końca 2012 r. spółka trafi na warszawską giełdę, co zostało zapisane w umowie inwestycyjnej. Znajduje się tam bowiem punkt mówiący o tym, że NFI EM&F może wykupić wówczas pozostałe w rękach dotychczasowych akcjonariuszy 40% akcji Merlin.pl za kwotę 115-130 mln zł. Podobnie uważają analitycy.

"Jeżeli biznes się rozwinie i będzie przynosił duże zyski, co może stać się w branży internetowej bardzo szybko, to być może Empik zdecyduje się na zapłacenie kwoty zawartej w umowie i nadal będzie samodzielnie zarządzał sklepami. Tym bardziej, że kwota do zawarta w umowie nie wydaje się wygórowana" - ocenia analityk Unicredit CAIB.

Potyra przypomina bowiem, że w ubiegłym roku przy ok. 100-mln przychodach Merlin.pl wypracował zaledwie 1,5 mln zł zysku EBITDA, a więc jego rentowność była marna. Trudno więc szacować wartość spółki miernikiem cena do zysku.

"Można jednak pokusić się o wycenę cena/przychody, a to daje wskaźnik 1x. Tymczasem podobny - choć z zachowaniem oczywiście skali - największy światowy sklep internetowy Amazon.com. jest wyceniany na poziomie 2x. Oznacza to, że Merlin został kupiony z teoretycznie 50-proc. dyskontem i przy dobrym zarządzaniu ma ogromny potencjał wzrostowy" - podsumował Potyra.

W piątek NFI Empik Media & Fashion podpisał umowę inwestycyjną, na mocy której obejmie 60% akcji Merlin.pl poprzez wniesienie do tej spółki pionu handlu internetowego spółki Empik sp. z o.o. pod nazwą E-Newco. Umowa zawiera zapis, że do końca 2012 r. Merlin pl. ma zadebiutować na GPW, w innym przypadki EM&F zapłaci za pozostałe 40% akcji tej spółki 115-130 mln zł.

NFI Empik Media & Fashion miał 8,49 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2010 roku wobec 2,33 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 599,82 mln zł wobec 566,60 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Merlin.pl zostanie rozbudowany, Empik.com bez zmian

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gh
Empik grówno nie sklep
odpowiedź