SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MFW nie widzi potrzeby podnoszenia stóp i zagrożenia wzrostem inflacji

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) nie spodziewa się znaczącego wzrostu presji inflacyjnej w polskiej gospodarce i w związku z tym ocenia, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie powinna zmieniać swojego neutralnego nastawienia, wynika z raportu misji Funduszu w Polsce i wypowiedzi jej szefa.

"W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu nie spodziewamy się wzrostu presji inflacyjnej" - powiedział szef misji MFW w Polsce Poul Thomsen.

W swoim raporcie MFW ocenia m.in., że ewentualny wzrost płac będzie ograniczany przez utrzymujące się wysokie bezrobocie. W związku z tym presja inflacyjna powinna być ograniczona.

MFW podkreśla, że RPP właściwie zareagowała na kryzys obniżając stopy procentowe w sumie o 250 pkt.

"W Projekcji inflacji NBP ocenia, że w okresie prognostycznym inflacja wzrośnie powyżej górnej granicy celu inflacyjnego, rynek spodziewa się, że RPP rozpocznie zaostrzanie polityki pieniężnej w końcówce roku. Jednak w naszej opinii inflacja pozostanie w granicy założonych widełek, co oznaczałoby że podwyższenie stóp procentowych nie powinno być w tym okresie rozpatrywane" - czytamy w raporcie.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrosły o 0,2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 2,9%. W styczniu inflacja roczna wyniosła 3,5% r/r (po zmianie koszyka inflacyjnego).

NBP spodziewa się, że średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 1,8%, w roku 2011 wzrośnie do 2,4%, zaś w 2012 roku - przyspieszy do 3,5% (wobec 3,5% w 2009 r.), wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej.

Dołącz do dyskusji: MFW nie widzi potrzeby podnoszenia stóp i zagrożenia wzrostem inflacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl