SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Michał Krupiński będzie prezesem Banku Pekao po zgodzie KNF

Rada Nadzorcza postanowiła, iż do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego Michał Krupiński będzie pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Pekao SA, kierującego pracami zarządu, a po uzyskaniu zgody KNF obejmie funkcję prezesa spółki.

Article

Michał Krupiński będzie kierował pracami zarządu do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego na pełnienie funkcji prezesa zarządu Banku Pekao S.A.

Krupiński w styczniu 2016 r. został wybrany przez radę nadzorczą PZU na prezesa spółki, który piastował tą funkcję do marca br. kiedy to został odwołany przez radę nadzorczą.

Od 2011 roku Krupiński był prezesem zarządu Merrill Lynch Polska i szefem bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. Odpowiadał tam za nadzorowanie i prowadzenie projektów fuzji i przejęć, finansowania na rynkach prywatnych oraz publicznych. Doradzał w zakresie zarządzania aktywami, polityki inwestycyjnej oraz struktury kapitałowej, między innymi w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym.

W latach 2006-2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie odpowiadał za nadzór właścicielski. Nadzorował program konsolidacji sektora energetyki.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego powołania. Michał Krupiński ma bardzo duże doświadczenie menedżerskie w bankowości, które zdobył pracując w międzynarodowych instytucjach finansowych, m.in. w Banku Światowym i Bank of America Merrill Lynch. Były prezes PZU na tym stanowisku gwarantuje dobrą współpracę bankowo-ubezpieczeniową, która stanowi ogromny potencjał dla Banku. Jest to nowy rozdział w historii Pekao SA, który nie jest już częścią międzynarodowej grupy bankowej, ale samodzielnym Bankiem w ramach silnej grupy finansowej jaką jest PZU.  Jestem przekonany, że Michał Krupinski jest odpowiednim menedżerem do wyzwań, które teraz stoją przed Bankiem. W imieniu całej Rady Nadzorczej Pekao S.A. życzę Michałowi Krupińskiemu oraz całemu Zarządowi wielu sukcesów na tym nowym etapie historii Pekao - powiedział Paweł Surówka, prezes PZU i przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Pekao.

Ze stanowiska prezesa zarządu banku został odwołany Luigi Lovaglio. Nie podano przyczyn jego odwołania. Na tym samym posiedzeniu Rady Nadzorczej przyjęto rezygnacje złożone przez wiceprezesa Diego Biondo odpowiedzialnego za pion zarządzania ryzykami oraz przez wiceprezesa Stefano Santini odpowiedzialnego za pion finansowy ze stanowisk w zarządzie Banku Pekao S.A.

Do rady nadzorczej akcjonariusze powołali: Pawła Surówkę (od kwietnia prezes PZU, który przejął tę funkcję po Krupińskim), Pawła Stopczyńskiego, Grzegorza Janasa, Michała Kaszyńskiego, Justynę Głębikowską-Michalak, Joannę Błaszczyk, Stanisława Ryszarda Kaczoruka, Sabinę Bigos-Jaworowską i Mariana Majchera. Sześciu nowych członków rady nadzorczej (Surówka, Stepczyński, Janas, Kaszyński, Głębikowska-Michalak, Błaszczyk) - było rekomendowanych przez PZU SA. Trzech (Kaczoruk, Bigos-Jaworowska, Majcher) przez Polski Fundusz Rozwoju.

Wybór nowej rady był związany ze zmianami właścicielskimi w Banku Pekao SA. Przejęcie przez PZU pakietu akcji Pekao SA od włoskiego UniCredit to jeden z elementów zapowiadanej przez rząd "repolonizacji" sektora bankowego. WZA dokonało w zeszły czwartek również zmian w statucie Pekao SA, skreślając m.in. zapis, że Bank Pekao SA jest członkiem Grupy Bankowej UniCredit.

Umowa nabycia 32,8 proc. akcji Pekao SA za łączną kwotę 10,6 mld zł została zawarta pomiędzy PZU oraz PFR a UniCredit S.p.A. 8 grudnia 2016 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na zakup akcji Banku Pekao 4 maja 2017 r. Struktura transakcji obejmuje nabycie bezpośrednio przez PZU 20 proc. akcji Pekao za 6,5 mld zł. Jednocześnie PFR nabywa bezpośrednio od UniCredit 12,8 proc. akcji Pekao za 4,1 mld zł. Cena nabycia - jak zaznaczono w środowym komunikacie - jest o 2,4 proc. niższa w porównaniu do ceny sprzedaży pakietu 10 proc. akcji Pekao przez UniCredit w lipcu 2016 roku.

Pekao SA jest bankiem prowadzącym działalność w sektorze bankowości korporacyjnej, MŚP i bankowości detalicznej oraz zarządzania aktywami. W roku obrotowym 2016 Pekao posiadało 14-proc. udział w rynku kredytów hipotecznych oraz 17-proc. udział w rynku kredytów dla przedsiębiorstw.

Dołącz do dyskusji: Michał Krupiński będzie prezesem Banku Pekao po zgodzie KNF

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl