SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Microsoft ocenia cyfryzację w naszym regionie. Polska w środku stawki

Pod względem cyfryzacji i skutecznego wykorzystania nowych technologii Europa Środkowo-Wschodnia ma jeszcze sporo do zrobienia, ale kryje się w niej potencjał – wynika z opracowanego przez Microsoft Indeksu Cyfrowej Przyszłości. W zestawieniu kluczowych parametrów Polska znalazła się w środku stawki, najbliżej jej do Węgier.

Article

Microsoft opublikował analizę zatytułowaną Indeks Cyfrowej Przyszłości. Przedstawia ona główne trendy dotyczące obecnego stanu cyfryzacji krajów Europy Środkowo-Wschodniej i wskazuje kierunki, w których powinny zmierzać gospodarki regionu w kontekście rozwoju nowych technologii.

Wykorzystać potencjał

Według raportu Europa Środkowo-Wschodnia może pochwalić się cyfrowymi talentami światowej klasy. Malta i Estonia są postrzegane jako liderzy w dziedzinie cyfrowych usług publicznych, a w raportach Komisji Europejskiej o działaniu e-administracji zajmują 1. i 2. miejsce.

Wartość firm technologicznych wywodzących się z Europy Środkowo-Wschodniej wzrosła w ciągu ostatniej dekady 19-krotnie, a liderami są takie firmy jak rumuński UiPath czy chorwacki Infobip.

Zgodnie analizami w wielu obszarach kraje i przedsiębiorstwa Europy Środkowo-Wschodniej są tak samo rozwinięte cyfrowo, jak państwa „cyfrowej czołówki”. Natomiast w innych dziedzinach wciąż istnieje ogromna szansa i potencjał na transformację i płynące z niej korzyści.

Dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowych, cały region Europy Środkowo-Wschodniej może osiągnąć więcej, budując cyfrową przyszłości oraz większą konkurencyjność całej wspólnoty.

Jak podkreśla Philippe Rogge, prezes Microsoft na Europę Środkowo-Wschodnią „znajdujemy się w punkcie zwrotnym i każdy ma tu do odegrania ważną rolę. Jako liderzy biznesu, stojący na czele różnych przedsiębiorstw i sektorów gospodarki mamy wyjątkową możliwość stać się częścią zmiany. Oczywiście, jeżeli zaczniemy działać od razu”.

Czytaj także: Microsoft ogłasza budowę własnego metaverse

Biorąc pod uwagę kilka wskaźników związanych z cyfryzacją w europejskiej czołówce znajdują się takie kraje jak Dania, Szwecja i Finlandia. Polska wśród państw naszego regionu jest za Estonią czy Czechami, na równi z Węgrami. Za nami są m.in. Rumunia, Chorwacja oraz Rosja.

Kluczowe cyfrowe przywództwo

Raport zaznacza, że na ogólne wyniki gospodarcze i społeczne krajów największy wpływ mają inwestycje w infrastrukturę cyfrową oraz pozycja biznesu w rankingu „konkurencyjności cyfrowej”. Natomiast z większą innowacyjnością i produktywnością szczególnie mocno związany jest poziom wykorzystania chmury.

Innymi słowy, przedsiębiorstwa cyfrowe są motorem napędowym postępu. Jednak nie tylko wydatki na technologię mają znaczenie – aby odnieść sukces, firmy powinny również traktować priorytetowo umiejętności cyfrowe, przywództwo uwzględniające technologie cyfrowe oraz hybrydową kulturę pracy.

Zgodnie z analizami wraz ze wzrostem liczby specjalistów IT wśród pracowników, rośnie innowacyjność i wydajność przedsiębiorstw.

Pracownicy IT, którzy rozwijają umiejętności niezbędne dziś i w przyszłości, są w stanie skuteczniej wykorzystywać i wdrażać najnowsze technologie cyfrowe na skalę całej organizacji – przyspieszając transformację i maksymalizując jej wpływ na cały biznes. Ciągłe podnoszenie kwalifikacji oznacza, że mają oni szansę być ambasadorami zmian cyfrowych w organizacjach.

Przywództwo oparte na technologiach napędza wzrost

Jednak nie tylko pracownicy IT potrzebują odpowiednich umiejętności – zaznacza Philippe Rogge. Na przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa już teraz ogromny wpływ ma obeznana z technologią kadra kierownicza.

Przeprowadzona analiza danych wykazała, że wyższy poziom umiejętności cyfrowych w grupie wiekowej osób, pełniących funkcje kierownicze, wiąże się ze zwiększoną konkurencyjnością przedsiębiorstwa. Stawiający na cyfryzację dyrektorzy są bardziej skłonni do podejmowania decyzji, które pozwolą im uzyskać większą wartość strategiczną dzięki technologiom.

Nowy model pracy

Zgodnie z raportem oczekiwania wobec kultury pracy zmieniły się na zawsze. Tradycyjne metody zagrażają konkurencyjności, a utalentowani pracownicy coraz częściej oczekują zmian. Co więcej, zebrane dane wykazały, że częściej stosowana w czasie pandemii praca zdalna wiązała się z większą liczbą tworzonych innowacji, w tym rejestracji patentów, a także z wyższą produktywnością.

- Kluczowa jest tu elastyczność – podkreśla Philippe Rogge. - Najlepszych rezultatów nie przynosi bowiem praca zdalna lub biurowa w pełnym wymiarze czasu. Najbardziej efektywne jest połączenie obu tych rozwiązań. Praca hybrydowa pozwala każdemu pracownikowi osiągać najlepsze rezultaty tam, gdzie mu to najbardziej odpowiada. A nikt przecież nie chce, aby połowa zespołu nie osiągała dobrych wyników lub aby część pomysłów przepadła.

Czytaj także: Rząd ma projekt zmian w ustawie o cyberbezpieczeństwie. Nowe informacje o spółce Polska 5G

 

Dołącz do dyskusji: Microsoft ocenia cyfryzację w naszym regionie. Polska w środku stawki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl