SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Microsoft naruszył patenty?

Sąd Najwyższy sceptyczny wobec patentowych zarzutów przeciwko Microsoft.

Amerykański Sąd Najwyższy wyraził swoje wątpliwości czy Microsoft powinien być odpowiedzialny za naruszenie patentów firmy telefonicznej AT&T w programach systemu operacyjnego Windows. Sprawa może określić zasięg amerykańskich patentów na zagranicznych rynkach.

Po wysłuchaniu argumentów sędziowie mieli spore zastrzeżenia do twierdzeń AT&T, że kod oprogramowania może być uważany za „element” komputera, co sprawiłoby, że zagraniczne sprzedaże programów naruszałyby amerykańskie prawo patentowe.

Dwóch sędziów wyraziło swoje obawy, że orzeczenie przeciwko Microsoftowi mogłoby nieumyślnie poddać inne produkty sprzedawane za granicę pod prawo patentowe w USA.

Konflikt na linii Microsoft – AT&T jest jednym serii ważnych spraw patentowych toczących się obecnie przed sądami.

Sporną kwestią jest ubiegłoroczne orzeczenie podtrzymujące decyzję sądu niższej instancji, że Microsoft był odpowiedzialny za naruszenie patentu AT&T zamieniającego głos na kod komputerowy, który został użyty w Windowsach sprzedawanych za granicą. Amerykański sąd apelacyjny (U.S. Court of Appeals for the Federal Circuit) orzekł, że Microsoft był odpowiedzialny za nieautoryzowaną dystrybucję technologii kodowania, użytej w zagranicznych kopiach Windowsa do kompresji sygnałów głosowych na dane. Microsoft odwołał się od tego orzeczenia do Sądu Najwyższego, który ostateczną decyzję podejmie w lipcu.

Amerykański Departament Sprawiedliwości stanął po stronie większości argumentów Microsoftu i stwierdził, że orzeczenia sądów apelacyjnych „mylnie rozszerzają prawo patentowe USA na zagraniczne rynki”, przez co stawiają krajowe firmy tworzące oprogramowanie w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Microsoft naruszył patenty?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl