SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Mieszkańcy Europy Północnej i Południowej z różnym podejściem do zakupu sprzętu elektronicznego

Mieszkańcy krajów skandynawskich wykazują powściągliwość w planowaniu wydatków związanych z nowymi technologiami, podczas gdy mieszkańcy krajów Europy Południowej są bardziej skłonni do zakupu nowych urządzeń. Polacy nie odbiegają od średniej europejskiej - wynika z badania Lightspeed GMI i Blue Rubicon.

fot. Shutterstock.com Article

41 proc. Włochów, 31 proc. Hiszpanów i 30 proc. Greków zadeklarowało chęć zakupu nowego telefonu komórkowego w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Co więcej, odsetek osób planujących nowe wydatki na urządzenia mobilne wśród mieszkańców krajów Europy Południowej jest znacznie wyższy od średniej europejskiej, która wynosi 21 proc. Kraje skandynawskie wykazują największą powściągliwość w wydatkach: tylko 13 proc. Finów i 14 proc. Duńczyków w najbliższym kwartale planuje zakup telefonu komórkowego.

W kategorii telefonów komórkowych Polska nie odbiega mocno od średniej europejskiej: w najbliższym kwartale 25 proc. Polaków planuje nabyć nowy model. Przyczyny zakupów są różne, ale przeważa chęć posiadania urządzenia o lepszych parametrach - tak przyznało 29,9 proc. respondentów spośród tych, którzy wyrazili zamiar zakupu nowego telefonu komórkowego. 29,5 proc. proc. z tej grupy odpowiedziało, że obecnie posiadany produkt nie działa tak dobrze, jak powinien, co skłania ich do kupna nowego urządzenia. Na plany zakupowe Polaków zdecydowanie wpływu nie mają celebryci: jedynie 0,4 proc. kupi telefon, ponieważ widziało go u znanej osoby.

Podobne tendencje ujawniają się w przypadku innych rodzajów sprzętu elektronicznego. W nadchodzącym kwartale trzykrotnie więcej konsumentów we Włoszech niż w innych krajach europejskich planuje zakup nowych telewizorów oraz urządzeń do sprzątania i gotowania. Tablet zamierza nabyć 26 proc. Włochów i 18 proc. Greków - to znacznie wyższy wynik w porównaniu z całą Europą, gdzie średnia wynosi 11 proc. W kwestii zakupu tego typu sprzętów elektronicznych Polska zbliża się do średniej europejskiej: 10 proc. Polaków planuje nabyć tablet w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Tyle samo osób chce zakupić nowy telewizor, a odpowiednio 9 proc. i 11 proc. planuje nabyć urządzenia do gotowania i sprzątania.

W krajach skandynawskich 60 proc. respondentów nie zamierza kupić żadnego sprzętu elektronicznego w nadchodzącym kwartale. Tak samo odpowiedziało 45 proc. Polaków, przy czym 35,2 proc. nie martwi się przyszłoroczną sytuacją finansową, a obawia się o nią 46,3 proc. Dla porównania, 59 proc. Norwegów ze spokojem patrzy na najbliższe 12 miesięcy.

Obecnie 98 proc. europejskich gospodarstw domowych posiada przynajmniej jeden telefon komórkowy, komputer stacjonarny lub laptop, telewizor i urządzenie gospodarstwa domowego. W europejskim domach znajduje się średnio 19 urządzeń elektronicznych, czyli o jedno więcej niż w 2014 roku. Jednocześnie wzrósł czas spędzany przy użyciu tychże sprzętów: konsumenci korzystają z urządzeń elektronicznych przez 8 godz. dziennie. W porównaniu z rokiem poprzednim czas ten wzrósł o 0,3 godz.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w Polsce. W przeciętnym gospodarstwie domowym znajduje się 18 urządzeń elektronicznych, wśród których znajdziemy przede wszystkim telefony komórkowe, komputery i telewizory. Tylko 1 proc. gospodarstw domowych nie posiada telefonu komórkowego, 3 proc. nie ma komputera lub laptopa, a w 5 proc. domów nie znajduje się żaden telewizor. W typowym dniu Polacy korzystają z telefonów komórkowych średnio przez 1 godz. 26 min., a telewizję oglądają średnio przez ponad 3 godz. 26 min.

Badanie Samsung Techonomic Index 2015 zostało zrealizowane przez firmę Lightspeed GMI, która za pośrednictwem własnych paneli internetowych w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Finlandii, Niemczech, Grecji, we Włoszech, na Węgrzech, w Holandii, Norwegii, Polsce, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Rumunii i Wielkiej Brytanii, przeprowadziła wywiady z 18 000 osób mających 16 i więcej lat (1000 osób na rynek). Danym przypisano wagę stosownie do znanego profilu wieku i płci dla każdego kraju. Rozmowy ankietowe w formie online odbyły się w dniach 21 kwietnia – 18 maja 2015 r. Firma Lightspeed GMI była odpowiedzialna za przeprowadzenie badań terenowych, natomiast firma Blue Rubicon sporządziła wszystkie raporty i analizy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mieszkańcy Europy Północnej i Południowej z różnym podejściem do zakupu sprzętu elektronicznego

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
HGW
tak tak kupujcie ten złom, będziecie wtedy spełnieni...
8 8
odpowiedź