SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Mieszkania w stolicy zdrożeją o ok. 20 proc. w br.

Wzrost cen mieszkań w Warszawie w 2007 roku wobec roku 2006 nie przekroczy 20 proc. z powodu m.in. większej podaży oraz ograniczonych możliwości finansowych potencjalnych kupców.

Szacuje Mikołaj Martynuska, dyrektor działu nieruchomości mieszkaniowych w CB Richard Ellis.

- Naszym zdaniem ten wzrost nie powinien przekroczyć 20 proc., będzie się raczej mieścił w granicach 15-17 proc. w skali roku - powiedział Mikołaj Martynuska z CB Richard Ellis, firmy doradzającej w zakresie nieruchomości.

- Wynika to z analizy cen i tego, ile ludzie są w stanie zapłacić za mieszkanie. Widać, że jest to teraz bardzo wysoki poziom jak na rynek polski i dalszy wzrost spotkałby się już z barierą popytową - dodał. Na stabilizację wzrostu cen mieszkań w Warszawie, poza znacznym wzrostem podaży nowych mieszkań oraz mniejszą zdolnością kredytową potencjalnych nabywców, powinni wpłynąć również inwestorzy spekulacyjni, którzy poszukiwać będą możliwości inwestycyjnych nie tylko w Warszawie, a także w miastach regionalnych, takich jak Łódź, Poznań, Szczecin, które dynamiczne wzrosty cen mieszkań mają jeszcze przed sobą.

CB Richard Ellis podał, że w styczniu 2007 roku w Warszawie w trakcie realizacji znajdowało się ponad 34.000 mieszkań w około 230 projektach mieszkaniowych. Najwięcej mieszkań na początku stycznia 2007 roku budowano w dzielnicach: Białołęka, Bemowo, Mokotów i Wilanów.

Średnia ważona cena brutto nowego mieszkania w styczniu 2007 roku wyniosła 7.900 zł brutto za m kw. Najbardziej dynamiczne wzrosty, liczone dla średnich ważonych cen nowych mieszkań, odnotowane zostały w dzielnicach - Śródmieście, Wawer, Praga Północ i Bemowo.

CB Richard Ellis ocenia, że największa dynamika wzrostu cen odnotowana w Śródmieściu spowodowana jest pojawieniem się nowych, ekskluzywnych projektów apartamentowych w ścisłym centrum Warszawy. Wzrost cen mieszkań w dzielnicy Wawer jest natomiast przykładem na wyrównywanie się cen mieszkań w dzielnicach położonych na obrzeżach miasta do średniej ceny dla całej Warszawy.

Najdroższą dzielnicą, analizując średnie ważone ceny sprzedaży nowych mieszkań, było nadal centrum miasta - Śródmieście, gdzie średnia ważona cena brutto nowego mieszkania w styczniu 2007 roku wyniosła 18.360 zł brutto za m kw. Na kolejnych miejscach znalazły się Mokotów - 10.090 zł brutto za m kw. oraz Wola - 8.820 brutto zł za m kw.

Najtańsze mieszkania w styczniu 2007 roku, można było kupić w dzielnicy Wesoła, gdzie średnia ważona cena nowego mieszkania wyniosła 4.400 zł brutto za m kw. i Włochy - 5.440 zł.

Martynuska ocenia, że dla coraz większej liczby osób alternatywą dla drogich mieszkań w centrum miasta staną się domy czy segmenty na obrzeżach miasta, a czynnik finansowy spowoduje, że wydłuży się akceptowany czas dojazdu z domu do pracy.

- W rezultacie możemy się spodziewać wzrostu cen działek w okolicach Warszawy oraz wzrostu cen domów budowanych przez deweloperów - powiedział.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mieszkania w stolicy zdrożeją o ok. 20 proc. w br.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl