SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mikołaj Chrzan, Roman Imielski, Aleksandra Sobczak i Bartosz Wieliński wicenaczelnymi „Gazety Wyborczej”

W „Gazecie Wyborczej” (Agora) stanowiska zastępców redaktora naczelnego objęli szef redakcji lokalnych Mikołaj Chrzan, szef działu Kraj Roman Imielski, szefowa Wyborcza.pl Aleksandra Sobczak i szef działu Świat Bartosz Wieliński. Wszyscy zachowają swoje dotychczasowe funkcje.

- Grono redaktorów naczelnych „Gazety Wyborczej" zasiliły osoby, które łączą przeszłość i przyszłość. Wszystkie wywodzą się z tradycyjnego dziennikarstwa, rozumieją rolę i misję naszej gazety, a jednocześnie umieją ją przekładać na język nowych mediów i docierać do czytelników cyfrowej ery - uzasadnia Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

- To świetny zespół, dzięki któremu „Wyborcza" będzie rosnąć - wierzę, że odnieśliśmy nasze ostatnie sukcesy, jak choćby wzrost liczby subskrypcji treści Wyborcza.pl czy zdobycie pozycji lidera w gronie najsilniejszych medialnie marek w Polsce (w rankingu Top Marka 2019), ponieważ nasz zespół potrafi łączyć doświadczenie, pasję i energię różnych pokoleń dziennikarek i dziennikarzy - dodaje Kurski.

Mikołaj Chrzan (na zdjęciu poniżej z lewej) jako wicenaczelny będzie odpowiadał za redakcje lokalne oraz tworzone przez nie treści publikowane w wydaniach papierowych i serwisach lokalnych Wyborcza.pl, a także za pracę, organizację i budżet wszystkich redakcji „Gazety Wyborczej". Podlegać mu będą: dział Kultura, Co Jest Grane 24, „Książki. Magazyn do czytania", „Wyborcza TV", zespół Foto oraz zespół odpowiedzialny za rozwój Klubu Przyjaciół Wyborczej.

Roman Imielski (na zdjęciu poniżej z prawej) będzie koordynować prace działu Kraj, Opinie, Wyborcza to Wy, Sport i zespołu śledczego, jednocześnie odpowiadając za treści o tematyce politycznej na Wyborcza.pl.

Aleksandra Sobczak dalej będzie zarządzać Wyborcza.pl, szczególnie w zakresie tematyki społecznej. Będzie też nadzorować działy Gospodarka, Nauka, Wyborcza.Tech i wideo oraz rozwojowe projekty redakcyjne.

Bartosz Wieliński będzie odpowiadał za magazyny „Duży Format”, „Ale Historia" i „Magazyn Świąteczny", a także sprawować nadzór nad działem Świat. Przypadnie mu też rola reprezentanta „Wyborczej" na forach międzynarodowych oraz koordynacja współpracy redakcji z europejskimi i światowymi organizacjami dziennikarskimi.

Piotr Stasiński przechodzi na emeryturę

Poprzednio wicenaczelnymi „Gazety Wyborczej” byli Piotr Stasiński i Aleksandra Klich. Stasiński przechodzi na emeryturę, przy czym nadal będzie pracował w „GW” jako redaktor w niepełnym wymiarze.

Piotr Stasiński jest związany z „Gazetą Wyborczą” od 1993 roku. Początkowo był szefem działu Kraj, a od 2001 roku wicenaczelnym. Wcześniej był związany z wydawanym w USA „Nowym Dziennikiem” oraz pracował w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Natomiast Aleksandra Klich będzie nadal szefową redakcji „Wysokich Obcasów”. Objęła tę funkcję w maju ub.r. Wcześniej była m.in. szefową „Magazynu Świątecznego”, z „Gazetą Wyborczą” jest związana od 2002 roku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” od debiutu rynkowego dziennika w maju 1989 roku jest Adam Michnik.

„GW” ze spadkiem sprzedaży i wzrostem w prenumeracie cyfrowej

W sierpniu br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 84 572 egz., o 5,5 proc. mniej niż rok wcześniej (dane ZKDP). Natomiast portal Wyborcza.pl we wrześniu zanotował 6,96 mln realnych użytkowników i 64,46 mln odsłon (według badania Gemius/PBI). Z cyfrowej prenumeraty „GW” na koniec czerwca korzystało 193 tys. internautów.

W pierwszej połowie br. wpływy ze sprzedaży „Gazety Wyborczej” wyniosły 48,3 mln zł (po wzroście o 8,3 proc. w skali roku), a z reklam w niej - 34,7 mln zł (po spadku o 11,5 proc.).

Chrzan, Imielski i Wieliński w „GW” od ponad 20 lat, Sobczak od 15

Mikołaj Chrzan jest związany z „Gazetą Wyborczą” od 1996 roku. W latach 2012-2014 był redaktorem naczelnym redakcji we Wrocławiu, a w latach 2015-2018 w Trójmieście. W połowie br. został powołany na stanowisko szefa wszystkich redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej”.

Jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Gdańskim, ekonomii w Szkole Głównej Handlowej oraz studiów MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. W 2007 roku otrzymał nagrodę Ostre Pióro.

Roman Imielski pracę w „Gazecie Wyborczej” zaczął 1995 roku w katowickim oddziale dziennika. Od 1996 r. był reporterem z Zagłębia, a w 2001 roku przeszedł do redakcji w Warszawie jako wiceszef działu sportowego i szef reporterów lokalnych. W 2007 roku został wiceszefem, a potem szefem działu zagranicznego. Pełnił też funkcję sekretarza redakcji „Gazety Wyborczej", szefa serwisu Wyborcza.pl i działu Wideo. Od 2017 roku kieruje działem Kraj.

Ukończył historię na Uniwersytecie Śląskim. Razem z Radosławem Leniarskim napisał wydaną w ub.r. książkę „Najważniejszy mecz Kremla".

Aleksandra Sobczak jest związana z „Gazetą Wyborczą" od 15 lat. Zaczynała w dziale Gospodarka jako redaktorka, potem została jego kierowniczką. Była wicenaczelną „Wysokich Obcasów". W 2017 r. objęła funkcję redaktorki naczelnej „Gazety Stołecznej", a od maja br. kieruje newsroomem Wyborcza.pl. Jest absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Bartosz Wieliński w 1998 r. dołączył do katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej" jako praktykant. W latach 2005-2009 był korespondentem „Wyborczej" w Berlinie, później pracował w dziale zagranicznym, gdzie dalej zajmował się tematyką niemiecką. Od 2017 roku kieruje tym.

W 2013 r. zdobył nagrodę Grand Press za najlepszy reportaż oraz nagrodę Pióro Nadziei przyznawaną przez Amnesty International. Napisał książkę „Źli Niemcy” (wyd. 2014). Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim oraz Międzynarodowej Szkoły Nauk Politycznych.

Dołącz do dyskusji: Mikołaj Chrzan, Roman Imielski, Aleksandra Sobczak i Bartosz Wieliński wicenaczelnymi „Gazety Wyborczej”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
M
Wieliński - dobry wybór na tę funkcję. Powodzenia!
odpowiedź
User
jjj
jednomyslenie scementowane..kurs w dol jeszcze przyspieszy..tak trzymac
odpowiedź
User
ewa
no kwiat :) albo i lepiej :) kurs na 15 000 nakładu !
odpowiedź