SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe władze ZAiKS-u. Prezesem - Miłosz Bembinow

Miłosz Bembinow został wybrany nowym przewodniczącym zarządu ZAiKS-u. Władze wybrano na cztery najbliższe lata. Jako priorytet nowy zarząd stawia sobie m.in. zwiększanie wynagrodzeń autorskich za utwory wykorzystywane online i pomoc ukraińskiej kulturze.

Od lewej: Michał Komar, Olga Krysiak, Emil Wesołowski, Paweł Łukaszewski, Michał Brutkowski, Miłosz Bembinow, Witold Krassowski, Elżbieta Banecka, Ferid Lakhdar, Wojciech Byrski, Damian Słonina, Filip Siejka, Zbigniew Benedyktowicz. Fot. Karpati&ZarewiczArticle

Nowe władze zostały wybrane w trakcie zebrania delegatów. W skład zarządu weszli także: Paweł Łukaszewski, Ferid Lakhdar, Filip Siejka, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Wojciech Byrski, Damian Słonina (Rebel Publishing), Marta Zgrzywa (Schubert Music Publishing), Wojciech Gilewski, Michał Komar, Emil Wesołowski, Zbigniew Benedyktowicz, Elżbieta Banecka, Witold Krassowski, Ryszard Bańkowicz, Michał Brutkowski i Olga Krysiak.

Nowy przewodniczący, Miłosz Bembinow jest kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, laureatem konkursów kompozytorskich, a także stypendystą rządu bawarskiego oraz Ministra Kultury RP. Pełni funkcję adiunkta w Katedrze Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS był do tej pory wiceprzewodniczącym zarządu i przewodniczącym zarządu Sekcji Autorów Dzieł Muzycznych.

- Celem numer jeden na najbliższe lata jest zwiększanie wynagrodzeń z internetu. W ostatnich latach wzrosły one wielokrotnie, ale stawiamy na dalszy przyrost. Skala wykorzystania twórczości online jest dziś przecież ogromna. Czas pandemii pokazał także, że Stowarzyszenie jest jedyną bezpieczną przystanią dla polskich artystów, w tym dla tych na początku kariery - powiedział tuż po powierzeniu mu nowej funkcji Bembinow.

Nowi członkowie ZAiKS-u

Stowarzyszenie komunikuje, że w porównaniu z 2018 rokiem powiększyło grono swoich członków. Wraz z wejściem w życie ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, po 70 latach do ZAiKS-u wrócili wydawcy muzyczni. Organizacja licencjonuje ponad 70 mln utworów polskich i zagranicznych. Reprezentuje ponad 19 tys. polskich autorów, wydawców muzycznych oraz spadkobierców. Na mocy umów międzynarodowych reprezentuje w Polsce ponad 3,5 mln zagranicznych twórców i wydawców muzycznych. Co piąty twórca reprezentowany przez ZAiKS ma mniej niż 35 lat.

Stowarzyszenie co roku wypłaca twórcom i uprawnionym z tytułu autorskich praw majątkowych 400 mln złotych tantiem.

Dołącz do dyskusji: Nowe władze ZAiKS-u. Prezesem - Miłosz Bembinow

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gilian
Ferid Lakhdar )))))) Beztalencie, były kochaś Skrzyneckiej. Tam się ukrył, hahahahaha.
Napisał talent jakich mało...
odpowiedź
User
ar
Skróć nazwisko na Bembin, nowy prezesie!
odpowiedź
User
y099
Ferid Lakhdar )))))) Beztalencie, były kochaś Skrzyneckiej. Tam się ukrył, hahahahaha.
Napisał talent jakich mało...


Oj, Feridku, przecież poniosłeś totalną klęskę jako wyjec szołbiznesowy. Na plecach Skrzyni się lansowałeś, ale nic to nie dało.
odpowiedź