SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MinGosp: PKB wzrośnie o 5 proc. w I półroczu i ponad 4 proc. w całym 2011 r.

Tempo wzrostu gospodarczego Polski w I poł. 2011 roku wyniesie ok. 5 proc., a w całym roku - ponad 4 proc. wobec 3,8 proc. odnotowanych w ub.r., szacują analitycy Ministerstwa Gospodarki. W ich ocenie, motorami napędowymi gospodarki w tym roku będzie nadal konsumpcja oraz odbudowujące się inwestycje.

MinGosp: PKB wzrośnie o 5 proc. w I półroczu i ponad 4 proc. w całym 2011 r.

"Zgodnie z szacunkami GUS i prognozami MG, Produkt Krajowy Brutto (PKB) w 2010 r. był wyższy o 3,8 proc. w porównaniu z rokiem 2009. W pierwszej połowie bieżącego roku kwartalne tempo wzrostu PKB może być zbliżone nawet do 5 proc., a w całym 2011 r. przekroczy 4 proc." – przewidują eksperci MG.

Według nich, rosnąca w kolejnych kwartałach 2010 r. dynamika PKB była wynikiem ożywienia zarówno konsumpcji, jak i odradzaniem się popytu inwestycyjnego.

"W kolejnych kwartałach tempo spożycia prywatnego powinno ustabilizować się nieznacznie poniżej 4 proc.. Wpływać na nie będzie zarówno rosnące zatrudnienie (około 2,8 proc. w skali roku) oraz umiarkowanie rosnące realnie płace (około 2 proc.w skali roku)" - czytamy dalej.

Według GUS, spożycie ogółem w 2010 r. było wyższe o 3,2 proc. i rosło w tempie równym spożyciu indywidualnemu. Resort gospodarki podkreśla, iż tempo spożycia gospodarstw domowych rosło w kolejnych kwartałach, by w ostatnim kwartale osiągnąć 4,1 proc..

"Analitycy MG oczekują w 2011 r. wzrostu nakładów inwestycyjnych, który powinien przyczynić się do przyspieszenia importu. Na utrzymanie wzrostu eksportu wpłynie także korzystna sytuacja gospodarcza w Niemczech oraz u pozostałych naszych partnerów handlowych. Według szacunków MG, w całym 2011 r. wkład eksportu netto we wzrost gospodarczy będzie jedynie nieznacznie ujemny" - podsumowano w komentarzu.

W piątek GUS poinformował, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) w cenach stałych roku poprzedniego wzrósł w 2010 roku o 3,8 proc. r/r wobec 1,7 proc. w poprzednim roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MinGosp: PKB wzrośnie o 5 proc. w I półroczu i ponad 4 proc. w całym 2011 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl