SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

1000 zł minimalnej emerytury od marca 2017, gwarantowane co najmniej 10 zł waloryzacji

Od 1 marca 2017 r. minimalna emerytura wypłacana przez ZUS wyniesie 1000 zł, a gwarantowana kwota waloryzacji to co najmniej 10 zł.

fot. Shutterstock.comArticle

W 2017 r. podwyżki mają być znaczące szczególnie dla tych, których emerytury do tej pory były znacznie niższe niż 1000 zł. W marcu zostaną także zwaloryzowane kwoty wypłacanych świadczeń.

"Każdego roku do wypłacanych emerytur dodawana jest kwota uzyskana po jej przemnożeniu przez wskaźnik waloryzacji, który w tym roku wynosi 100,44 proc." - powiedziała Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Wysokość wskaźnika inflacji wynika bezpośrednio z ubiegłorocznych danych gospodarczych, a konkretnie ze średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, który powiększa się dodatkowo o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Aby sprawdzić o ile wzrośnie świadczenie, należy pomnożyć je właśnie przez wskaźnik waloryzacji, czyli w 2017 r. przez 100,44 proc.

"Niejednokrotnie zdarzało się, że kwota uzyskana po przemnożeniu emerytury przez wskaźnik była mniej niż symboliczna, dlatego został wprowadzony dodatkowy przepis, który gwarantuje tzw. minimalną kwotę waloryzacji." - dodała Iwona Kowalska.

Jeżeli więc w wyniku pomnożenia emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy przez wskaźnik waloryzacji otrzymamy kwotę niższą niż 10 zł, to waloryzacja wyniesie wtedy równe 10 zł. Podobnie jest z rentą związaną z częściową niezdolnością do pracy i emeryturą częściową, ale gwarantowana kwota wynosi wtedy nie 10 zł, a odpowiednio 7,50 zł i 5 zł. W przypadku emerytury minimalna kwota waloryzacji zostanie zastosowana tylko wtedy, jeżeli świadczeniobiorca ma prawo do emerytury minimalnej, czyli zgromadził odpowiedni staż pracy.

Oprócz samej waloryzacji zmienia się także minimalna wysokość części świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca minimalne emerytury, renty rodzinne oraz renty z tytułu niezdolności do pracy wzrosną z 882,56 zł do 1000 zł, a najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 676,75 zł do 750 zł. Niezbędnym warunkiem decydującym o prawie do minimalnego świadczenia emerytalnego jest posiadanie odpowiedniego stażu pracy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 1000 zł minimalnej emerytury od marca 2017, gwarantowane co najmniej 10 zł waloryzacji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zamotany
no to już do q%#@y nie wiem czy to ma być brutto czy do ŁAPY -rząd swoje i media swoje oc,,,,ć można
odpowiedź