SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minister kultury: abonament rtv 8 zł miesięcznie, płatny z podatkami

W ciągu dwóch, trzech tygodni projekt ustawy o opłatach abonamentowych trafi pod obrady Sejmu - zapowiedział minister kultury Piotr Gliński. Sprecyzował jednocześnie, że taka opłata wynosiłaby około 8 złotych miesięcznie.

Wicepremier Piotr Gliński w Pałacu Prezydenckim. fot.: Danuta MatlochArticle

Prace nad zmianą systemu finansowania mediów publicznych weszły w finalną fazę. Zakończyły się międzyresortowe konsultacje, a sam projekt zyskał pozytywną opinię Rady Legislacyjnej. 18 maja ma zostać rozpatrzony przez Komitet Stały Rady Ministrów.

W programie Gość Wydarzeń, emitowanym na antenie Polsat News, wicepremier Piotr Gliński zaznaczył, że nadzieję na to, iż będzie to „szybka ścieżka realizacji tej ustawy”. - Myślę, że w przeciągu 2-3 tygodni projekt ustawy wejdzie do Sejmu - powiedział minister.

Sprecyzował też, że według zapisów projektu płacić powinien każdy kto posiada odbiornik. - Nie będzie żadnego rozróżnienia. Ustawa umożliwi tylko bardziej skuteczną egzekucję tych opłat abonamentowych. Nie powinniśmy z tego robić histerii, bo to nas wszystkich obowiązek. Jeśli chcemy mieć w Polsce media publiczne, to wszyscy, którzy posiadamy odbiorniki powinniśmy na to płacić - podsumował polityk. Przy okazji zdradził też, że on sam miał w przeszłości duże trudności z płaceniem abonamentu. - Jestem normalnym człowiekiem - powiedział, kończąc ten wątek.

Minister kultury podkreślił fakt, że Polacy są najmniej efektywni w całej Europie jeśli chodzi o płacenie abonamentu RTV. - W każdym demokratycznym kraju istnieją media publiczne i na te media wszyscy obywatele powinni się składać, bo to nasze wspólne dobro publiczne. Niezależnie od tego, jak będziemy je postrzegali, czy są zawłaszczane politycznie, czy nie, to one istnieją na całym świecie, więc dobrze by było, gdyby istniał efektywny system płacenia daniny publicznej na te media - dodał minister.

Piotr Gliński sprecyzował, że kierowany przez niego resort chciałby, aby nowa opłata abonamentowa była płacona co miesiąc razem z deklaracjami podatkowymi. - Ta opłata wynosiłaby około 8 złotych miesięcznie. Jednak wymaga to zmiany prawa w Unii Europejskiej i nie jest takie proste do wprowadzenia. Będziemy musieli na to poczekać, stąd próba szybszego uszczelnienia systemu poprzez wprowadzenie nowelizacji – mówił Piotr Gliński.

Z badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE) wynika, że projekt nowelizacji ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym popiera tylko 26 proc. Polaków. 5 procent badanych nie ma w tej sprawie żadnego zdania.

Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnich pięć lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja, przekraczała 3 mld zł.

Resort prognozuje, że po wejściu w życie nowelizacji abonament RTV zacznie płacić ok. 2,8 mln klientów płatnej telewizji, co po uwzględnieniu abolicji (powodującej utratę ok. 110 mln zł potencjalnych wpływów) przyniesie dodatkowo 620 mln zł rocznie. Projekt nowelizacji za kilka dni ma trafić pod obrady rządu.

W 2016 roku wpływy z abonamentu radiowo telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln zobowiązanych do tego gospodarstw domowych. 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne. Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji prognozuje, że w br. przychody abonamentowe zmaleją do 635 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Minister kultury: abonament rtv 8 zł miesięcznie, płatny z podatkami

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jakub
Prosta kalkulacja: 8 zł * 12 (mc) = 96 zł * 25 000 000 (szacunkowa liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce) = 2400000000 (SŁOWNIE: dwa miliardy czterysta milionów). Tyle dokładnie co roku będziemy niebawem płacić Panu Kurskiemu i jego z pisiakom z Nowogrodzkiej, tylko po to by móc oglądać jeszcze więcej propagandy, nienawiści i kłamstwa w TV. Ale co tam, prawdziwy Polak zapłaci z przyjemnością, prawda? W końcu taka nasza już murzyńska natura...
odpowiedź
User
Ała
Nad którym projektem oni w końcu pracują. Nad kradzieżą danych prywatnych podmiotów mediowych, czy nad podatkiem przy PIT?

I czemu nie rozumieją, że abonamentu nikt nie chce?
odpowiedź
User
Kureski
Cyt. "Minister kultury podkreślił fakt, że Polacy są najmniej efektywni w całej Europie jeśli chodzi o płacenie abonamentu RTV".
ZA BADZIEWIE PŁACIĆ? Openisowaliście się?
odpowiedź