SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minister kultury wesprze „Frondę Lux”, „Kino”, pismo SDP i „Wpis” - bez dotacji dla „TP”, „Kuriera Wnet” i „Znaku”

Dotacje od ministra kultury i dziedzictwa narodowego na najbliższe trzy lata otrzymali wydawcy m.in. pism „Karta”, „Kino”, „Fronda Lux”, „Nowa Europa Wschodnia” i „Autoportret”. Natomiast wśród tytułów, którym nie przyznano wsparcia, są „Znak”, „Kurier Wnet”, „Zeszyty Literackie”, „Liberté!”, „Midrasz” i „Res Publica Nowa”.

Wnioski o dofinansowanie na lata 2018-2020 z programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego obejmującego czasopisma można było składać do końca stycznia br. Jeden podmiot mógł złożyć dwa wnioski, mógł starać się o wsparcie od 10 do 90 tys. zł (jeśli ma ono stanowić do 80 proc. budżetu planowanego projektu) lub od 90 do 150 tys. zł (jeśli będzie do maksymalnie 50 proc. całego budżetu).

Właśnie ogłoszono wyniki naboru. Najwyższe dofinansowanie - 337,5 tys. zł rozłożone na trzy lata - przyznano Fundacji Ośrodka Karta na wydanie 12 numerów kwartalnika historycznego „Karta”.

Fundacja Kino otrzyma 292,5 tys. zł na publikację miesięcznika „Kino”, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu - 264,42 tys. zł na wydawanie czasopisma „Nowa Europa Wschodnia” w wersji papierowej i elektronicznej, a Małopolski Instytut Kultury w Krakowie - 228,6 tys. zł na kwartalnik „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”.

Dwie dotacje przyznano spółce Fronda PL: 189 tys. zł na wydawanie kwartalnika „Fronda Lux” w formie papierowej i elektronicznej, a 175,5 tys. zł na Wydawanie i promocja czasopisma internetowego „Lux”.

Dwie dotacje, tyle że o dużo niższej wartości, otrzyma też Fundacja Świętego Mikołaja: 58,5 tys. zł na wydanie 44. numerów internetowego tygodnika „Teologia Polityczna Co Tydzień”, a 29,8 tys. zł na publikację i promocję jedenastego numeru rocznika „Teologia Polityczna”.

Z kolei po ponad 150 tys. zł przyznano Fundacji Literatury imienia Henryka Berezy (dokładnie 198 tys. zł na kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator”), spółce 5 Strona (188,5 tys. zł na czasopismo „Kraina Bugu”), Domowi Kultury Śródmieście w Warszawie (186,9 tys. zł na kwartalnik „Tekstualia”) oraz Krakowskiej Fundacji Literatury (165 tys. zł na dwumiesięcznik kulturalny „Nowa Dekada Krakowska”).

Natomiast Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich otrzyma 52 tys. zł na rozwój i promocję czasopisma „Forum Dziennikarzy”. 90 tys. zł dostanie spółka Biały Kruk na wydawanie miesięcznika „Wpis - Wiara, Patriotyzm i Sztuka”, a 87 tys. zł - Fundacja kwartalnika „Wyklęci” na wydawanie tego tytułu.

Kto bez dotacji?

Żadnego wsparcie nie przyznano natomiast m.in. firmie Tygodnik Powszechny (na dodatek „Książki w Tygodniku. Magazyn Literacki” do „Tygodnika Powszechnego”), Fundacji Kultura Liberalna (na tygodnik internetowy „Kultura Liberalna”), Fundacja Zeszytów Literackich (na cztery numery kwartalnika „Zeszyty Literackie”), Fundacji Liberte! (na pismo „Liberté!”).

Dotacji nie otrzymała również spółka Wnet na wydawanie pisma „Kurier Wnet Gazeta Niecodzienna”.

Minister nie wesprze też takich tytułów jak m.in. „Znak”, „Midrasz”, „Więź”, „Res Publica Nowa” i „Ultramaryna”.

Wyniki naboru nie są ostateczne - odwołania można składać do 21 maja.

Dołącz do dyskusji: Minister kultury wesprze „Frondę Lux”, „Kino”, pismo SDP i „Wpis” - bez dotacji dla „TP”, „Kuriera Wnet” i „Znaku”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
z PiS trzeba pisowskimi metodami
Zapamiętajcie i przypominajcie mięczakom.
odpowiedź
User
Krótko
TKM
odpowiedź
User
Brawo!
Nie ma miejsca na wspieranie pseudoprawicowych, a w rzeczywistości do cna lewicujących periodyków. Dziś najważniejsze jest odbudowanie naszej narodowej tożsamości oraz mediów pozytywnych, nastawionych na przyszłość, jak np Facet po 40
odpowiedź