SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minister skarbu państwa: kupno akcji Agory przez PTE PZU to niedobra inwestycja

Minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz wyraził wątpliwości co do sporego poziomu, w jakim fundusz emerytalny PTE PZU Złota Jesień jest zaangażowany kapitałowo w Agorze, właścicielu m.in. „Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl oraz kilku stacji radiowych.

Article

- W mojej ocenie była to decyzja ratunkowa, mająca na celu nie tyle dobro inwestora, ile ratowanie spółki medialnej - tak Dawid Jackiewicz w wywiadzie we „W Sieci” opisał kupowanie w ostatnich latach akcji Agory przez PTE PZU Złota Jesień, fundusz emerytalny należący do kontrolowanego przez skarb państwa PZU. - Mam duże wątpliwości, czy utrzymywanie tak dużego zaangażowania w tej spółce ma sens - dodał Jackiewicz.

Do PTE PZU należą akcje Agory stanowiące 15,9 proc. jej kapitału i dające 11,7 proc. głosów na walnych zgromadzeniu inwestorów. Fundusz jest największym akcjonariuszem spółki (do Agora Holding należy 11,33 proc. akcji Agory, które jednak oznaczają 34,77 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy).

W poniedziałek rano, kiedy do sprzedaży trafiło wydanie „W Sieci” z wypowiedziami Dawida Jackiewicza, kurs akcji Agory spadł z 11,42 zł do 10,60 zł, potem jednak wzrósł do 11,15 zł.

„Gazeta Wyborcza” i TOK FM są od wielu lat krytycznie nastawione do PiS-u, przed zeszłorocznymi wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi „GW” odradzała głosowanie na tę partię i popieranego przez nią Andrzeja Dudę. W ostatnich tygodniach negatywnie oceniała większość działań rządu sformowanego przez tę partię, promowała też Komitet Obrony Demokracji, a na jednej z jego demonstracji przemawiał wicenaczelny dziennika Jarosław Kurski. W niedawnej kampanii „GW” promowała się hasłami „Konstytucja”, „Demokracja” i „Wolność słowa”.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. Agora zanotowała 835,4 mln zł wpływów ze sprzedaży (8,7 proc. więcej niż rok wcześniej) i 1,9 mln zł straty netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Minister skarbu państwa: kupno akcji Agory przez PTE PZU to niedobra inwestycja

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcel R.
Oj będzie się działo. Trudna sytuacja ekonomiczna koncernu Agora, do tego brak sponsoringu państwowego. To może oznaczać tylko spore kłopoty. Uważam, że urzędnicy z Brukseli mają obowiązek pomóc. Herr Schulz, wir zaehlen auf Sie !
odpowiedź
User
Pola
A co tam z PWR i wierzytelnościami wobec pana Hajdarowicza? Czy spółka panstwowa jaka jest PWR powinna przedluzac finansowanie prywatnemu inwestorowi, jakim jest p. Hajdarowicz? A moze powinna dawno wyegzekwowac pieniadze i zrobic z nich dobry uzytek?
odpowiedź
User
botus_katowice
A co tam z PWR i wierzytelnościami wobec pana Hajdarowicza? Czy spółka panstwowa jaka jest PWR powinna przedluzac finansowanie prywatnemu inwestorowi, jakim jest p. Hajdarowicz? A moze powinna dawno wyegzekwowac pieniadze i zrobic z nich dobry uzytek?
to też wymaga zbadania, ale nie wszystko naraz, obraz patologii po rządach PO jest przeogromny
odpowiedź