SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Ministerstwo Cyfryzacji planuje na listopad testy sieci 5G

Ministerstwo Cyfryzacji (MC) podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. cyfryzacji zapowiedziało na listopad 2017 roku pierwsze testy sieci działającej w technologii 5G. Według nieoficjalnych informacji próby mają się odbyć w Krakowie.

Article

Relacjonując sejmowej komisji ds. cyfryzacji postępy prac nad rozwojem infrastruktury sieci 5G w Polsce Michał Połzun, dyrektor departamentu telekomunikacji w MC poinformował, że obecnie ok. 40 spółek technologicznych to partnerzy ogłoszonego w czerwcu br. przez resort porozumienia na rzecz „Strategii 5G dla Polski".

Do chwili obecnej w skład porozumienia nie weszła państwowa spółka Exatel, która w lipcu br. przeprowadziła samodzielne próby sieci 5G.

Podczas posiedzenia komisji Michał Połzun zaznaczył, że przygotowywane przez MC testy 5G mają się odbyć w listopadzie br. Nieoficjalnie mówi się o tym, że próby zostaną przeprowadzone w Krakowie, choć nie ma pewności że właśnie to miasto będzie pierwszą polską lokalizacją z komercyjnie działającą infrastrukturą 5G.

Technologia 5G to kolejny etap w rozwoju sieci telekomunikacyjnych. Pozwoli na wymianę danych znacznie szybszą, bardziej stabilną i uwzględniającą więcej urządzeń. W sieci 5G będą funkcjonowały nie tylko telefony, tablety i komputery, ale domy, samochody i inne urządzenia w przestrzeni publicznej, które współpracując ze sobą będą przekształcać całe sektory gospodarki - od transportu i energii po edukację, opiekę zdrowotną i produkcję.

W wywiadzie dla PAP z sierpnia szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska podkreśliła, że Polska jest w czołówce, jeśli chodzi o technologie komórkowe. "Błyskawicznie wdrażamy nowe rozwiązania, a one się bardzo szybko w Polsce upowszechniają" - stwierdziła. Zwróciła też uwagę na to, że w Polsce technologie komórkowe uzupełniają braki w dostępie do szerokopasmowego internetu. "Pomału ludzie już traktują szerokopasmowy internet komórkowy jako absolutny substytut stacjonarnego, przesiadają się ze stacjonarnego na komórkowy i nawet rezygnują ze stacjonarnego, co jest bardzo szybką, prostą drogą do budowy dobrej, wydajnej infrastruktury w obszarze całego kraju" - oceniła i dodała, że ów wysiłek infrastrukturalny będzie stanowił bazę dla rozwiązań potrzebnych do 5G.

W komunikacie Komisji Europejskiej z lata ub. roku określono dwa główne cele dotyczące technologii 5G - do 2020 r. ma być zapewniona łączność 5G jako usługa komercyjna w co najmniej jednym dużym mieście kraju członkowskiego, a do 2025 r. kraje członkowskie mają zapewnić niezakłócony dostęp do sieci 5G na wszystkich obszarach miejskich i na wszystkich głównych szlakach komunikacyjnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Cyfryzacji planuje na listopad testy sieci 5G

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Erni
Pewnie będzie miał z 300-500Mbit przepustowości na urządzenie, ale Playe czy inne Orange znowu obetną do EDGE po pobraniu 2GB danych, czyli dniu siedzenia na Insta/FB.
3 0
odpowiedź
User
zabawni
Niektórzy chcieliby mieć porządne 3G.
5 0
odpowiedź
User
kania65
Oczywiście dobrze, ale mi wystarczy to co mam teraz w a2mobile czyli Fajsbuczki za darmo ile chce.
0 1
odpowiedź
User
aro
Oczywiście dobrze, ale mi wystarczy to co mam teraz w a2mobile czyli Fajsbuczki za darmo ile chce.

Jakieś pakieciki specjalne mają na to?
0 0
odpowiedź
User
kania65
Proszę wejść sobie na stronę, tam wszystko jest. 19.90 tylko.
0 0
odpowiedź
User
Twój nick
Biorąc pod uwagę ilość smogu elektromagnetycznego jaki ta technologia generuje, mam nadzieje, że nigdy nie wejdzie do powszechnego zastosowania.
0 1
odpowiedź
User
Aaabbbccc
Niech jeszcze więcej przetargów robią takich jak na lte800 to będziemy w szarej d... a nie w czołówce.
0 0
odpowiedź
User
Grzesiek
Już 5G mi wystarczy pełny zasięg 4G którego jeszcze nie mam (1 kreska na 4)
1 0
odpowiedź
User
masakra
W orange ledwo dwie kreski h+
1 0
odpowiedź
User
czeko
Oczywiście dobrze, ale mi wystarczy to co mam teraz w a2mobile czyli Fajsbuczki za darmo ile chce.
hehe tak, to mają dobre, trzeba im przyznać i to że po miesiącu jesteś wolny w razie czego...
1 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing