SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Setki milionów złotych z Ministerstwa Cyfryzacji tylko w tym roku. Gawkowski ujawnił szczegóły

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował we wtorek o nowej inicjatywie podległego mu resortu. Wedlug zapowiedzi tylko w tym roku Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczy setki milionów złotych na rozwój kompetencji cyfrowych. Środki trafią m.in. do szkół i samorządów.

Krzysztof Gawkowski (fot. materiały prasowe)Krzysztof Gawkowski (fot. materiały prasowe)

"Nie byłoby transformacji cyfrowej bez tego, co dzisiaj najważniejsze - bez pieniądza. Dlatego chcemy ogłosić, że jeszcze w tym roku Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczy większe środki na rozwój kompetencji cyfrowych" - powiedział Krzysztof Gawkowski we wtorek w LXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Warszawie. Zainaugurowano tam III edycję IT Fitness Testu, międzynarodowego sprawdzianu kompetencji cyfrowych w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. Ma on na celu sprawdzenie poziomu kompetencji cyfrowych uczniów oraz nauczycieli.

Po pierwsze, mówił Gawkowski, środki wspomogą edukację i szkolnictwo wyższe. - Uważam, że to jest obszar, w którym kompetencje, które rozwijamy dzięki nowym programom i pieniądzom, mogą szybko nadać tempo. Po drugie, będzie też więcej pieniędzy na edukację i rozwój kompetencji cyfrowych w sektorze samorządów - powiedział minister.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada miliony złotych dla szkół i samorządów

Ministerstwo Cyfryzacji chce też wyrównywać szanse kompetencyjne pomiędzy kobietami, a mężczyznami w sektorze teleinformatycznym (ICT). "Dzisiaj w sektorze ICT pracuje jedynie 19 proc. kobiet. Matematyka, fizyka, informatyka nie są tylko dla chłopaków. Są tak samo dla dziewczyn, jak dla chłopaków. Warto, żeby dziewczyny też inwestowały swój czas, uczyły się, wskazywały, że chcą się w tym rozwijać" - wskazał Gawkowski.

Jego zdaniem, "równość, jeśli chodzi o rozwój sektora ICT, jak pokazują europejskie i polskie badania, będzie wtedy zapewniona, kiedy zespoły będą tworzone wprost proporcjonalnie płciowo".

Czytaj też: Coraz więcej dezinformacji wokół nas. Jak z nią walczyć? Debata Wirtualnemedia.pl na EKG

Szef MC zapowiedział też inwestycje w rozwój kompetencji cyfrowych seniorek i seniorów. "Powstaną specjalne programy i więcej pieniędzy dla seniorek i seniorów, dla uniwersytetu trzeciego wieku, na obszar budowania kompetencji cyfrowych wśród najstarszego pokolenia" - wymienił.

Gawkowski zapowiedział, że resort cyfryzacji będzie wydawał środki na projekty w tych czterech obszarach "już po wakacjach". "Mam nadzieję, że pierwsze efekty będą już w wynikach takich testów i kompetencji mierzonych przez Unię Europejską w 2025 r." - powiedział wicepremier, nawiązując do IT Fitness Testu.

Zacofanie technologiczne polskich szkół

Jak powiedział prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik, test jest okazją do porównania, jak kompetencje cyfrowe polskiej młodzieży i nauczycieli wypadają w porównaniu z tymi w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

"Wyniki z poprzednich lat nie są zadowalające - są poniżej naszych możliwości, potrzeb polskiej gospodarki i tego, jakie mamy aspiracje jako Polska do osiągnięcia pozycji lidera w zakresie sektora ICT w naszym regionie i w całej Unii Europejskiej" - zauważył Kanownik.

Cyfrowy sprawdzian kompetencji cyfrowych to inicjatywa branży cyfrowej, reprezentowanej w Polsce przez Związek Cyfrowa Polska. Odbywa się jednocześnie w czterech krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Czytaj też: Rząd bierze się za cyberbezpieczeństwo Polaków. Zapowiedź poważnych kar

Dołącz do dyskusji: Setki milionów złotych z Ministerstwa Cyfryzacji tylko w tym roku. Gawkowski ujawnił szczegóły

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl