SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ministerstwo Finansów: mniejsze wpływy z opłaty cukrowej dowodem na spełnienie jej prozdrowotnych założeń

W ostatnich miesiącach zmniejszają się wpływy z tytułu opłaty cukrowej. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że jeszcze w sierpniu do budżetu wpłynęło ponad 167,2 mln opłaty cukrowej, a już w październiku spadły do 120,6 mln zł. - Mniejsze wpływy z opłaty cukrowej to dowód na to, że opłata spełnia swoje prozdrowotne założenia - przekazał naszej redakcji resort finansów.

Tak zwany podatek cukrowy obowiązuje od roku. Składa się z dwóch części - stałej i zmiennej. Część stała wynosi 50 gr za każdy litr napoju słodzonego oraz dodatkowo 10 gr za każdy litr napoju z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Część zmienna to 5 gr za każdy 1 gram cukru w napoju powyżej 5 gramów na 100 ml napoju. Część stała w wysokości 50 gr/ 1 l dotyczy także napojów słodzonych słodzikami.

W uzasadnieniu opłaty wskazywano, że jej cel prozdrowotny – uzyskane z nich fundusze miały być przeznaczone na zwalczanie chorób związanych z nadmiernym spożyciem cukru, takich jak nadwaga, otyłość, działania edukacyjne i profilaktykę.

Czytaj także: Ponad 292 miliony złotych z opłaty cukrowej w pierwszym kwartale roku

Spadają wpływy z opłaty cukrowej

Jak wynika z informacji, które uzyskał portal Wirtualnemedia.pl w Ministerstwie Finansów, na przestrzeni ostatnich miesięcy wpływy z podatku cukrowego spadają. W sierpniu wyniosły 167 218 483,58 zł, we wrześniu 137 661 019,72 zł, a w październiku 120 610 743,19 zł. Łącznie daje to 425 490 246,49 zł.

Systematycznie spada także liczba podmiotów uiszczających opłatę - w sierpniu było ich 567, we wrześniu 545, a w październiku już tylko 519 firm.

Czytaj także: Po wprowadzeniu podatku cukrowego napoje gazowane droższe o prawie 30 proc. Coca-Cola droższa aż o 97 proc.

Zdaniem resortu, mniejsze wpływy z opłaty cukrowej świadczą o spełnieniu jej prozdrowotnych założeń.

- Zgodnie z założeniami uwzględnionymi w Ocenie Skutków Regulacji stanowiącej załącznik do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, wpływy z opłaty cukrowej w pierwszym roku jej funkcjonowania miały kształtować się na poziomie ok. 250 mln zł miesięcznie. Mniejsze wpływy z opłaty cukrowej to dowód na to, że opłata spełnia swoje prozdrowotne założenia - czytamy w odpowiedzi biura prasowego Ministerstwa Finansów.

Przez 10 miesięcy obowiązywania opłata cukrowa zasiliła budżet państwa kwotą ok. 1,33 mld zł.

W pierwszej połowie 2021r. w następstwie wprowadzenie opłaty cukrowej ceny napojów gazowanych poszły w górę średnio o 36 proc. w porównaniu z rokiem 2020, sprzedaż zaś spadła o jedną piątą - wynika z badania CMR. Kategoria napojów gazowanych w opisywanym okresie zanotowała spadek sprzedaży wolumenowej roku do roku aż o 20 proc., przy wzroście średnich cen o ok. 36 proc. (z poziomu 3,43 zł do 4,65 zł za litr). W podobnej skali rosną ceny wód smakowych - tu skok cen sięga jednej trzeciej (z 2,56 zł na 3,39 zł za litr) przy 17 procentowym spadku wolumenu sprzedaży.

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Finansów: mniejsze wpływy z opłaty cukrowej dowodem na spełnienie jej prozdrowotnych założeń

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hmm
albo ludzie muszą zaciskać pasa i wyjmują z koszyka najmniej potrzebne produkty
odpowiedź
User
Grześ
I pięknie. Teraz prozdrowotnie jeszcze akcyzę na paliwo x2 poproszę i wszyscy zdrowo przesiądą się na rowery.
odpowiedź