SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MKOL zabrania publikowania w sieci olimpijskich GIF-ów

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wydał zarządzenie w którym przestrzega wydawców przed tworzeniem i publikowaniem przez nich animacji GIF opartych na materiałach pochodzących z transmisji olimpijskich. Zakaz związany jest z prawami do telewizyjnych relacji z igrzysk.

fot. Shutterstock.com Article

O nowych przepisach wydanych przez MKOL poinformował serwis Mashable powołując się na dokument wydany przez organizację.

W przesłanym do mediów i wydawców internetowych komunikacie MKOL przypomina, że prawo do nadawania w internecie transmisji i relacji z olimpiady posiadają tylko ci nadawcy, którzy wykupili stosowne licencje. Wszystkie inne przekazy są zatem nielegalne.

W tym samym dokumencie międzynarodowa organizacja olimpijska zawiadamia, że tworzenie i publikowanie animacji w formacie GIF oraz krótkich filmów wideo stworzonych na bazie olimpijskich relacji telewizyjnych jest zabronione i może być ścigane prawnie.

Dla wielu wydawców i użytkowników sieci wprowadzone przez MKOL obostrzenia oznaczają spory problem, bowiem GIF-y i krótkie klipy filmowe są coraz częściej wykorzystywane do relacjonowania bieżących wydarzeń i cieszą się wśród odbiorców rosnącą popularnością.

Nic więc dziwnego, że internauci na wieść o restrykcjach dotyczących GIF-ów z olimpiady zareagowali ze zdziwieniem i oburzeniem, czemu dali wyraz we wpisach w mediach społecznościowych.

Pojawiły się też wątpliwości, czy zakaz obowiązuje również w wypadku, gdy np. reporter lub prywatny użytkownik sfilmuje olimpijskie zmagania na własną rękę, a następnie stworzy i udostępni z tego materiału GIF- lub krótkie wideo. MKOL oficjalnie nie wypowiedział się jednak w tej kwestii.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MKOL zabrania publikowania w sieci olimpijskich GIF-ów

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
j/a
zgnieść pijawki
8 8
odpowiedź
User
Polak
Niech lepiej MKOl zajmie się ściganiem dopingowiczów i ich wypieprzaniem z imprez, a nie rozglądaniem się gdzie jeszcze można kasiorę wydoić!
9 8
odpowiedź